No:134/21, AR Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Leyla Abdullayeva KİV-in Ermənistan XİN-in nümayəndəsinin Azərbaycan Respublikasının dövlət başçısının fikirlərinə şərhi ilə bağlı suallarını cavablandırır
Cavab: Ermənistan XİN-in nümayiş etdirdiyi yanaşma heç bir təəccüb doğurmur, çünki bu əsassız iddialar ənənəvi olaraq rəsmi Yerevan tərəfindən səsləndirilir. Əfsuslar olsun ki, Ermənistan tərəfi hər zaman olduğu kimi, eşitdiklərini fərqli şəkildə yozmaqla məşğuldur.
Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə çıxış edən Ermənistan, Azərbaycan rəsmiləri tərəfindən səsləndirilən fikirlərdə də bu kimi məqamlar axtarmağa çalışır.
Məlum olduğu kimi, məhz Ermənistan beynəlxalq hüququn dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsiplərinə qarşı çıxış edərək uzun illər ərzində Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasəti həyata keçirib. Əksinə, Azərbaycan beynəlxalq hüququn sözügedən prinsipləri əsasında ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılmasının tərəfdarıdır və hər zaman bu mövqedən çıxış edib.
Tarixi özlərinin güclü tərəfi kimi qələmə verməyə çalışan Ermənistan yenə də tarixlə mifologiyanı qarışıq salır. Elə bu səbəbdən də illərdir ki, erməni xalqını bu yalan və miflərin girovuna çeviriblər.
Rəsmi Yerevan bu həqiqəti nə qədər tez anlayarsa, erməni xalqı bir o qədər tez bölgədə dayanıqlı sülh və təhlükəsizlikdən faydalana bilər.

No:134/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the questions from the media regarding the comment of the representative of the Ministry of Foreign Affairs of Armen
Answer: The approach demonstrated by the Armenian Foreign Ministry is not surprising, because these baseless allegations are traditionally voiced by official Yerevan. Unfortunately, the Armenian side, as always, is busy interpreting what they have heard in their own way.
Armenia, which has territorial claims against Azerbaijan, is trying to find similar points in the views voiced by Azerbaijani officials.
As it is known, it is Armenia that has pursued a policy of aggression against Azerbaijan for many years, opposing the principles of international law on the sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders. On the contrary, Azerbaijan supports the normalization of bilateral relations on the basis of these principles of international law and has always taken this position.
Armenia, which tries to portray history as its strength, again confuses history with mythology. For this reason, the Armenian people have been held hostage to these lies and myths for years.
The sooner official Yerevan realizes this fact, the sooner the Armenian people can benefit from lasting peace and security in the region.