Mətbuat şərhi 03 may 2019 03:36
No:127/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş Katibi Yusef bin Ahmad Al-Otaimin arasında görüş keçirildi
03 may 2019 03:36
V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş Katibi Yusef bin Ahmad Al-Otaimin ilə görüşü keçirildi.
İƏT Baş katibi V Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirakını məmnunluqla qeyd etdi. Forumun dünyada sülh, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunmasına töhfə baxımından önəmli platforma olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov forumun rəsmi açılışında Baş katibin çıxışına istinad edərək, mədəniyyətlərarası dialoq, müasir dünyanın üzləşdiyi hədə və təhdidlər, o cümlədən islamafobiya kimi məsələlərin cavablandırılmasına dair İƏT-in yanaşması ilə bölüşdüyü üçün Baş katibə təşəkkür etdi.
Tərəflər İƏT-Azərbaycan əlaqələri və əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi imkanları ətrafında geniş fikir mübadiləsi apardı. Həmçinin qarşıdan gələn İƏT zirvə görüşünə hazırlıq məsələləri müzakirə edildi.

Press release 03 May 2019 03:36
No:127/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a meeting with the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation Dr. Yousef Bin Ahmad Al-Othaimeen
03 May 2019 03:36
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen on the sidelines of the V World Forum of Intercultural Dialogue.
OIC Secretary General Dr. Yousef Bin Ahmad Al-Othaimeen noted with satisfaction his participation at the Forum. He emphasized that the Forum is an important platform contributing to ensuring peace, security and prosperity worldwide.
Minister Elmar Mammadyarov referring to the statement of the Secretary General at the opening session of the Forum, expressed his gratitude to Dr. Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen for sharing the OIC’s vision on intercultural dialogue, and the ways to address the current threats and challenges, including islamophobia.
The sides had a broad exchange over the OIC-Azerbaijan relations and further development of cooperation. Also the preparatory works of the upcoming OIC Summit meeting was discussed.