No:132/20, Şərq Tərəfdaşlığı üzrə Xarici İşlər Nazirlərinin video-telekonfrans görüşündə AR Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun çıxışı
11 iyun 2020 23:49
Şərq Tərəfdaşlığı üzrə Xarici İşlər Nazirlərinin
video-telekonfrans görüşündə
AR Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun
11 iyun 2020
Ali nümayəndə Borel,
Komissar Varhelyi,
Bizim görüşümüz misilsiz çağırışlarla üzləşdiyimiz dövrdə keçirilir. Öldürücü pandemiya nəticəsində vəfat edənlərin ailələrinə dərin hüznlə baş sağlığı vermək istərdim. Davam edən böhran dövründə bu konfrans vaxtında keçirilən önəmli bir tədbirdir.
Biz pandemiyaya ölkə səviyyəsində qəti tədbirlərlə cavab veririk. Ciddi karantin tədbirləri 3 şəhərimizdə 3 yeni xəstəxananın istifadəyə verilməsi və əlavə 7 modul-tipli xəstəxanaların tikilməsi də daxil olmaqla, səhiyyə sisteminin gücləndirilməsinə əhəmiyyətli dövlət resurslarının yönəldilməsi tədbirləri ilə həyata keçirilmişdir. Pandemiyanın və neft qiymətlərinin kəskin aşağı düşməsinin iqtisadi və sosial təsirlərinin zəiflədilməsi məqsədi ilə hökumət ölkə ÜDM-sinin 4,3% həcmində Müfəssəl İqtisadi Yardım Paketi qəbul etmişdir. Gəlirləri dəstəkləyən tədbirlər ölkə əhalisinin təxminən yarısını – 4,8 milyon vətəndaşı əhatə etmişdir.
Özəl şirkətlər QHT-lər və sadə vətəndaşlar könüllü ianələr vasitəsi ilə hökumətin səylərinə qoşulmuşdur və bu həmrəylik ürəkaçandır. Bu resurslar maarifləndirilmənin aparılmasından tutmuş, tibbi infrastruktur və tibbi ləvazimatların təkmilləşdirilməsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. Biz, həmçinin pandemiyanın alovlandığı dövrdə təxirəsalınmaz cavab tədbirlərinin dəstəklənməsi məqsədi ilə Aİ-nin Azərbaycana yardımını qiymətləndiririk.
Böhranın mahiyyəti və miqyası müqayisə olunmazdır. İstər güclü olsun, istər zəif, iqtisadiyyatlar bir-biriləri ilə bağlıdır və təsirlərə məruz qalmışdır. Bu vəziyyət tərəfdaşları bir yerə yığışıb, əməkdaşlıq etməyə və bir-birilərini dəstəkləməyə çağırır. Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycan böhran dövründə təchizat zəncirlərində qırılmaların qarşısının alınması və vacib malların sərbəst axınının təmin edilməsi yolları ilə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması məqsədi ilə Türkdilli ölkələrin Fövqəladə Samitini təşkil etmişdir. Malların və başlıca xidmətlərin mövcudluğunun asanlaşdırılması ilə bağlı Aİ siyasəti ilə uyğunluq təşkil etdiyindən, Aİ-dəki tərəfdaşlarımızın bu tədbirlərimizi qiymətləndirdiyini görməkdən məmnunuq.
Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş Qoşulmama Hərəkatının Kontakt Qrupunun Zirvə toplantısında Aİ bu günədək ilk dəfə yüksək səviyyədə təmsil olunmuşdur. Mən, bu tədbirdə bizə qoşulduğu və Zirvə toplantısının müzakirələrinə dəyərli töhfəsini verdiyi üçün Cozep Borelə təşəkkür edirəm. Biz, həmçinin BMT Baş Assambleyasının xüsusi iclasının çağırılması təklifini irəli sürmüşük və hər kəsi bu təşəbbüsü dəstəkləməyə dəvət edirik.
Azərbaycan COVID-19 böhranına, həmçinin çoxtərəfli çərçivədə cavab tədbirlərinə fəal şəkildə cəlb olunmuşdur və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Strateji Hazırlıq və Cavab Planına 5 milyon ABŞ dolları ayırmışdır. Bundan başqa, Azərbaycan Afrika, Asiya və Latın Amerikasından olan 15 ölkə üçün əlavə 5 milyon ABŞ dolları ianə etmişdir. Biz, həmçinin 15 ölkənin müraciəti əsasında onlara ikitərəfli qaydada yardım göstərmişik. Bu gün Azərbaycan COVID-19-la mübarizədə ən çox humanitar yardım göstərən ölkələr siyahısındadır və bu, bizim həmrəylik və əməkdaşlığa sadiqliyimizə dəlalət edir.
Şərq Tərəfdaşlığının gələcəyi ilə bağlı Aİ-nin Birgə Müraciət sənədi ikitərəfli əməkdaşlığa güclü diqqət ayırır. Ehtiyaclara uyğun yanaşma Azərbaycanın Aİ ilə münasibətlərində axtardığı mühüm siyasətdir. Bu, bərabərliyə və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan tərəfdaşlıqdır. Yeni ikitərəfli Saziş üzrə danışıqların uğuru açıq qalan məsələlərin həlli yollarının tapılmasında danışıqlar aparan tərəflərin çevikliyindən asılı olacaqdır.
Yaxşı idarəçilik məsələlərində tərəfdaş ölkələrlə təhlükəsizlik dialoqlarının gücləndirilməsi vasitəsilə dayanıqlı institutlar, qanunun aliliyi və korrupsiyaya qarşı mübarizədə Aİ-nin dəstəyini alqışlayırıq. Ötən ilin dekabr ayında Bakıda uğurla keçirilmiş Azərbaycan – Aİ Təhlükəsizlik Dialoqundan sonra biz meydana çıxan regional və beynəlxalq təhlükəsizlik təhdidləri üzrə məhsuldar fikir mübadiləsinin aparılmasını səbirsizliklə gözləyirik.
Enerji sahəsində, Cənub Qaz Dəhlizinin yekunlaşmasına az qalır və bu layihə Şərq Tərəfdaşlığında gücləndirilmiş bağlantıların ən nəzərə çarpan nəticəsi olacaqdır. Biz pandemiyadan təsirlənmiş yerli insanların COVİD-lə mübarizəsinin dəstəklənməsi və layihənin vaxtlı-vaxtında icrasına təminat yaradılmasında TAP-dakı tərəfdaşlarımızın məsuliyyətli davranışını qiymətləndiririk.
Azərbaycanın nəqliyyat-logistika sisteminin vacibliyi strateji əhəmiyyətinə görə tanınır. Azərbaycan ŞT və Mərkəzi Asiya cinahlarında çalışır. Biz, digər tərəfdaşlarla GUAM çərçivəsində Mərkəzi Asiya və daha geniş bölgəyə alternativ marşrutu təmin edəcək nəqliyyat dəhlizi üzərində iş aparırıq. Biz, həmçinin Mərkəzi Asiya ölkələri ilə ATƏT-in “Xəzər dənizi regionunda yaşıl limanlar və bağlantıların təşviqi” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq edirik və Aİ-nin buna dəstəyini alqışlayırıq.
Xəzər dənizinin Şərq sahilində Azərbaycan Lapis-Lazuli nəqliyyat dəhlizinin həyata keçirilməsi üçün Türkmənistan və Əfqanıstan ilə intensiv dialoq aparır. Mənim ölkəm Aİ-nin bu bölgə ilə bağlı strategiyasının həyata keçirilməsində vacib rol oynaya bilər və biz buna hazırıq. Biz ümid edirik ki, enerji sahəsində strateji əməkdaşlığın nəqliyyat-logistika sahəsinə genişləndirilməsi Aİ-Azərbaycan tərəfdaşlığının güclənməsinə mühüm töhfə verəcəkdir.
Biz inanırıq ki, gələcək Aİ-Azərbaycan əməkdaşlığı həm də ölkəmizin milli prioritetlərinin həyata keçirilməsinə töhfə verəcəkdir. Azərbaycan iqtisadi şaxələndirmənin sürətləndirilməsi, bütün sahələri əhatə edən inkişafın təşviqi və COVİD sonrası iqtisadi dirçəlişin dəstəklənməsi məqsədilə strateji inkişaf gündəliyinin icrasına davam edir. İnfrastruktur şaxələndirilmiş iqtisadiyyatın ehtiyaclarının qarşılanmasında mühüm rol oynayır və bizim sərmayələrimiz sənaye parkları, müstəsna iqtisadi zona, qanun və tənzimləmələr, maliyyə xidmətləri və informasiya texnologiyaları ilə tamamlanır. İnnovasiya, informasiya və yüksək texnologiyaların təşviqi bizim ortaq məqsədlərimizdir. Bütün bunlar insan kapitalı və keyfiyyətli təhsil, xüsusən tibb sahəsində olmaqla peşəkarların hazırlığının artırılmasına yeni diqqətin göstərilməsini tələb edir və biz Aİ-ni davam edən səylərimizə dəstək göstərməyə dəvət edirik.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin mövcudluğu regionun təhlükəsizliyinə ən böyük təhdid kimi qalmaqdadır. BMT-nin Baş Katibi və Aİ-nin Ali nümayəndəsi Cozep Borelin qlobal atəşkəs ilə bağlı müraciətinə baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini pozmağa davam edir, həmçinin gərginliyi artırmağa və münaqişənin siyasi həllinə mane olmaq üçün hər cür səy göstərir. Ermənistan özünü “demokratiya” kimi təqdim edir, lakin hələ də öz doğma torpaqlarından zorla qovulmuş yüz minlərlə azərbaycanlının insan hüquqlarını pozmağa davam edir.
Bütün dünyanın COVİD-lə mübarizəyə səfərbər olunduğu dövrdə, Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qondarma “seçkilər” və “andiçmə” mərasimi keçirir. Danışıqlar aparmaq və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə əməl etməkdən boyun qaçırmaqla Ermənistan münaqişənin həlli prosesinin qarşısını alır. Beləliklə, Ermənistan ŞT-nin sabitlik və rifah kimi fundamental prinsiplərinə xələl gətirir.
Aİ Şurasının sonuncu Yekunlar sənədində bəyan edildiyi kimi, ŞT-nin fundamental əsasları qaydalara əsaslanan beynəlxalq nizam və tərəfdaş ölkələrin ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi, suverenliyi daxil olmaqla beynəlxalq hüquqla bağlı bölüşülən öhdəliklərimiz üzərində qurulur. Biz bu prinsiplərin ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıqda təşviqində Aİ ilə həmrəyik.

No:132/20, Statement by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov at the Video-Teleconference Meeting of Eastern Partnership Ministers of Foreign Affairs
Statement by H.E. Elmar Mammadyarov
at the
Video-Teleconference Meeting of
Eastern Partnership Ministers of Foreign Affairs
11 June 2020
High Representative Borrell,
Commissioner Varhelyi,
Our meeting takes place at a time when we are confronted with unprecedented challenges. I would like to extend my deep condolences to the families of those who passed away as a result of deadly pandemic. It is a very timely and extremely important meeting in the context of ongoing crises.
We are responding to the pandemic with decisive actions at domestic level. Strict quarantine measures have been coupled with channeling of significant public resources to strengthen the healthcare system, including commissioning 3 new hospitals in our 3 cities and building additional 7 modular-type hospitals. To mitigate economic and social impact of pandemic and the sharp drop in oil prices, the Government adopted the Extensive Package of Economic Assistance that equals to 4.3% of GDP. The basic-income support schemes covered more that 4.8 million citizens - nearly half of the population.
Private companies, NGOs and ordinary citizens joined hands with the Government by providing voluntary donations and this solidarity is heartwarming. These resources are directed to financing different activities ranging from awareness-raising to improving infrastructure and medical facilities. We also appreciate the EU assistance to Azerbaijan in supporting emergency response measures in the outbreak of pandemic.
The nature and scale of crisis is unparalleled. Economies, be it strong or weak, are intertwined and affected. This situation calls for all partners to come together, collaborate and support each other. With this in mind, Azerbaijan convened Extraordinary Summit of Turkic-speaking countries in order to exchange views on how to avoid supply chain disruptions and to ensure smooth movement of critical goods during the crisis. We are pleased to see that our partners in the EU recognize these measures, as they go hand-in-hand with the EU policy on facilitation of availability of goods and essential services.
For the first time ever, the EU was represented at a high level at the NAM Summit Contact Group convened upon the initiative of Azerbaijan. I thank Josep for joining us and for providing his valuable inputs to the Summit discussions.  We have also proposed to convene a special session of the UN General Assembly and we invite everyone to support it.
Azerbaijan is also actively involved in response to the COVID crisis at a multilateral level and it has donated 5 million USD to World Health Organization's Strategic Preparedness and Response Plan. Later, Azerbaijan donated additional 5 million USD for 15 countries from Africa, Asia and Latin America. Also, we have extended bilateral assistance to 15 countries upon their request. Today, Azerbaijan is in the top list of the countries providing humanitarian assistance in the fight against COVID-19 and this testifies to our commitment to solidarity and cooperation.
The EU Joint Communication on the future of EaP places a strong focus on bilateral cooperation. Tailor made approach is a very policy which Azerbaijan seeks in its relations with the EU. It is a partnership based on equality and mutual respect. The success of the negotiations on a new bilateral agreement will depend on the flexibility of negotiating sides to find mutually acceptable solutions to the remaining issues.
On good governance, we welcome the EU’s support for resilient institutions, rule of law and fight against corruption through enhancing security dialogues with partner countries. After a successful 2nd Meeting of the EU-Azerbaijan Security Dialogue held in Baku last December we look forward to continued fruitful exchanges on emerging regional and international security threats.
On energy, Southern Gas Corridor is nearing a completion and it will be the most tangible deliverable of strengthened interconnectivity in EAP. We appreciate the responsible behavior of our partners in TAP in supporting the COVID fight of affected local communities and ensuring timely execution of the project.
The significance of the transport-logistics system of Azerbaijan is increasingly recognized for its strategic importance. Azerbaijan is working on EaP and Central Asia flanks. Together with other EaP countries within GUAM we are working to develop a transport corridor which will provide alternative route to Central Asia and beyond. We collaborate with the Central Asian countries also within the OSCE project “Promoting green ports and connectivity in the Caspian Sea region” and welcome the EU’s support to it. On the Eastern coast of Caspian Sea, Azerbaijan holds intensive dialogue with Turkmenistan and Afghanistan for materialization of the Lapis-Lazuli transport corridor.  My country can play a critical role in implementation of the EU strategy and we are ready to assume this role. We do hope that extension of our strategic cooperation in the field of energy to the field of transport-logistics will be an important contribution to strengthening of EU-Azerbaijan partnership.
We believe that future EU-Azerbaijan cooperation will also contribute to the realization of the national development priorities. Azerbaijan continues to pursue the strategic development agenda aimed at accelerating economic diversification, fostering inclusive growth and supporting post-COVID economic recovery. Infrastructure is critical to meeting the needs of diversified economy and our investments are complemented by industrial parks, special economic zone, laws and regulations, financial services and IT. Promotion of innovation, IT and high technologies are our cross-cutting objectives. These all require renewed focus to human capital and quality education, training professionals, especially medical staff and we invite the EU to support our ongoing efforts.
The presence of Armenian armed forces in the occupied territories of Azerbaijan remains the biggest security threat in the region.  Despite the UN Secretary-General’s and High Representative J. Borell’s appeal for global ceasefire, the Armenian armed forced continue to violate the ceasefire regime and makes every effort to escalate tension and derail the political settlement of the conflict. Armenia bills itself as “democracy” and yet continues to violate human rights of hundreds of thousands of Azerbaijanis forcibly expelled from their homelands. While the entire world is mobilized to fight COVID, Armenia organized the so-called “election” and the so-called “inauguration” in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan. By refusing to negotiate and to comply with the demands of the UN Security Council Resolutions, Armenia obstructs the settlement of the process. Thus, Armenia undermines the very fundamentals of the Eastern Partnership, namely stability and prosperity.
As stated in the recent EU Council Conclusions the fundamentals of EaP are anchored in our shared commitment to a rule-based international order, international law, including territorial integrity, independence and sovereignty of partner countries. We are in solidarity with the EU to promote these principles in our bilateral and multilateral cooperation.