No:127/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
20 mart 2026 12:54
20 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, iki ölkə arasında strateji müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn əməkdaşlıq məsələləri, habelə Yaxın Şərqdə təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Bölgədə daha da artan gərginlikdən dərin narahatlıq ifadə olunub, hərbi eskalasiyanın yalnız regional təhlükəsizliyi deyil, eyni zamanda qlobal sabitliyi də ciddi şəkildə təhdid etdiyi vurğulanıb. Sabitliyin bərqərar olunması istiqamətində səylərin artırılmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Nazirlər müqəddəs Ramazan bayramı və Novruz bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırıb, xalqlarımız və iki ölkə arasında birliyin və əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsini arzulayıblar.

No:127/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov
20 March 2026 12:54
On 20 March, a phone call held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov.
During the phone call, issues of cooperation arising from the strategic allied relations between the two countries, as well as the security situation in the Middle East, were discussed.
Deep concern was expressed over the further increasing tensions in the region, and it was emphasized that the military escalation poses a serious threat not only to regional security but also to global stability. The importance of intensifying efforts towards ensuring stability was brought to attention.
The Ministers conveyed their congratulations on the occasion of the holy Ramadan holiday and Novruz holiday and expressed their wishes for further strengthening unity and cooperation between our peoples and the two countries.