Mətbuat şərhi 04 iyun 2018 20:34
No:140/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Nyu-Yorka səfəri çərçivəsində BMT-nin Baş katibi Antonio Quttereşlə görüşüb
04 iyun 2018 20:34
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-Aliləri cənab İlham Əliyevin salamlarını Antonio Quttereşə çatdırdı. A.Quttereş Prezident İlham Əliyevlə görüşlərini məmnunluqla xatırladığını deyərək, onun salam və xoş arzularının çatdırılmasını xahiş etdi. BMT-nin Baş katibi nazir Elmar Məmmədyarovu Azərbaycan Demokratik Respublikasının 100 illiyi münasibətilə təbrik etdi.
Baş katib BMT və Azərbaycan arasında əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdi, Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasına və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinə verdiyi dəstək və töhfəni, ilk nöbvədə Bakı Prosesi də daxil olmaqla müvəffəqiyyətlə həyata keçirdiyi təşəbbüsləri xüsusilə qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərində BMT və onun ixtisaslaşmış təşkilatlarının Azərbaycana dəstəyinin, xüsusilə Ermənistanın təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşən vətəndaşlarımızın humanitar problemlərinin həll edilməsi məqsədilə göstərdiyi yardımların yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Milli səviyyədə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi barədə məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi və sosial təmayüllü islahatlar, qeyri-neft sektorunun inkişafı, Azərbaycanın təşəbbüsü və bilavasitə iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı və trans-regional nəqliyyat və enerji layihələri, o cümlədən Şərq-Qərb, Şimal-Cənub, Cənub-Qərb marşrutları və Cənub Qaz Layihəsi barədə danışdı.
O, Azərbaycanın BMT Baş katibinin BMT sisteminin islahatı və BMT-nin münaqişələrin qarşısının alınması və həlli məsələlərində rolunun artırılması istiqamətində səylərini dəstəklədiyini nəzərə çatdıraraq, bütün üzv dövlətlər tərəfindən BMT Nizamnaməsi əsasında üzərlərinə düşən öhdəliklərin yerinə yetirilməsinin vacibliyinə diqqəti çəkdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın beynəlxalq hüquqa zidd şəkildə Azərbaycana qarşı gücdən istifadə etdiyini və Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamaqda davam etdiyini qeyd edərək münaqişənin regional sülhə və regionun hərtərəfli inkişafına ciddi təhdid yaratdığını vurğuladı. O, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin münaqişənin həllinin əsasını təşkil etdiyini deyərək Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz dogma torpaqlarına qayıtmasının təmin edilməsi üçün beynəlxalq səylərin artırılmasının zəruriliyinə diqqəti çəkdi. Nazir BMT Baş katibinin davamlı əsasda bəyanatlarla çıxış edərək münaqişənin həlli üzrə substantiv danışıqları dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran və BMT-nin gündəliyində duran məsələlər barəsində geniş fikir mübadiləsi apardılar.

No:140/18, Minister Elmar Mammadyarov met with the Secretary General of the United Nations António Guterres, within his visit to New York
04 June 2018 20:34
At the meeting the Minister E. Mammadyarov conveyed sincere greetings of President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr.Ilham Aliyev to António Guterres. Recalling with pleasure his meetings with President Ilham Aliyev, A.Guterres asked Minister Mammadyarov to extend his greetings and best wishes to the head of state. The Secretary General of the United Nations congratulated the minister on the 100th anniversary of the foundation of the Azerbaijan Democratic Republic.The Secretary-General highly appreciated the cooperation between the United Nations and Azerbaijan, particularly highlighted the support and contribution of Azerbaijan for the Sustainable Development Goals and the promotion of intercultural dialogue, and its initiatives, including the Baku Process.
Minister E. Mammadyarov noted that Azerbaijan highly appreciates support of the UN and its specialized institutions to Azerbaijan since the beginning of its independence, in particular provided humanitarian aid and assistance for the internally displaced persons resulting from the aggression of Armenia.
Highlighting the economic and social reforms in our country, the development of the non-oil sector, the large-scale and trans-regional transport and energy projects implemented with the initiative and direct involvement of Azerbaijan, as well as, East-West, North-South, South-West routes and the Southern Gas Project, the Minister E. Mammadyarov briefed on the implementation of Sustainable Development Goals at the national level.
He noted that Azerbaijan supports Secretary‑General's reform efforts of the UN system and the growing role of the United Nations in the prevention and resolution of conflicts and stressed the importance to fulfill commitments enshrined in the UN Charter by all member-states.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan conflict, E. Mammadyarov noted that Armenia used force against Azerbaijan and continue to occupy its territories by violating international law. He stressed that the conflict poses a serious threat to regional peace and comprehensive development of the region. He emphasized the importance of increasing international efforts to ensure the withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan and the return of Azerbaijani IDPs to their homelands, stressing that the relevant resolutions adopted by the UN Security Council are the basis for the resolution of the conflict.
The minister E. Mammadyarov also noted that Azerbaijan highly appreciates the UN Secretary-General's statements on a regular basis to support for substantive talks on the settlement of the conflict.