Mətbuat şərhi 02 may 2019
Beşinci Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov Qana Respublikasının Xarici İşlər və Regional İnteqrasiya naziri Şirley Ayorkor Boçvey ilə görüşdü.
Ölkəmizdə yenidən olmasından məmnunluğunu bildirən qanalı nazir tədbirin yüksək səviyyədə təşkilini xüsusilə qeyd etdi.
Nazirlər iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi apardılar. Tərəflər insanlararası təmasların daha da artırılması məqsədilə qanalı tələbələrin Azərbaycanda təhsil imkanlarını müzakirə etdilər.

No:126/19, Minister Elmar Mammadyarov met with the Ghanaian Foreign Minister
On the sidelines of the 5th World Forum on Intercultural Dialogue Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister for Foreign Affairs and Regional Integration of Ghana Shirley Ayorkor Botchway.
The Ghanaian Minister expressed her satisfaction for being again in our country and especially noted the high level organisation of the event.
The Ministers exchanged their views over the development of relations between the two countries. The sides discussed the educational opportunities in Azerbaijan for the Ghanaian student in order to enhance the people-to-people contacts.