No:138/19, Azərbaycan və Gürcüstan Xarici İşlər nazirlərinin müavinləri arasında baş tutmuş görüş ilə bağlı mətbuat üçün məlumat
14 may 2019 tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini Xələf Xələfov ilə Gürcüstan Xarici İşlər nazirinin müavini Laşa Darsaliya arasında görüş keçirilib. Eyni zamanda müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə iki ölkə arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün nəticəsində iki dövlət arasında razılaşdırılmamış sahələr üzrə müzakirələrin Dövlət Komissiyalarının gələn həftə keçiriləcək növbəti iclasında davam etdirilməsi qərara alınıb.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan və Gürcüstan arasında sərhəd hələ SSRİ dövründə müəyyən olunub. Hər iki ölkənin müstəqilliyi əldə olunduqdan sonra Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə müvafiq Dövlət komissiyaları yaradılıb və indiyədək Komissiyaların 11 iclası keçirilib. Bu proses çərçivəsində 480 km-lik Azərbaycan – Gürcüstan dövlət sərhədinin əksər hissəsinin delimitasiyasına dair komissiyalar səviyyəsində razılıq əldə edilib. Hazırda 166 km-lik hissələr üzrə ekspertlər səviyyəsində iş davam etdirilir.
Cari il Pasxa bayramı ərəfəsində Gürcüstan sərhədçiləri Azərbaycanın “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu ərazisində yerləşən obyektlərinə asanlaşdırılmış qaydada keçidin təmin edilməsi barədə müraciət ediblər. Gürcüstanla mövcud sıx əməkdaşlıq ruhuna uyğun olaraq, bu müraciət Azərbaycan tərəfindən müsbət cavablandırılıb. Gürcüstan tərəfindən eyni rejimin növbəti həftəyə şamil edilməsi baradə yeni müraciət daxil oldu. Azərbaycan tərəfi bu müraciətə də anlayışla yanaşaraq, iki ölkə arasında sərhədin delimitasiyası məsələsinin ən qısa müddət ərzində yekunlaşdırılmasının vacib olduğunu bəyan etdi.
Gözləntimiz ondan ibarətdir ki, Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası qısa müddət ərzində yekunlaşdırılacaqdır.

No:138/19, Press release on the meeting between Deputy Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Georgia
On May 14, 2019, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov and Deputy Foreign Minister of Georgia Lasha Darsalia held a meeting in Baku. Representatives from the relevant state bodies also took part in the meeting where views on delimitation of the state border between the two countries were exchanged.
As a result of the meeting, it was decided to continue the discussions regarding the parts of the border remaining non-agreed between the two states at the following meeting of the State Commissions, next week.
As it is known, the border between Azerbaijan and Georgia had been determined still in the USSR period of time. Following the independence of the two countries, relevant State Commissions on delimitation and demarcation of the state border between Azerbaijan and Georgia were established and 11 meetings of the Commissions were held so far. Within the framework of this process, an agreement was reached on the delimitation of the main portion of the 480 km Azerbaijani-Georgian border. At present, work on the remaining 166 km sections is underway at the experts level.
On the eve of this year's Easter holiday, Georgian border guards appealed to facilitate the border passing process for piligrims that desired to visit sites located in the area of Azerbaijan's Keshikchidagh State Historical-Cultural Reserve. In the spirit of close ties with Georgia, this appeal was considered positively by Azerbaijan. Then Georgian side has requested once more for the extension of this regime for the next week. The Azerbaijani side has also met this request with understanding and stressed the importance of finalization of the border delimitation between the two countries within the shortest possible time.
Our expectation is that the delimitation of the state border between Azerbaijan and Georgia will be finalized shortly.