Mətbuat şərhi 07 may 2019
No:131/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının baş katibi Bağdad Amreyevi qəbul edib
Görüş zamanı Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) Baş katibi Bağdad Amreyev bu ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini məmnunluqla xatırlayaraq, bu görüşün çox məhsuldar bir görüş olduğunu və maraqlı müzakirələr aparıldığını diqqətə çatdırdı.
TDƏŞ-in Baş  katibi B.Amreyev Şuranın təsis olunmasının 10 illiyi münasibətilə növbəti Zirvə toplantısına bu ilin payızında Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyini vurğulayaraq, bu Zirvə toplantısının Azərbaycan tərəfindən yüksək səviyyədə təşkil olunacağına əminliyini ifadə etdi. Tərəflər Zirvə görüşünə hazırlıqla bağlı geniş fikir mübadiləsi apardılar.
Daha sonra Baş katib TDƏŞ-də iqtisadiyyat, ticarət, maliyyə və nəqliyyat sahələrində həyata keçirilən son islahatlar barədə məlumat vərərək, bu istiqamətlərdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, müvafiq beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrin qurulmasını diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının fəaliyyətinə hər zaman olduğu kimi, gələcəkdə də töhfəsini davam etdirəcəyini söylədi.

No:131/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Baghdad Amreyev, the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States
During the meeting, the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (the Turkic Council) Baghdad Amreyev, remembering with appreciation his meeting with the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev in April of this year, and noted that this meeting was very productive and interesting discussions were held during the meeting.
Underlining the next Summit meeting of the Turkic Council dedicated to the 10th anniversary of the Council to be hosted by Azerbaijan, Secretary General B.Amreyev expressed confidence that this Summit will be organized at the highest level by Azerbaijan. The parties had a broad exchange of views on the preparatory works for the upcoming Summit meeting.
Baghdad Amreyev briefed on the latest reforms in a number of areas within the organization, including economic, trade, financial, and transport spheres, as well as about the establishment of relations with the relevant international organizations.
Minister Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan, as always, will continue to make its contribution to the activities of the Cooperation Council of Turkic-Speaking states.