No:136/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Şərq Tərəfdaşlığı Xarici İşlər nazirlərinin görüşündə çıxışı
Hörmətli xanım Mogerini,
Şərq Tərəfdaşlığının 10-cu ildönümünü qeyd etmək üçün bugünkü görüşün təşkilinə görə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətindən və Avropa Komissiyasından olan həmkarlarımıza minnətdarlığımı bildirmək istərdim.
Bildirmək istərdim ki, Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlıq Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir.
Aİ xarici ticarət dövriyyəmizdə təxminən 42 faizlik paya malik olmaqla, Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşıdır. Həmçinin, Aİ Azərbaycanda ən böyük investordur. Fəxrlə bildirirəm ki, ənənəvi birgə Aİ-Azərbaycan Biznes Forumu Aİ-nin müxtəlif sənaye və xidmət sektorundan çoxlu nümayəndələr cəlb edir. Növbəti biznes forum da 13 iyun 2019-cu il tarixində Bakıda keçiriləcəkdir. İnanıram ki, bəzi və hətta ola bilsin ki çoxlu sayda Aİ ölkələrindən olan şirkətlər Avropanın sənaye və biznes məqsədlərini Azərbaycan ilə birgə təmsil edəcəklər.
Biz Aİ ilə yeni ikitərəfli müqavilə ilə bağlı keyfiyyətə yönümlü danışıqlar vasitəsilə ikitərəfli münasibətlərdə uğur əldə etməkdə maraqlıyıq. Mən davam edən danışıqların müsbət ruhunu yüksək qiymətləndirirəm. Biz bir-birimizdən və bir-birimiz haqda çox şey öyrənirik. Bu, özlüyündə çox məhsuldar işdir.
Bir neçə ilə sektoral əməkdaşlığımızın əsası kimi çıxış edəcək Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədinin imzalanması ilə yanaşı, biz keçən il Aİ ilə bir sıra məsələləri müzakirə etdiyimiz iki yeni sektoral format – təhlükəsizlik və nəqliyyat dialoqlarına başlamışıq və bu bizə bir-birimizi daha yaxşı anlamağa kömək edir.
2017-ci il tarixində Brusseldə keçirilmiş sonuncu Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) sammiti təklif etdi ki, ŞT çərçivəsində əməkdaşlıq regiondakı müxtəlif təhdidlərin real mülahizələrinə əsaslanmalıdır. Diqqət Aİ ilə siyasi və ticarət əməkdaşlığının müxtəlif dərəcələrinə malik ölkələr üçün faydalara və potensial əlavə dəyərlərə yönəldilməlidir. Sonuncu sammit konkret məqsədlərə nail olmağı özündə əks etdirən “2020-ci il üçün 20 nəticə” adlı sənədi dəstəklədi. İnanırıq ki, tətbiq edildikdən sonra bu nəticələr regionumuza daha böyük dərəcədə davamlılıq, rifah, inkişaf və bağlılıq gətirmək imkanında olacaqlar. Lakin “2020-ci il üçün 20 nəticə” üzrə danışıqlar bərabər tərəfdaşlar arasındakı kimi baş tutmalıdır. Bu prosesin müvəffəqiyyəti nəzərəçarpacaq nəticələrdən asılı olacaq. Həmin məqsədlərdən bəziləri Azərbaycanın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinə uyğun gəlir.
Azərbaycanda dayanıqlı iqtisadi inkişafı və sosial-iqtisadi artımı təmin etmək məqsədilə institutisional və struktur islahatları davam etdirilir. Aparılmış islahatlar və təkmilləşdirilmiş biznes mühitinin nəticəsi olaraq, Azərbaycan Dünya Bankı tərəfindən dərc edilmiş sonuncu “Doing Business Report”a uyğun olaraq dünyada 25-ci yerdə qərarlaşmışdır. Həmçinin Davos Dünya İqtisadi Forumunun qiymətləndirmələrinə uyğun olaraq, artımın keyfiyyətinə görə 34-cü yeri tutur.
Azərbaycan Hökuməti vətəndaşlarının bütün insan hüquq və fundamental azadlıqlarından tam yararlanmasını təmin etmək üçün genişmiqyaslı proqramlar həyata keçirməkdə davam edir. Bu xüsusda, 2019-2023-cü illərdə ədliyyə sisteminin təkmilləşdirilməsinə dair əlavə qanunvericilik və struktur tədbirlərini nəzərdə tutan ədliyyənin inkişafı ilə bağlı qəbul edilmiş Dövlət Proqramını qeyd etmək lazımdır.
İndi isə ticarət və bağlılıq mövzusuna keçərək, bir neçə vacib məsələ üzərində dayanmaq istərdim.
Öz coğrafiyası və strategiyasına görə Asiya ilə Avropa arasında təbii körpü olan Azərbaycan həmişə regional və trans-regional bağlılıq təşəbbüslərinin fəal iştirakçısı və onların gerçəkləşdirilməsinə töhfə verən başlıca oyunçulardan olmuşdur. Bu səbəbdən, Azərbaycan üçün uzlaşma imkanları həm Aİ ilə ikitərəfli gündəlikdə, həm də ŞT çərçivəsindəki çoxtərəfli müstəvidə mühüm yer tutmaqdadır. Nəqliyyat sahəsində Trans-Avropa Şəbəkəsinin indikativ xəritələrinin Azərbaycana və sonra Asiyaya qədər genişləndirilməsi regional ticarət dəhlizlərinin birlikdə təşviq edilməsi üçün möhkəm zəmin yarada bilər. Əslində, liman və dəmir yolları administrasiyaları, habelə Gürcüstan, Ukrayna, Polşa, Rumıniya, Avstriya, Almaniyadan olan bəzi özəl logistika şirkətləri artıq Azərbaycanla birlikdə bu regional ticarət dəhlizlərində təmsil olunublar. Bu siyahı artmaqda davam edir. Avropada bir çoxları bu strateji ticarət sahəsində Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdırlar. Azərbaycan təqdim etdiyi fürsətləri və infrastrukturu qonşularla, eləcə də Asiya və Avropa ölkələri ilə bölüşür. Burada Şərq-Qərb, Şimal-Cənub və müəyyən sinergiya effekti də mümkündür, xüsusilə əgər biz Aİ-nin bəzi Asiya ölkələri ilə müxtəlif əməkdaşlıq strategiyalarını nəzərə alsaq. Açıq dənizə çıxışı olmayan ölkə olaraq, Azərbaycan öz quru sərhədlərindən kənara çıxıb geniş bölgə ərazisində daha böyük ticarət dinamikasının yaradılmasına çalışır. Beləliklə, yalnız bəzi misalları çəkərək deyə bilərəm ki, biz Niderland, Belçika, İtaliya, Rumınıyadan olan limanlarla etibarlı tərəfdaşlıq qurduq.
Enerji sahəsində biz Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) həyata keçirilməsi vasitəsilə starteji tərəfdaşlığımızı davam etdiririk. Bu layihə üzrə aparılan işlərin əsas hissəsi artıq yekunlaşdırılmışdır. Trans-Adriatik Boru kəməri (TAP) isə inşa olunmasının ən son mərhələsindədir. Biz həmçinin, Qaz Dəhlizimizin coğrafi baxımdan genişləndirilməsi üzərində düşünürük. Lakin daha çox öngörülə bilən şərait Aİ-yə Azərbaycandan olan daha böyük həcmdə təbii qazı cəlb edə bilər. Elə buna görə də, Dəhlizin növbəti mərhələlərdə inkişafı üçün Aİ tərəfindən öngörülə bilən qaydaların təmin edilməsi çox vacibdir. Bu fürsətdən istifadə edərək, Qaz Dəhlizinin Azərbaycan və Aİ-nin birgə uğuruna çevrilməsi məqsədilə bəzi Avropa paytaxtlarından olan həmkarlarımızı əlindən gələni əsirgəməməyə çağırmaq istərdim.
Hərəkətlilik (mobillik) və insanlararası təmasların təşviqi Aİ-Azərbaycan əməkdaşlığında çox mühüm istiqamətlərdən biridir. Hərəkətlilik sahəsində tərəfdaşlıq, habelə Readmissiya və Viza rejiminin sadələşdirilməsi sazişləri bu istiqamət üzrə irəliləyişə müstəsna töhfə vermişdirlər. Azərbaycan tərəfi bu sənədlərin tam həcmdə və səmərəli şəkildə yerinə yetirilməsinə sadiqdir. Readmissiya və Viza rejiminin sadələşdirilməsi haqqında sazişlərin uğurlu yerinə yetirilməsi yaxın gələcəkdə viza liberallaşdırılmasının perspektivlərini aça bilər.
Bu gün Azərbaycan demək olar ki bütün qonşuları ilə çox yaxşı, bəzilərilə isə, strateji xarakterli münasibətlərindən məmnunluq duyur. Qonşularla münasibətlər prioritetdir. Azərbaycan özünü regionda, eləcə də Aİ ilə münasibətlərində etibarlı tərəfdaş kimi doğrultmuşdur. Təəssüflər olsun ki, Aİ-nin və Azərbaycanın qonşuluğunda bəzi məsələlər hələ də, təkmilləşdirilməlidir. Bir sıra regional perspektivlər, o cümlədən bağlılıq, ticarət layihələri və bəzi digər təşəbbüslər həll olunmamış münaqişələrin girovu olaraq qalmaqdadır. Ermənistan tərəfindən davam etdirilən Azərbaycan ərazilərinin işğalı bütün bölgəmizin daha yüksək əməkdaşlıq səviyyəsinə keçməsinə maneələr törədir. Bizə bölgənin tam potensialını açdırmalıyıq. Əgər biz birlikdə ŞT vasitəsilə irəliləyiriksə, onda Aİ-nin qonşuluq siyasətinin məqsədlərinə nail olmaq üçün münaqişələrin nizamlanması və işğalın aradan qaldırılması məsələləri öz həllini tapmalıdır. Avropa Parlamenti tərəfindən 2013-cü ilin oktyabrında qəbul edilmiş qətnamədə bəyan edildiyi kimi, Aİ-nin bir tərəfdaşı digər tərəfdaşının ərazisini işğal edə bilməz. Beləliklə, burada təkcə BMT Təhlükəsizlik Şurası, BMT Nizamnaməsi və ya ATƏT sənədləri deyil – Aİ-nin qanunverici qurumu hər şeyi öz adı ilə adlandırmışdır. İnanırıq ki, ŞT-nin gələcəyi və uğuru məhz bölgədə təhlükəsizlik və sabitliyin qoruna biləcəyindən asılıdır.
Buna görə, Aİ və onun üzvləri daxil olmaqla, ŞT-də iştirak edən bütün tərəflər ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərini tam şəkildə dəstəkləməli və onlara əməl etməlidir. Bu mövqeyə bütün səviyyələrdə və bütün formatlarda qəbul olunan bütün sənədlərdə riayət olunmalı və məhz belə yanaşma əsas meyar kimi götürülməlidir.
Sonda qeyd etmək istərdim ki, Ermənistanın demokratik inkişafı bu ölkəni Azərbaycanla substantiv danışıqlar aparmağa sövq edəcəkdir və bu da öz növbəsində zorla etnik təmizləməyə məruz qalmış azərbaycanlıların öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmasına gətirəcəkdir.

Press release 14 May 2019
No:136/19, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan at the Eastern Partnership Foreign Ministers´ Meeting
Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan
at the Eastern Partnership Foreign Ministers´ Meeting
13 May 2019, Brussels
Dear Madame Mogherini,
I would like to extend my gratitude to our colleagues from the European External Action Service and the European Commission for the organization of today’s meeting to mark the 10thAnniversary of the Eastern Partnership.
I would say that the partnership with the European Union is one of the main priorities of the foreign policy of Azerbaijan.
EU is still the main trade partner of Azerbaijan, taking approximately 42% share of our foreign trade turnover. The EU is also the biggest investor in Azerbaijan. I am proud to say that a traditional joint EU-Azerbaijan Business Forum attracts many representatives of EU’s various industries and services sector. And the next business forum will be held in Baku on June 13, 2019. I believe that various companies from some, if not many countries of the EU will represent Europe’s industry and its business objectives with Azerbaijan.
We are interested in making progress on our bilateral track through quality-based negotiations on a new bilateral agreement with the EU. I highly value a positive spirit of ongoing negotiations. We learn a lot about each other. From each other. It is a very fruitful exercise in itself.
Besides the signature of the Partnership Priorities document, which will act as a basis for our sectoral cooperation for couple of years, we have launched two new sectoral formats with the EU last year – Security and Transport Dialogues, where we discuss a whole set of issues, and that helps us to understand each other better.
The last Eastern Partnership (EaP) Summit in Brussels in 2017 suggested that cooperation within EaP should be based on realistic considerations of various challenges in the region. Focus must be made on the benefits and potential value-added for countries, which have different degrees of political and trade cooperation with the EU. Last Summit endorsed “20 Deliverables for 2020” document with concrete objectives to achieve. We believe that once implemented, those deliverables will have a potential to bring a greater degree of resilience, prosperity, development and connectivity to our region. But the discussions on “20 Deliverables for 2020” must take place as in between equal partners. Success of that process will depend on tangible results. Some of those goals are also in line with Azerbaijan’s strategic roadmaps on key sectors.
Institutional and structural reforms are being continued in order to ensure a sustainable economic development and socio-economic growth in Azerbaijan. As the result of reforms carried out and the improved business climate, Azerbaijan ranks 25th in the world, according to the latest “Doing Business Report” published by the World Bank. Also, according to the assessment of the Davos World Economic Forum, Azerbaijan is ranked 34th with respect to the quality of growth.
The Government of Azerbaijan continues to carry out large-scale programs to ensure that our citizens fully enjoy all human rights and fundamental freedoms. In this regard, it is necessary to highlight the recently adopted State Program on the Development of Justice in 2019-2023, which aims at further legislative and structural measures to improve performance of judiciary.
Now, moving to trade and connectivity, I would like to stop at few important issues.
Due to its geography and strategy to establish a natural bridge between Asia and Europe, Azerbaijan has always been an active participant and key enabler of regional and trans-regional connectivity initiatives. Because of this, connectivity stands high for Azerbaijan both in a bilateral agenda with the EU and in a multilateral track of EaP. In the field of transport, the extension of the indicative maps of the Trans-European Networks to Azerbaijan and further to Asia can provide a solid platform to promote regional trade corridors together. In fact, port and rail administrations, as well as some private logistics companies from Georgia, Ukraine Poland, Romania, Austria, Germany are already there with Azerbaijan in some regional trade corridors. That list continues to grow. Many from Europe are interested to partner with Azerbaijan in this strategic trade area. Azerbaijan shares own opportunites and infrastructure with neighbours and the countries in Asia and Europe. East-West, North-South and some synergies are possible here as well, especially if we take note of EU’s various cooperation strategies with some Asian countries. Azerbaijan goes beyond its land borders to create more trade dynamic across the wider region, and doing so despite being a land-locked country. Therefore, we have established credible partnerships with the ports from the Netherlands, Belgium, Italy, Romania, just to name a few.
In the field of energy, we continue our strategic partnership through the implementation of the Southern Gas Corridor (SGC). A major part of works on this project have been already finalized. Trans-Adriatic Pipeline (TAP) is in the very final stage of construction. We also think about a gradual geographic extension of our Gas Corridor. However, a more predictable environment can attract more natural gas from Azerbaijan to the EU. That’s why it is very important to ensure a regulatory predictability by the EU for the next stages of the development of the Corridor. I would like to use this opportunity to call on my colleagues from some European capitals to do their utmost possible to ensure that the Gas Corridor becomes a joint success of Azerbaijan and the EU.
Promoting mobility and people-to-people contacts is a very important dimension of the EU-Azerbaijan cooperation. Mobility Partnership, as well as Readmission and Visa facilitation agreements have been immensely contributing to this dimension and Azerbaijani side is committed to the full and effective implementation of these documents. A successful implementation of Readmission and Visa Facilitation agreements may lead to the perspectives of visa liberalization in the near future.
Today, Azerbaijan enjoys very good, somewhere strategic relations with almost all of its neighbors. Relations with the neighbors are the priority. Azerbaijan has proved itself as a reliable partner in the region, just as it did so in its relations with the EU. Unfortunately, the EU’s and Azerbaijan’s neighbourhood have things to get improved. Some regional perspectives such as regional connectivity, trade projects, and few other initiatives remain a hostage to unresolved conflicts. An ongoing occupation by Armenia of the territory of Azerbaijan prevents us from taking the whole region to another level of cooperation. We need to unlock a whole potential of the region. If we are to move together with EaP, so as to help the EU realize its neighbourhood policy objectives, the issues of resolution of conflicts and de-occupation must be addressed. As the European Parliament resolution of October 2013 on the European Neighborhood Policy condemned that, EU’s one partner country cannot occupy the territories of its another partner country. So, this is not only the UNSC, the UN Charter or OSCE documents – this is EU’s legislative body calling things with its own names. We believe that the future and success of EaP depends on maintaining security and stability in the region.
Therefore, a full support and compliance by all EaP stakeholders, including the EU and its member states, to the principles of territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders should be preserved and streamlined in all documents on all levels and in all frameworks.
In the end let me stress that the democratic development of Armenia will transfer it into following of substantial talks with Azerbaijan, which means that brutally ethnically cleansed Azerbaijanis would manage to return back to the places of their origin.