No:137/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Danimarkanın keçmiş baş naziri və NATO-nun keçmiş baş katibi Anders Foq Rasmussenin rəhbərlik etdiyi qrupun hesabatında yer alan iddialara dair şərhi
27 mart 2024 17:45
Danimarkanın keçmiş Baş naziri, habelə NATO-nun keçmiş baş katibi olmuş Anders Foq Rasmussenin rəhbərlik etdiyi “Ermənistanın Dostları Şəbəkəsi” adlı qrup tərəfindən hazırlanmış 21 mart 2024-cü il tarixli “Aİ-Ermənistan münasibətlərinin dərinləşməsi: Ermənistanda daha çox Avropa; Avropada daha çox Ermənistan” adlı hesabatda yer alan Azərbaycan əleyhinə əsassız iddiaları qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Hesabatda bütün faktların təhrif olunduğu, böhtan xarakterli və tamamilə əsassız müddəalar Azərbaycan əleyhinə aparılan qarayaxma kampaniyasının tərkib hissəsidir. Bu müddəalar, Ermənistanla Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin dərinləşdirilməsinə yönəldiyi iddia olunan sözügedən hesabatla bağlı ciddi suallar doğurur. Əslində bu, absurd təbliğatdan başqa bir şey deyil.
Bundan əlavə, hesabatın ermənipərəst hekayələrin təbliğatı məqsədilə Ermənistan hökuməti ilə gəlirli sövdələşməyə uyğun olaraq hərəkət edən sözügedən erməni lobbi qrupu tərəfindən 5 aprel tarixində keçiriləcək ABŞ-Aİ-Ermənistan üçtərəfli konfransı ərəfəsində ictimaiyyətə açıqlanması, sözügedən hesabatın və onu imzalayan sabiq rəsmilərin əsl niyyətlərini üzə çıxarır.
Açıq mənbələrdən əldə edilən maliyyə sənədləri sübut edir ki, Anders Rasmussen öz lobbi şirkəti “RasmussenGlobal”ı tanıtmaq və şübhəli lobbiçilik və təsir xidmətləri göstərmək üçün NATO-nun keçmiş baş katibi statusundan sui-istifadə etməkdə davam edir. Ermənistan Respublikası hökuməti onun müştərisi kimi, “çox düşünülmədən təsdiqlənmiş” bu hesabata görə yüz minlərlə ABŞ dolları xərcləyib.
Maraqlıdır ki, Azərbaycanın Ermənistanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə təhdid törətməkdə ittiham olunduğu bu hesabatın həmmüəlliflərindən bəziləri böyük şövqlə müdafiə etdikləri Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı törədilən işğal və etnik təmizləmənin birbaşa şahidi olublar.
Biz qəti şəkildə, sözügedən birtərəfli mövqenin, eyni zamanda bütün mövcud faktlara heç bir məhəl qoyulmamasının Ermənistandakı revanşist qrupları Azərbaycana qarşı daha radikal mövqe tutmağa sövq etməklə yanaşı, cəmiyyətdə “Qərbin” sülh prosesində Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyini dəstəklədiyi illüziyası yaratdığı qənaətindəyik.
Ermənistan hökumətinin maliyyələşdirdiyi təbliğat kampaniyaları bir daha Ermənistan tərəfinin regional sülh gündəmi ilə bağlı səmimi olmadığını nümayiş etdirir.
Avropa Parlamenti və Avropa Şurası Parlament Assambleyası kimi Avropa təsisatları da daxil olmaqla, müəyyən dar düşüncəli siyasətçilər vasitəsilə bahalı və mənasız böhtan kampaniyalarının aparılması regional sabitliyə və sülh quruculuğu səylərinə xidmət etmir. Bunun əvəzinə, Ermənistan hökuməti və erməni lobbi qrupları regionda əsl sülh gündəminin təşviqinə diqqət yetirməlidirlər.

No:137/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on allegations in the report of the group led by former Danish Prime Minister and NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen
We strongly condemn and reject the anti-Azerbaijani allegations in the report called “Deepening EU-Armenia relations: More Europe in Armenia; More Armenia in Europe” dated 21 March 2024, prepared by the Friends of Armenia Network, a group led by former Danish Prime Minister and NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen.
The slanderous and completely groundless provisions, with all the facts distorted, are part of the smear campaign against Azerbaijan. They raise serious questions about the report that is purported to be deepening relations between Armenia and the European Union. In fact, it is nothing but an absurd piece of propaganda.
Moreover, the launch of the report on the eve of April 5th US-EU-Armenia trilateral conference by the mentioned Armenian lobby group, which is driven by a lucrative deal struck with the Armenian government to propagate pro-Armenian narratives, is actually exposing the true intention behind the mentioned report and of the former officials co-signed this report.
Financial documents available from open sources prove that Anders Rasmussen continues to misuse his status of the former NATO Secretary General in order to promote his lobbying company “RasmussenGlobal” and provide dubious lobbying and influencing services. The Government of the Republic of Armenia as his client has paid hundreds of thousands USD for this “rubber stamp” report.
Interestingly, some of the co-authors of the report, where Azerbaijan is accused of threatening Armenia’s territorial integrity and sovereignty, were close witnesses of the occupation and ethnic cleansing against Azerbaijan by Armenia, a country that they so enthusiastically defend.
We are of utmost belief that the one-sided stance and complete disregard of facts not only encourages revanchist groups in Armenia to take more radical position against Azerbaijan, but also creates an illusion in the society that the “West” does support Armenia’s non-constructive stance in the peace process.
Armenian Government-funded propaganda campaigns once again demonstrate lack of sincerity of the Armenian side with regard to regional peace agenda.
Conducting expensive and futile slander campaigns through certain narrow-minded politicians, including within the European institutions such as the European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, does not serve the regional stability and peace-building efforts. Instead, the Government of Armenia and the Armenian lobby groups must focus on promoting a genuine peace agenda in the region.