No:139/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Nyu-Yorka səfəri çərçivəsində Ukraynanın xarici işlər naziri Pavlo Klimkin ilə görüşüb
31 may 2018 21:00
Nazirlər ölkələrimiz arasında əlaqələrin mövcud səviyyəsindən və siyasi dialoqun inkişafından məmnunluq ifadə etdilər. Onlar bu xüsusda Azərbaycan Respublikası və Ukrayna arasında yüksək səviyyəli məsləhətləşmə mexanizmi olan Prezidentlər Şurası, Hökumətlərarası birgə Komissiya, Azərbaycan–Ukrayna parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun fəaliyyətini, habelə XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələrin rolunu yüksək qiymətləndirdilər.Tərəflər Şimal-Cənub, Şərq-Qərb və Cənub-Qərb marşrutlarını qeyd edərək bu layihələrin ölkələrimiz arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar açdığını bildirdilər.
Görüş əsnasında nazirlər BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları, ATƏT, Avropa Şurası, QDİƏT, GUAM və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini nəzərdən keçirdilər.
Söhbət zamanı ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi, enerji, elm-təhsil, turizm, kənd-təsərrüfatı, mədəniyyət, əczaçılıq və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.

No:139/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ukrainian Foreign Minister Pavlo Klimkin within the framework of his visit to New York
31 May 2018 21:00
At the meeting, the ministers expressed satisfaction with the current level of relations and the development of political dialogue between the two countries. They highly appreciated the activity of Council of Presidents which is high-level consultative mechanism between Azerbaijan and Ukraine, the Intergovernmental Joint Commission, the Working Group on Azerbaijan-Ukraine Inter-Parliamentary Relations, as well as regular political consultations between the Foreign Ministries.The sides also discussed the East-West, North-South and South-West routes and noted that these projects facilitate favorable opportunities for cooperation between the two countries in the field of transport.
During the meeting, the ministers reviewed the cooperation within the UN and its specialized agencies, the OSCE, the Council of Europe, BSEC, GUAM and other international organizations.
The sides exchanged views on the expansion of bilateral legal treaty-base, cooperation in the fields of energy, science-education, tourism, agriculture, culture, pharmacy and other areas of mutual interest.