Mətbuat şərhi 02 may 2019 02:51
No:125/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Uruqvayın xarici işlər naziri Rodolfo Nin Novoa ilə görüşüb
02 may 2019 02:51
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olan Uruqvay Şərq Respublikasının xarici işlər naziri Rodolfo Nin Novoa ilə görüşüb.
Nazirlərin təkbətək görüşündən sonra danışıqlar geniş tərkibdə davam etdirildi. Danışıqlar zamanı tərəflər iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu qeyd etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov uruqvaylı həmkarını səmimi salamlayaraq, onun ölkəmizə rəsmi səfər etməsini yüksək dəyərləndirib və hal-hazırda Azərbaycanla Uruqvay arasında münasibətlərin genişlənməsi mərhələsinin müşahidə edildiyini bildirib.
Rodolfo Nin Novoa Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğundan və Bakıda keçirilən V Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak edəcəyindən məmnunluğunu ifadə etdi. O, ölkələr, xalqlar arasında xoş məramlı təmasların vacibliyini vurğuladı və Uruqvayın məhz bu mövqedən çıxış edərək artıq 200 il ərzində davamlı şəkildə dünya ölkələrinin suverenliyi və ərazi bütüvlüyünə hörmətlə yanaşdığını, bu mövqeyə daim sadiq qaldığını bəyan etdi.
Uruqvaylı nazir Azərbaycanı dost ölkə adlandıraraq, ikitərəfli münasibətlərin kifayət qədər geniş iqtisadi gündəmə malik olduğunu söylədi. Buna misal olaraq o, ötən ilin nəticələrinə dair Azərbaycanın Uruqvaya ən çox neft ixrac edən 5 ölkə sırasında olduğunu yada saldı. Eyni zamanda, onun ölkəsinin Azərbaycanla kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair maraqlı olduğunu bildirən R.Nin Novoa ikitərəfli münasibətlərin müqavilə-hüquq bazasının genişləndiyini qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı Uruqvayın nümayiş etdirdiyi prinsipial mövqeyinə görə təşəkkürünü ifadə etdi. Münaqişənin beyləlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsasən, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi məlum 4 qətnaməyə uyğun bir şəkildə həll olunmasının önəmini vurğuladı və Uruqvay tərəfinin bəyan etdiyi rəsmi mövqeyinin bununla eyni olduğunu razılıqla qeyd etdi.
İkitərəfli əlaqələrin müqavilə-hüquq bazasına toxunan nazir Elmar Məmmədyarov iqtisadi, ticarət və humanitar əməkdaşlığın təşviqi üçün daha münbit şərait yaradan bir sıra saziş layihələrinin hal-hazırda baxılmaqda olduğunu və Rodolfo Nin Novoanın hazırkı səfəri çərçivəsində Azərbaycan və Uruqvay Hökumətləri arasında "İqtisadi, ticarət və texniki əməkdaşlıq haqqında Saziş"in imzalanacağını məmnuniyyətlə səsləndirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan-Uruqvay parlamentlərarası təmaslarının genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edərək, həmin əlaqələrin də qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın mühum istiqamətlərindən biri olduğunu vurğuladı.
Görüş əsnasında həmçinin, ikitərəfli və çoxtərəfli gündəliyə aid digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 02 May 2019 02:51
No:125/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Rodolfo Nin Novoa, Minister of Foreign Affairs of Uruguay
02 May 2019 02:51
Minister Elmar Mammadyarov met with his Uruguayan counterpart Rodolfo Nin Novoa, who is on his official visit to Azerbaijan.
After the tête-à-tête meeting of the Ministers, the negotiations continued with participation of delegations. The sides noted favorable opportunities for the development of cooperation between the two countries in political, economic and humanitarian spheres.
Minister Mammadyarov warmly welcomed his Uruguayan counterpart and appreciated his official visit to Azerbaijan. He also noted that currently the stage of expansion of relations between Azerbaijan and Uruguay is observed.
Rodolfo Nin Novoa noted his satisfaction for being received by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and to be attending the V World Forum on Intercultural Dialogue in Baku. He emphasized the importance of good relations between nations and stated that Uruguay had been steadfast in this position for over 200 years, continuously respecting the sovereignty and territorial integrity of the countries worldwide.
The Uruguayan Minister named Azerbaijan as a friendly country, and emphasized that bilateral relations have a fairly broad economic agenda. For example, he recalled that the last year Azerbaijan was among the 5 largest oil exporters to Uruguay. Noting that his country is interested in developing cooperation with Azerbaijan in agriculture and other spheres, Rodolfo Nin Novoa noted that the treaty and legal basis of bilateral relations has been expanding.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his gratitude to his counterpart for the principled position of Uruguay on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. He underlined the importance of the resolution of the conflict in accordance with the norms and principles of international law, based on the related four resolutions adopted by the UN Security Council. In this regard, he expressed appreciation with the full consistency of the official position declared by Uruguay to this principled approach.
Touching upon the treaty and legal basis of bilateral relations, Minister Elmar Mammadyarov noted that a number of draft agreements, which create more favorable conditions for promotion of economic and humanitarian cooperation, are under consideration. In this context, "The Agreement on the Economic, Commercial and Technical Cooperation" between the Governments of Azerbaijan and Uruguay to be signed during the current visit of Rodolfo Nin Novoa has been underlined with great satisfaction.
Minister Elmar Mammadyarov also pointed out the importance of expanding inter-parliamentary contacts between Azerbaijan and Uruguay, noting that these relations are one of the key areas of mutually beneficial cooperation.
At the meeting, the sides exchanged views on a number of other issues in bilateral and multilateral agenda.