No:141/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Fransa Xarici İşlər naziri ilə görüşdü
Fransa Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri Jan-Iv Lö Drian ilə görüşdü.
Görüş zamanı nazirlər Azərbaycan və Fransa arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdilər və iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş potensialın mövcud olduğunu qeyd etdilər.
Tərəflər münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinin və bu xüsusda yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfər mübadiləsinin intensivləşdirilməsinin zəruriliyini qeyd etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov fransalı həmkarı ilə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesinin hazırkı durumu ilə bağlı fikir mübadiləsi apardı. Fransalı nazir həmsədr ölkə qismində münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün vasitəçilik səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.
Həmçinin, nazirlər Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığının 10 illiyi üzrə Brüssel sammitinin nəticələri və Aİ-Azərbaycan arasında yeni strateji əhəmiyyətli tərəfdaşlıq sazişi ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar.
Daha sonra, tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq və regional məsələlər ilə bağlı müzakirələr apardılar.

No:141/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the French Foreign Affairs
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of France Jean-Yves Le Drian.
The Ministers discussed the cooperation opportunities in political, economic, trade, humanitarian and other spheres between Azerbaijan and France, and noted the great potential for the development of cooperation between the two countries.
The sides highlighted the necessity of further deepening of relations and the intensification of high-level mutual visits to this end.
Minister Elmar Mammadyarov and his French counterpart exchanged their views on the current state of the negotiations on the peaceful resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-chairs. The French Minister said that his country would spare no efforts as a Minsk Group co-chair state to resolve the conflict peacefully.
The Ministers exchanged their views on the results of the recent Brussels summit dedicated to the 10th anniversary of the EU Eastern Partnership and the new partnership agreement of strategic importance between the EU and Azerbaijan.