No:131/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Monteneqro Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Perişa Kastratoviç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
3 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Monteneqro Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Perişa Kastratoviç ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Monteneqro əməkdaşlığının hazırkı durumu və perspektivləri, ikitərəfli və çoxtərəfli səviyyələrdə münasibətlərin inkişaf etdirilməsi imkanları, habelə regional və beynəlxalq vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı və bu istiqamətdə mövcud potensialdan istifadə imkanlarının müzakirəsi baxımından qarşılıqlı səfər və təmasların, o cümlədən siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi, parlamentlərarası əlaqələr qeyd olunub.
Azərbaycan-Monteneqro arasında xüsusilə iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, turizm və humanitar istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün münbit şəraitin olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda, yaşıl enerji üzrə tərəfdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə toxunulub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, demək olar ki, gündəlik əsasda vətəndaşlarımızın həyat və sağlamlıqlarına hədə törədən mina təhdidi ilə mübarizə səyləri barədə məlumatlandırıb.
Müqabil tərəf, eyni zamanda Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesinin hazırkı vəziyyəti barədə məlumatlandırılıb. Ölkəmizin təşəbbüsü ilə başlayan ikitərəfli danışıqlar nəticəsində sülh müqaviləsinin mətninin razılaşdırıldığı, lakin müqavilənin imzalanması üçün əsas əngəllərin, xüsusilə də Ermənistan konstitusiyasında ölkəmizin ərazi bütövlüyünə qarşı iddiaların qalmaqda olduğu vurğulanıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Monteneqro Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Elnur Məmmədov, Monteneqro tərəfindən isə dövlət katibi Perişa Kastratoviç rəhbərlik edib.

No:131/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Periša Kastratović, State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Montenegro
03 April 2025 14:20
On 3 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Periša Kastratović, State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Montenegro.
During the meeting, the current state and prospects of Azerbaijan–Montenegro cooperation, opportunities for developing relations at bilateral and multilateral levels, as well as the regional and international situation were discussed.
The importance of mutual visits and contacts, including the use of the mechanism of political consultations, as well as inter-parliamentary relations, was noted in terms of discussing the development of cooperation between the two countries and the possibilities of utilizing existing potential in this direction.
It was emphasized that there are favorable conditions for further development of cooperation between Azerbaijan and Montenegro, particularly in the fields of economy, trade, energy security, tourism and humanitarian areas. In this regard, the importance of expanding partnership in green energy was highlighted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and construction works carried out in the territories liberated from occupation, as well as efforts to combat the mine threat that endangers the lives and health of the population almost on a daily basis.
The counterpart was also informed about the current state of the Azerbaijan–Armenia normalization and peace process. It was emphasized that as a result of bilateral negotiations initiated by Azerbaijan, the text of the peace agreement has been agreed, however, the main obstacles to the signing of the agreement, particularly the continued territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia, remain.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Montenegro. The consultations were led by Deputy Minister Elnur Mammadov from the Azerbaijani side and State Secretary Periša Kastratović from the Montenegrin side.