Mətbuat şərhi 22 may 2018
No:128/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Əmək Təşkilatının baş direktoru Qay Rayderin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Ölkəmizdə olmasından məmnunluğunu bildirən Q. Rayder Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanı çox faydalı müzakirələrin aparıldığını qeyd etdi.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycanda keçirilən “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə doğru davamlı inkişafın və layiqli əməyin təbliği” mövzusunda beynəlxalq konfransın əhəmiyyətini və konfrans zamanı faydalı müzakirələrin aparıldığını vurğuladılar. Həmçinin, tərəflər Beynəlxalq Əmək Təşkilatı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətinə toxunaraq bu əlaqələrin uğurla davam etdiriləcəyinə əminliklərini qeyd etdilər.
Q.Rayder Azərbaycanın son on illik ərzində sosial sahədə əldə etdiyi nailiyyətlərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edərək bu uğurlu təcrübənin digər ölkələrlə bölüşdürülməsinin vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov son illər ərzində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkə iqtisadiyyatının davamlı inkişafı, o cümlədən dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin yerinə yetirilməsi, əhalinin əmək və sosial təminatı istiqamətində bir sıra mühüm işlər görüldüyünü, xüsusilə işsizliyin sürətlə azaldılması ilə bağlı qısa müddət ərzində böyük uğurların əldə edildiyini bildirdi.
Həmçinin, müstəqillik dövründə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafından danışan nazir Elmar Məmmədyarov bildirdi ki, Azərbaycan bu nailiyyətlərə Ermənistanın hərbi təcüvüzü, ərazilərimizin 20 faizinin işğalı və bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünün mövcudluğu şəraitində nail olub.

Press release 22 May 2018
No:128/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by Guy Ryder, Director-General of the International Labour Organization
Expressing his satisfaction over visiting Azerbaijan G.Ryder noted his meeting with H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and said that very fruitful discussions took place at the meeting.
At the meeting the sides underlined the importance of the international conference entitled "Promotion of sustainable development and decent work towards Sustainable Development Goals" adding that very fruitful discussions were held during the conference. The sides also touched upon the importance of the development of cooperation between Azerbaijan and International Labour Organization and emphasized their confidence on the successful continuation of these relations.
Commending Azerbaijan's social achievments especially over last decade G.Ryder stressed the importance of exchanging this successful practice with other countries.
Minister Elmar Mammadyarov underlined that under the leadership of H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan in recent years a number of important works have been done to ensure the sustainable development of Azerbaijan's economy, including the implementation of the sustainable development goals, labour and social welfare of population, adding that significant changes had been achieved in rapid reduction of unemployment in a short term.
Speaking about the social-economical development of Azerbaijan Minister Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan archived all of these in the condition of Armenia's military aggression, occupation of 20 percent territories and existance of more than one million refugees and IDPs.