Mətbuat şərhi 18 may 2019 00:12
No:140/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Fransa Prezidentinin diplomatik məsələlər üzrə müşaviri ilə görüşdü
18 may 2019 00:12
Fransa Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində 16 may tarixində nazir Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikası Prezidentinin diplomatik məsələlər üzrə müşaviri Filip Etiyen ilə görüşdü.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Fransa arasında ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar. Əməkdaşlığın inkişafından məmnunluqlarını bildirən tərəflər əlaqələrin daha da inkişafında qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfər mübadiləsinin intensivləşdirilməsinin zəruriliyini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli üzrə aparılan danışıqların cari vəziyyəti haqqında qarşı tərəfə məlumat verdi.  Münaqişənin tezliklə həllinin, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin azad edilməsinin və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma yurd-yuvalarına geri qayıtmasının bölgədə davamlı sülh və inkişafın təmin olunması baxımından əhəmiyyəti vurğulandı.
Görüş zamanı tərəflər beynəlxalq gündəliyin qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:140/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Diplomatic Adviser to the President of the French Republic
18 May 2019 00:12
On the sidelines of his working visit Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Diplomatic Adviser to the President of the French Republic Philippe Étienne.
At the meeting the sides exchanged their views on the current state of the bilateral relations between Azerbaijan and France. Expressing their satisfaction with the existing cooperation the sides highlighted the necessity of the intensification of the mutual high-level meetings in further development of relations.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor on the current state of the negotiations on the peaceful resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-chairs. It has been underlined that the soonest conflict settlement, liberation of the occupied territories and return of the Azerbaijani IDP's to their homes is indispensable for ensuring sustainable peace and development in the region.