No:126/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyev ilə görüşünə dair məlumatı
10 aprel 2021 07:34
9 aprel 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) Baş katibi Bağdad Amreyev ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov cari ilin 31 mart tarixində videokonfrans formatında təşkil olunan qeyri-formal Zirvə görüşünün uğurla keçirildiyini qeyd etdi. Türk Şurasının yüksək səviyyəli toplantısının hər zaman olduğu kimi dostluq, qarşılıqlı anlaşma və dəstək çərçivəsində keçirildiyi vurğulandı.
Baş katib Bağdad Amreyev pandemiya səbəbindən Qazaxıstanın Türküstan şəhərində keçirilməsi planlaşdırılan Zirvə görüşünün videokonfrans formatında keçirildiyini və bu toplantının türkdilli dövlətlər arasında mövcud olan həmrəyliyi bir daha yüksək səviyyədə nümayiş etdirdiyini bildirdi.
Türk Şurasının Bakıda keçirilən informasiya və media üzrə məsul nazirləri və yüksək vəzifəli rəsmilərinin 3-cü toplantısına istinad edən Baş katib, bu sahədə üzv ölkələrinin əməkdaşlğının genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Tərəflər, həmçinin Türk Şurası çərçivəsində müxtəlif sahələrdə həyata keçirilməsi planlaşdırılan tədbirlər, təşkilatın qarşıdan gələn Istanbul Zirvə görüşünə hazırlıq və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:126/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States Baghdad Amre
On April 9, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Secretary-General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (Turkic Council) Baghdad Amreyev.
Minister Jeyhun Bayramov noted the success of the informal summit held on March 31 of this year in the format of a video conference. It was stressed that the high-level meeting of the Turkic Council was held, as always, within the framework of friendship, mutual understanding and support.
Secretary-General Baghdad Amreyev said that the summit, which was planned to be held in Turkistan, Kazakhstan, due to the pandemic, was held in the format of a video conference and once again demonstrated the high level of solidarity between the Turkic-speaking countries.
Referring to the 3rd meeting of the Turkic Council of Ministers and senior officials responsible for information and media in Baku, the Secretary-General stressed the importance of expanding cooperation between member countries in this field.
The sides also exchanged views on the activities planned to be implemented in various fields within the framework of the Turkic Council, preparations for the upcoming Istanbul Summit of the organization and other issues of mutual interest.