Mətbuat şərhi 28 may 2018 01:05
No:134/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Fransa Respublikasının xarici işlər naziri Jan-Iv Lö Drianın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
28 may 2018 01:05
Ölkəmizdə olmasından məmnunluğunu bildirən fransalı nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanı çox faydalı müzakirələrin aparıldığını qeyd etdi. Fransa xarici işlər naziri 1918-ci il 28 mayda bəyan edilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan hökumətini və xalqını təbrik etdi.
Azərbaycan və Fransa arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafından məmnunluğunu bildirən tərəflər əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsində yüksək səviyyəli səfər mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğuladılar. Nazirlər iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişafında parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdilər.
Nazirlər iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş potensialın mövcud olduğunu bildirərək, Azərbaycan və Fransanın işgüzar dairələri arasında qarşılıqlı şəkildə sərmayə qoyuşulunun təşviqinin və bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən müvafiq qurumlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Həmçinin, tərəflər Azərbaycanın xüsusi imtiyazlı rejim əsasında fəaliyyət göstərən sənaye parklarında və sənaye məhəllələrində Fransa şirkətlərinin iştirakının və birgə istehsalat müəssisələrinin yaradılmasının zəruriliyini qeyd etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən mühüm enerji, nəqliyyat və infrastruktur layihələrin haqqında danışaraq sözügedən layihələrin reallaşmasının regionda sabitliyə və inkişafa xidmət etdiyini dedi. O, bu layihələrin region ölkələri ilə Avropa İttifaqı arasında ticarət dövriyyəsinin və insanlararası təmasların artmasına xidmət edəcəyinə ümidvarlığını ifadə etdi.
Tərəflər Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq məsələlərinə toxundular və Fransanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafına göstərdiyi dəstək yüksək qiymətləndirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov bu il mayın 15-də Parisdə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri ilə görüşdüyünü qeyd edərək münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün Azərbaycanın ərazilərinin Ermənistan tərəfindən hərbi işğal faktına son qoyulmalı, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş ərazilərindən tam, qeyd-şərtsiz və dərhal çıxarılmalı və məcburi köçkünlərin öz dogma torpaqlarına geri qayıtmasının təmin edilməli olduğunu vurğuladı. Elmar Məmmədyarov bir daha bildirdi ki, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdləri qəbuledilməzdir.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən qeyri-qanuni əməllərə və qondarma rejimin nümayəndələrinin Avropa İttifaqı ölkələrinin ərazilərinə daxil olması məsələsinə toxunan Elmar Məmmədyarov münaqişənin danışıqlar yolu ilə həlli prosesinin tərkib hissəsi kimi bu kimi qanunsuz əməllərin qarşısının alınmasının vacibliyini diqqətə çəkdi.
Görüş zamanı həmçinin, elm, təhsil, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi. Həmçinin, Azərbaycanda fransız dilinin tədrisi və təşviqi istiqamətində görülən tədbirlər təqdir edildi.

Press release 28 May 2018 01:05
No:134/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Jean-Yves Le Drian, Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of France who is on official visit to Azerbaijan
28 May 2018 01:05
Expressing his satisfaction with visiting our country, the French Minister mentioned that he was received by the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev and during the meeting very fruitful discussions were held. The French Foreign Minister congratulated the Government and people of Azerbaijan on the occasion of the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic, proclaimed on May 28, 1918.
Expressing their satisfaction with the development of bilateral relations between Azerbaijan and France, the sides underlined the importance of high-level meetings in further deepening of relations. The ministers appreciated the activity of inter-parliamentary friendship groups in the further development of cooperation ties between the two countries.
The Ministers noted the great potential for the development of economic cooperation between the two countries and emphasized the importance of promoting mutual investment between the business communities of Azerbaijan and France and expanding cooperation between relevant agencies operating in this direction. The sides also stressed the necessity of participation of French companies and establishing joint production enterprises industrial parks and industrial sites based on Azerbaijan's specially privileged zones.
Minister Elmar Mammadyarov informed his counterpart about the important energy, transport and infrastructure projects implemented by the initiative and direct participation of Azerbaijan and said that the realization of these projects serves to the stability and development in the region. He expressed his hope that these projects will serve to increase trade turnover and people to people relations among the countries of the region and the European Union.
The sides touched upon issues of cooperation between Azerbaijan and the European Union, and France's support for the development of Azerbaijan's relations with the European Union was highly appreciated.
Minister Elmar Mammadyarov noted that he met with the OSCE Minsk Group co-chairs in Paris on May 15 and stressed that in order to achieve progress in the settlement of the conflict the fact of the military occupation of the Azerbaijani territories by Armenia should be ceased and in accordance with the demands of the relevant UN Security Council resolutions the troops of Armenian should be withdrawn from the occupied territories unconditionally and immediately and the return of internally displaced persons to their native lands should be ensured. Elmar Mammadyarov reiterated that attempts to change the internationally recognized borders of states by using force are unacceptable.
Referring to the illegal actions taken by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan and entry of the representatives of illegal regime into territories of the European Union countries Elmar Mammadyarov pointed out the importance of preventing such illegal acts as an integral part of the settlement of conflict through negotiations.
Furthermore, during the meeting the issues of cooperation in science, education, agriculture, tourism and other areas were discussed. Also, the measures taken to promote and teach the French language in Azerbaijan were appreciated.