No:125/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Əfqanıstanın fəaliyyətdə olan Xarici İşlər naziri Mohəmməd Hanif Atmar ilə video konfrans formatında görüşünə dair
01 iyun 2020 05:42
Cari ilin 31 may tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Əfqanıstanlı həmkarı Mohəmməd Hanif Atmar ilə video konfrans formatında görüşü baş tutub.
Nazir M.H.Atmar Əfqanıstanın dövlət başçısı səviyyəsində ikitərəfli əlaqələrə yüksək qiymət verdiyini qeyd etdi. O, Azərbaycanın Əfqanıstanda təhlükəsizliyin təmin edilməsində beynəlxalq səyləri dəstəkləməsini, eləcə də Azərbaycanlı sülhməramlıların “Qətiyyətli dəstək” missiyası çərçivəsində iştirakını məmnunluqla qeyd etdi və Azərbaycan tərəfinə verdiyi töhfələrə görə təşəkkürünü ifadə etdi. Əfqanıstanlı nazir, habelə Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrlik etməsi münasibətilə həmkarını təbrik etdi.
Nazir M.H.Atmar ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edərək, ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafı üçün ikitərəfli, üçtərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlığın vacibliyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov, öz növbəsində Azərbaycan tərəfinin Əfqanıstan ilə həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd etdi. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Təmas Qrupu formatında cari ilin mayın 4-də Azərbaycanın sədrliyi ilə videokonfrans vasitəsilə “COVID-19-a qarşı birlikdəyik” mövzusunda Zirvə görüşünə toxunan nazir, bu xüsusda BMT Baş Assambleyasının da xüsusi sessiyasının keçirilməsi təklifinin irəli sürüldüyünü qarşı tərəfin diqqətinə çatdırdı. Müəyyən olunmuş prioritetlərə uyğun olaraq və mövcud aktual məsələlər nəzərə alınmaqla, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində həmrəyləyin gücləndirilməsi və Hərəkatın özünün nüfuzunun artırılması istiqamətində sədrlik fəaliyyətimizin davam etdirildiyi bildirildi.
Tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında mövcud siyasi, iqtisadi, ticarət və nəqliyyat sahələrindəki əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi apardılar. Lapis-Lazuli nəqliyyat dəhlizinin strateji əhəmiyyəti qeyd edildi və bu çərçivədə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün müvafiq İşçi Qrupları səviyyəsində müzakirələrin aparılmasının əhəmiyyəti vurğulandı. Eyni zamanda, Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsinin Lapis-Lazuli layihəsinə dəstəyin yeni bir komponenti ola biləcəyi qeyd edildi.
Tərəflər, həmçinin iqtisadi və ticarət sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçirərək, qarşılıqlı ticarət əlaqələrinin davamlılığının təmin edilməsi üçün geniş imkanların olduğunu ifadə etdilər.
Nazirlər, eyni zamanda iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Tərəflər qlobal pandemiya yekunlaşdıqdan sonra ölkələrə səfərlərin edilməsi məqsədilə qarşılıqlı dəvətlərini ifadə etdilər.

No:125/20, Meeting in video conference format between Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the acting Foreign Minister of Afghanistan, Mohammed Haneef Atmar
01 June 2020 05:42
On May 31, 2020 Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a meeting in video conference format with his Afghan counterpart, Mohammed Haneef Atmar.
Minister M.H.Atmar expressed that his country at the level of the Head of State attaches great importance to expanding the bilateral cooperation relations. He noted with satisfaction Azerbaijan's support for international efforts to ensure security in Afghanistan, as well as the participation of the Azerbaijani peacekeepers in the framework of the “Resolute Support” Mission, and expressed gratitude to the Azerbaijani side for its contribution. Afghan Foreign Minister congratulated Azerbaijan for the successful chairmanship in the Non-Aligned Movement.
Minister M.H.Atmar noted that his country is interested in expanding relations with Azerbaijan and stressed the importance of cooperation in bilateral, trilateral and multilateral formats in order to develop relations between the two countries.
On his behalf, Minister Elmar Mammadyarov noted that the Azerbaijani side is interested in developing cooperation with Afghanistan on both bilateral and multilateral platforms. Touching upon the online Summit-level meeting of the Non-Aligned Movement Contact Group with the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan under the theme of "We are together against COVID-19" on May 4, 2020, the Minister noted the proposal of Azerbaijan on holding a special session of the UN General Assembly under the same theme. It was noted that the chairmanship of Azerbaijan aimed at strengthening solidarity within NAM and increasing the role of the Movement, continues in accordance with the identified priorities and taking into consideration the current global issues.
The parties also exchanged views on the existing opportunities for cooperation between the two countries in political, economic, trade and transport spheres. They noted the strategic importance of the Lapis-Lazuli transport corridor and stressed the importance of discussions at the level of relevant Working Groups to strengthen cooperation in this context.
At the same time, it was noted that the construction of a Fiber Optic cable line along the bottom of the Caspian Sea could be a new component of support for the Lapis-Lazuli project.
Considering the possibility of expanding economic and trade cooperation, the sides noted the existing opportunities to ensure the sustainability of mutual trade relations.
The Ministers also stressed the importance of strengthening the legal and treaty basis of the relations between the two countries.