Mətbuat şərhi 20 iyun 2020 07:11
No:136/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Surinam Respublikasının Xarici İşlər naziri Yldiz Pollak Beigle ilə telefon danışığı baş tutub
20 iyun 2020 07:11
Cari ilin 19 iyun tarixində qarşı tərəfin təşəbbüsü ilə nazir Elmar Məmmədyarovun Surinam Respublikasının Xarici İşlər naziri Yldiz Pollak Beigle ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər mövcud qlobal vəziyyətə toxunaraq, ümumdünya sağlamlıq böhranı ilə mübarizə çərçivəsində iki ölkə tərəfindən görülən tədbirlərə dair məlumat mübadiləsi apardılar və bu xüsusda, qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Surinam Respublikasının Xarici İşlər naziri  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə COVID-19 virusuna qarşı mübarizəyə həsr edilmiş BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının keçirilməsi ilə bağlı təşəbbüsünü dəstəklədiyini bildirdi.u
Tərəflər ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişafı perspektivləri, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İKT çərçivəsində mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərindən bəhs etdilər və bu istiqamətdə birgə səylərin artırılmasına dair razılıq ifadə edildi.
Nazirlər iki ölkə arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanları, həmçinin bu sahədə mütəxəssislərin hazırlanmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etdilər.
Nazir Yldiz Pollak Beigle Azərbaycan ilə Surinam arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük potensialın mövcudluğunu diqqətə çatdırdı və Bakıya səfəri zamanı ADA Universitetində  tanışlığını məmnunluqla xatırladı.

No:136/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with the Foreign Minister of Suriname Yldiz Pollak Beigle
On June 19 of this year, on the initiative of the opposite side, a telephone conversation took place between Minister Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of the Republic of Suriname Yldiz Pollak Beagle.
Touching upon the current global situation, the ministers exchanged information on the measures taken by the two countries in the fight against the global health crisis, emphasizing the importance of strengthening mutual support and solidarity in this regard.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Suriname expressed support for the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to hold a special session of the UN General Assembly dedicated to the fight against the COVID-19.
The parties discussed the prospects for further development of bilateral relations, the existing cooperation within international organizations, including the UN, the OIC, and agreed to increase joint efforts in this direction.u
Ministers noted the opportunities for cooperation between the two countries in the energy sector, as well as the special importance of the training of specialists in this field.
Minister Yldiz Pollak Beigle noted the great potential for cooperation between Azerbaijan and Suriname in the field of education and recalled with satisfaction her acquaintance at ADA University during his visit to Baku.