Mətbuat şərhi 05 may 2019 04:57
No:130/19, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin Azərbaycanın 1994-cü il 4 may tarixində NATO-nun Sülh naminə Tərəfdaşlıq proqramına qoşulmasının 25 illiyinə dair mətbuat məlumatı
05 may 2019 04:57
25 il bundan öncə bu gün Azərbaycan Respublikası Şimali Atlantika Müqaviləsi Təşkilatının (NATO) Sülh naminə Tərəfdaşlıq proqramına qoşulub. 1994-cü ilin 4 may tarixində Ümummilli lider Heydər Əliyev NATO-nun mənzil-qərərgahını  ziyarət etdi və Sülh naminə Tərəfdaşlıq (SNT) Çərçivə sənədini imzaladı. Həmin vaxtdan etibarən Azərbaycan Alyans ilə möhkəm və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq qurub.
NATO ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın xarici və təhlükəsizlik siyasətinin vacib istiqamətlərindən biridir. Azərbaycan NATO ilə tərəfdaşlığını bütün Avro-Atlantik məkanında təhlükəsizlik, sabitlik və tərəqqiyə töhfə vermək vasitəsi kimi görür.
SNT proqramı şübhəsiz ki, Alyansın ən uğurlu proqramlarından biridir və Azərbaycan Avro-Atlantik təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində onun rolunu müsbət qiymətləndirir.
NATO ilə 25 illik əməkdaşlıq SNT Çərçivə Sənədinin və BMT Nizamnaməsinin ortaq dəyər və prinsiplərinə, ələlxüsus dövlətlərin siyasi müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsi öhdəliyinə söykənib.
Azərbaycan NATO müttəfiq ölkələri tərəfindən tərəfdaşlığımızın başlanğıcından bəri zirvə bəyannamələrində qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə, müstəqilliyinə və suverenliyinə və münaqişənin məhz bu prinsiplər əsasında həllinə davamlı dəstək nümayiş olunmasını alqışlayır.
Azərbaycan NATO ilə qarşılıqlı maraq doğuran bir çox məsələlər ilə bağlı müntəzəm siyasi dialoqa böyük önəm verir və Alyans ilə müxtəlif məsələlər, xüsusilə də sülhməramlı əməliyyatlar və müdafiə islahatları üzrə praktiki əməkdaşlığı yüksək dəyərləndirir.
Azərbaycan və NATO sülhməramlı əməliyyatlar sahəsində möhkəm tərəfdaşlığa malikdir. Azərbaycan NATO-nun rəhbərlik etdiyi və BMT Təhlükəsizlik Şurasının mandatı əsasında fəaliyyət göstərən sülhməramlı əməliyyatlara ilk töhfə verən ölkələrdəndir. Hal-hazırda Azərbaycan Əfqanıstanda NATO missiyasına ordu birləşmələri ilə töhfə verir və missiyaya dəstək olaraq özünün hava məkanından və yerüstü kommunikasiya xəttlərindən istifadəyə imkan yaradır. Azərbaycan, həmçinin əfqan təhlükəsizlik qüvvələrinin təliminə mühüm maliyyə dəstəyini təmin edir.
Azərbaycan Avro-Atlantika ərazisində və onun hüdudlarından kənarda sülh və təhlükəsizliyin qorunması məqsədilə Sülh naminə Tərəfdaşlıq çərçivəsində əldə etdiyi nailiyyətlərə əsaslanaraq və onun prinsiplərinə və məqsədlərinə uyğun olaraq, NATO ilə işləməyə davam etməkdə qətiyyətlidir.

No:130/19, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 25th anniversary of Azerbaijan’s joining to the Partnership for Peace Program of NATO on May 4, 1994
05 May 2019 04:57
Twenty-five years ago today, the Republic of Azerbaijan joined the Partnership for Peace (PfP) program of the North Atlantic Treaty Organization. On May 4, 1994, late President Heydar Aliyev visited NATO Headquarters and signed the Partnership for Peace Framework Document. Azerbaijan has ever since developed a strong and mutually beneficial partnership with the Alliance.
Cooperation with NATO is one of the important directions of Azerbaijan’s foreign and security policy. Azerbaijan views its partnership with NATO as a means for contributing to security, stability and prosperity in the whole Euro-Atlantic area.
The PfP program can definitely be as one of the most successful programs of the Alliance and Azerbaijan commends its positive role in enhancing the Euro-Atlantic security.
25 years of cooperation with NATO have been driven by common values and principles of the PfP Framework Document and the UN Charter, most notably by the commitment to respect political independence, sovereignty and territorial integrity of states.
Azerbaijan welcomes the continuous support expressed by the NATO Allies for the territorial integrity, independence and sovereignty of the Republic of Azerbaijan and the resolution of the conflict based on these principles, as reiterated in its summit declarations since the beginning of our partnership.
Azerbaijan attaches great importance to its regular political dialogue with NATO on a wide range of issues of common interest and highly values its practical cooperation with the Alliance on various fields, most notably on peace operations and defence reforms.
Azerbaijan and NATO has strong partnership in the field of peace operations. Azerbaijan is an early contributor to NATO-led peace operations, which are mandated by the UN Security Council. Currently, Azerbaijan contributes by troops to the NATO mission in Afghanistan and enables use of its air and ground lines of communications in support of the mission. Azerbaijan also provides important financial support to the training of Afghan security forces.
Azerbaijan is determined to continue to work with NATO by building on the success it achieved within the PfP, in line with its principles and purposes, with the aim to foster peace and security within the Euro-Atlantic area and beyond.