No:137/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Nyu-Yorka səfəri çərçivəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə əlaqədar tədbirlərdə iştirak edib və BMT Baş Məclisinin prezidenti Miroslav Layçak ilə görüşüb
31 may 2018 01:47
29 mayda Nyu-York şəhərində Wall Street-də Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının bayrağının təntənəli qaldırılması mərasimi keçirilib. Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəliyinin Baçmlsl səfir Yaşar Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Amerika Birləşmiş Ştatlarındakı səfəri Elin Süleymanov, Nyu-York şəhəri meriyasının rəsmiləri, ABŞ-da olan Azərbaycan diaspora və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.Azərbaycan bayrağının qaldırılması mərasimində çıxış edən nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və ölkəmizin bugünkü nailiyyətləri haqqında danışaraq bildirib ki, Cümhuriyyətin qurucuları sağ olsaydılar müasir Azərbaycan Respublikası ilə fəxr edərdilər.
Səfər əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin Prezidenti Miroslav Layçaq ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Respublikası ilə BMT arasında əməkdaşlıq məsələlərinə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Miroslav Larçaq bu ilin aprelində Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçirilən xarici işlər nazirləri toplantısında iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərini xatırlayaraq bu səfərdən və keçirdiyi görüşlərdən məmnun qaldığını bildirib.
BMT Baş Məclisinin gündəliyində duran məsələlərə toxunan Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın 2019-2022-ci illərdə Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi müddətində prioritetləri barəsində həmsöhbətə məlumat verib.
Söhbət zamanı Azərbaycan tərəfindən Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin milli səviyyədə uğurla həyata keçirilməsi məmnuniyyətlə qeyd olunub.
BMT Baş Məclisinin gündəliyində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət adlı gündəlik maddəsinə istinad nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə mövcud vəziyyət barədə danışaraq ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələri tərəfindən də qeyd olunduğu kimi işğala əsaslanan status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu vurğulayıb. O, dövlətlərarası münasibətlərdə qanunun aliliyinin təmin olunması, bütün dövlətlər tərəfindən BMT Nizamnaməsi ilə üzərilərinə düşən öhdəliklərin yerinə yetirilməsi, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi və ərazi əldə edilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Həmin gün Nyu-Yorkda xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun iştirakı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi və Respublika Günü münasibətilə qəbul keçirilib. Qəbulda BMT-nin rəhbərliyi, üzv dövlətlərin BMT yanında nümayəndəliklərinin başçıları-səfirlər, ictimai-siyasi xadimlər, Nyu-York şəhərinin meriyasının nümayəndələri, Azərbaycan diasporasının üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəliyinin Başçısı səfir Yaşar Əliyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması dövrünə nəzər salaraq bu gün müstəqil və suveren Azərbaycanın BMT-nin layiqli və məsuliyyətli üzvü olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qəbul olunan dövlət himninin fövqəladə şah əsəri olduğunu deyərək himnin hər bir azərbaycanlının ruhunu oxşadığını, musiqi ahəngi və axarı ilə Azərbaycanın müstəqillik yolunu təcəssüm etdirdiyini qeyd edib və sözü xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarova verib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müsəlman şərqində ilk parlamentli respublikası olduğunu qeyd edərək AXC dövründə dövlət təsisatlarının yaradılması, Bakı Dövlət Universitetinin təsis olunması, gənclərin dövlət təqaüdü ilə təhsil almaq üçün dünyanın aparıcı universitetlərinə göndərilməsi, fundamental hüquq və azadlıqların təmin edilməsi, qadınlara seçki hüququnun verilməsi kimi həyata keçirilən mütərəqqi işlərdən danışıb. Nazir Paris Sülh konfransında AXC-nin yekdilliklə de-fakto tanınması və diplomatik səviyyədə görülən fəaliyyət barədə məlumat verərək AXC-nin layiqli varisi kimi Azərbaycan Respublikasının öz müstəqilliyini bərpa etməsi, qonşu Ermənistanın təcavüzünə və ərazilərimizin işğalına baxmayaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik irsi əsasında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən BMT Baş Məclisinin Prezidenti Miroslav Layçak Azərbaycan xalqı və dövlətini Respublika günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi münasibətli təbrik edib. O, Azərbaycanın bu gün beynəlxalq münasibətlərdə və BMT sistemində fəal rol oynadığını, sivilizasiyalararası dialoqun möhkəmləndirilməsi və multikulturalizmin təşviqinə əsaslı töhfələr verdiyini qeyd edib.

Press release 31 May 2018 01:47
No:137/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the events dedicated to the 100th anniversary of the Democratic Republic of Azerbaijan and met with UN General Assembly President Miroslav Lajčák within his visit to New York
31 May 2018 01:47
On May 29, a solemn ceremony of hoisting the flag of the Republic of Azerbaijan was held at the Wall Street in New York with the participation of Foreign Minister Elmar Mammadyarov. The event was attended by the Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Ambassador Yashar Aliyev, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United States of America Elin Suleymanov, the officials of the New York City Mayor's Office, representatives of the Azerbaijani Diaspora and community in the United States.
Speaking about the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic and the country's achievements the Minister Elmar Mammadyarov, who addressed the ceremony of hoisting the flag of Azerbaijan, noted that the founders of the Republic would be proud of the modern Azerbaijan Republic if they were alive today.
During the visit, Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the UN General Assembly Miroslav Lajčák. The sides exchanged views on cooperation between the Republic of Azerbaijan and the UN. Miroslav Lajčák, remembering his visit to Azerbaijan to attend the Ministerial Meeting of Non-Aligned Movement held in April in Baku, expressed his satisfaction with the visit and the meetings.
Referring to the issues on the agenda of the UN General Assembly, Elmar Mammadyarov briefed about the priorities of Azerbaijan's chairmanship in the Non-Aligned Movement in 2019-2022.
The successful implementation of the Sustainable Development Goals by Azerbaijan at the national level was also noted during the meeting.
Referring to the UN General Assembly agenda item on the situation in the occupied territories of Azerbaijan, Minister Elmar Mammadyarov briefed about the current situation in the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict and noted that the status quo of occupation was unacceptable and unsustainable, as noted by the OSCE Minsk Group co-chair countries. He stressed the need to ensure rule based approach in inter-state relations, fulfill commitments enshrined in the UN Charter by all member-states and noted the unacceptability of the use of force to change the internationally recognized borders of states and acquire territory by force.
On the same day in New York, Foreign Minister Elmar Mammadyarov participated in the event on the occasion of the 100th jubilee of the Azerbaijan Democratic Republic and Republic Day. The reception was attended by UN officials, heads of diplomatic missions of the UN member states-ambassadors, public and political figures, representatives of New York City Mayor, members of the Azerbaijani diaspora.
Addressing the event with the opening remarks, the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations, Ambassador Yashar Aliyev, said that the independent and sovereign Azerbaijan is a worthy and responsible member of the UN. The ambassador said that the national anthem, which was adopted in period of the Azerbaijan Democratic Republic, is an extraordinary masterpiece and that the anthem is sensed by each and every Azerbaijani, embracing the path of independence of Azerbaijan through musical harmony and then he gave the floor to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
Elmar Mammadyarov pointing out that the Azerbaijan Democratic Republic was the first parliamentary republic in the Muslim East, he spoke about the progressive works being done - establishing state institutions in the ADR, founding the Baku State University, sending young people to leading universities in the world to study under state scholarships, securing fundamental rights and freedoms, and granting women the right to vote. Informing that the Azerbaijan Democratic Republic was de-facto unanimously recognized at the Paris Peace Conference and noting activities done at the diplomatic level, he stressed that Azerbaijan restored its independence as a worthy successor of the Azerbaijan Democratic Republic, despite the aggression of neighboring Armenia and the occupation of our territories, and successfully develops on the basis of legacy of national leader Heydar Aliyev under the leadership of President Ilham Aliyev.
Addressing the event, President of the UN General Assembly Miroslav Lajčák congratulated the people and state of Azerbaijan on the Republic Day and the 100th anniversary of the foundation of the Azerbaijan Democratic Republic. He noted that Azerbaijan plays an active role in international relations and the UN system, contributes to the strengthening of dialogue among civilizations and promoting multiculturalism.