No:140/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ABŞ Dövlət Departamentinin mətbuat xidmətinin rəhbərinin müavinin açıqlamasına dair şərhi
25 mart 2022-ci il tarixində ABŞ Dövlət Departamentinin mətbuat xidmətinin rəhbərinin müavini Calina Porterin KİV nümayəndələri ilə görüşü zamanı Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlə bağlı Dövlət Departamentinin rəsmisinin diqqətinə çatdırırıq ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən hərbi təcavüzünə son verilməsi üçün bu illər ərzində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri qismində ABŞ tərəfindən təəssüf ki, heç bir effektiv addım atılmayıb.
Azərbaycan özü beynəlxalq hüquq əsasında ərazi bütövlüyünü bərpa edib və BMT TŞ qətnamələrinin icrasını təmin edib. Hazırda “Dağlıq Qarabağ” anlayışı mövcud deyil, Azərbaycanın tərkib hissəsi olan Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonları mövcuddur.
Saxta erməni təbliğatı əsasında ABŞ Dövlət Departamenti rəsmisi tərəfindən belə bir açıqlamanın verilməsi özü məsuliyyətsiz bir davranışdır.
Bir daha vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan Respublikası öz suveren ərazilərində fəaliyyət göstərir.

No:140/22, Comment by the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to the statement made by Principal Deputy Spokesman of the US State Department
26 March 2022 11:41
Regarding the media statement of Principal Deputy Spokesperson at the U.S. Department of State Jalina Porter about the Karabakh region of Azerbaijan made on March 25, 2022, we would like to bring to the attention of the State Department official that unfortunately, the United States, as the co-chair of the OSCE Minsk Group has not taken any effective steps to end the military aggression of Armenia against Azerbaijan, which has lasted nearly for 30 years.
Azerbaijan has restored its territorial integrity on the basis of international law and ensured the implementation of UN Security Council resolutions on its own.
Currently, the administrative territorial unit called "Nagorno-Karabakh" does not exist, but there are Karabakh and Eastern Zangazur economic regions, which are part of Azerbaijan.
It is irresponsible for a US State Department official to make such a statement on the basis of fake Armenian propaganda.
We would like to emphasize once again that the Republic of Azerbaijan is on its sovereign territories.