No:124/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan tərəfindən İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə birgə mətbuat konfransında səslənmiş əsassız iddialara dair şərhi
25 mart 2025-ci il tarixində Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə birgə mətbuat konfransında guya Azərbaycanın sülh müqaviləsinin mətni üzrə razılaşma əldə edildikdən sonra yeni şərtlər irəli sürdüyü barədə iddiaları tamamilə əsassızdır.
Ermənistan xarici işlər nazirinə yaxşı məlumdur ki, Ermənistan konstitusiyasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı müddəanın aradan qaldırılması, habelə Minsk Qrupunun rəsmən ləğvi tələbi son iki il yarım ərzində danışıqlar prosesinin vacib mövzuları sırasında olub.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının əks olunduğu Konstitusiya, Ermənistan milli qanunvericiliyi, məhkəmə iddiaları və siyasi bəyanatlar barədə faktlar hələ 2023-cü ilin may ayında Vaşinqton görüşü zamanı Ermənistan tərəfinə təqdim olunub. Bu barədə üçüncü ölkələr də tam olaraq məlumatlıdırlar.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, Ermənistan tərəfinin guya Azərbaycanın bu şərtləri yeni irəli sürdüyü barədə iddiaları beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq məqsədi daşıyır və bu taktika heç bir nəticə verməyəcək.
Ermənistan tərəfi sülh müqaviləsinin imzalanmasında maraqlıdırsa, vaxt itirmədən Konstitusiyasında dəyişiklik edərək Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməli, Minsk Qrupunun rəsmən ləğvi istiqamətində əməkdaşlıqdan boyun qaçırmamalıdır.

No:124/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs, on the unfounded allegations made by the Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan at the joint press conference with Sayyid Abbas Araghchi, Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran
On 25 March 2025, the allegations by the Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan during the joint press conference with Sayyid Abbas Araghchi, Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran, that Azerbaijan was presenting new conditions following the agreement on the text of the peace treaty, are entirely unfounded.
The Armenian Foreign Minister is well aware that the demand to remove the provision against Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty in the Armenian constitution, as well as to formally dissolve the Minsk Group, has been among the important topics of the negotiation process for the past two and a half years.
The facts about the Constitution, Armenian national legislation, court cases, and political statements reflecting Armenia's territorial claims against Azerbaijan were presented to the Armenian side during the Washington meeting in May 2023. Third countries are also fully aware of this.
Taking into account the above-mentioned, the Armenian side's claims that Azerbaijan has recently put forward these conditions are aimed at confusing the international community, and this tactic will not yield any results.
If the Armenian side is interested in signing a peace treaty, it should promptly amend its Constitution to renounce its territorial claims against Azerbaijan, and should not refrain from cooperation to officially dissolve the Minsk Group.