No:129/19, Nazir Elmar Məmmədyarov BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi ilə görüşdü
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinos ilə görüşdü.
Migel Anxel Moratinos Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğundan və tədbirin yüksək səviyyədə təşkilindən məmnunluğunu ifadə etdi. Ali nümayəndə Azərbaycan ilə Alyans arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın olduğunu diqqətə çatdırdı.
Migel Anxel Moratinos 120 ölkəni özündə birləşdirən təşkilatın terrorizmə qarşı mübarizə və cəmiyyətlərin bu kimi təhdidlərdən qorunması sahəsində fəaliyyətinin gücləndirilməsi niyyəti barədə məlumat verdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov təşkilat ilə Azərbaycan arasındakı əməkdaşlıq əlaqələrinin cari vəziyyətini yüksək qiymətləndirdi və Alyansın müasir dövrün çağırışlarına qarşı mübarizədə fəal rol oynamasının zəruriliyini vurğuladı. Forum çərçivəsində “BMT sistemində sülh naminə çoxtərəflilik və diplomatiyanın gücləndirilməsi” mövzusunda paneldə çıxışına istinad edən nazir Elmar Məmmədyarov multikulturalizmə müasir dünyamızda böyük ehtiyac duyulduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 04 May 2019
On the sidelines of the 5th World Forum on Intercultural Dialogue Foreign Minister Elmar Mammadyarov met High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations Miguel Ángel Moratinos.
Miguel Ángel Moratinos noted his satisfaction for being received by the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev and the high level organization of the Forum. The High Representative underlined that there is a mutual beneficial cooperation between Azerbaijan and the Alliance.
Miguel Ángel Moratinos informed about the intention of the Alliance, which includes 120 countries, to intensify its activities in the field of combating terrorism and protecting the societies from such threats.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the current level of cooperation between Azerbaijan and the UNAOC and underlined the importance of the Alliance's active role in the fight against the current challenges. Referring to his speech at the panel on "Multilateralism and diplomacy for peace" on the sidelines of the Forum, Minister noted that multiculturalism is desperately needed in the modern world.