Mətbuat şərhi 01 may 2019 05:44
No:124/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Dövlət katibinin köməkçisinin müavini ilə görüşdü
01 may 2019 05:44
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Corc Kent ilə görüşdü.
ABŞ Dövlət katibinin köməkçisi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini və faydalı fikir mübadiləsinin aparıldığını qeyd məmnunluqla qeyd etdi.
Tərəflər iki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlər, o cümlədən siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, enerji və digər sahələr üzrə mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsi apardılar. Azərbaycan-ABŞ İqtisadi Əməkdaşlıq Komissiyasının növbəti iclasının Bakıda keçirilməsi məsələsi müzakirə edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların cari vəziyyəti və xarici işlər nazirlərinin Moskvada baş tutmuş görüşü haqqında qarşı tərəfə məlumat verdi. Münaqişənin tezliklə həllinin və Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin azad edilməsinin və məcburi köçkünlərin öz evlərinə və mülklərinə geri qayıtmasının bölgədə davamlı sülh və inkişafın təmin olunması baxımından əhəmiyyəti vurğulandı.

No:124/19, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the U.S. Deputy Assistant Secretary of State
01 May 2019 05:44
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with the U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, George Kent.
The U.S. Deputy Assistant Secretary of State noted with satisfaction his meeting and useful exchange with the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev.
The Sides exchanged views on the successful development of cooperation between the two countries in various directions, including political, economic, transport, energy and other spheres. They also discussed the next meeting of the U.S.-Azerbaijan Economic Cooperation Commission to be held in Baku.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his interlocutor on the current state of negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and the recent meeting of the Foreign Ministers in Moscow. It has been emphasized that the soonest settlement of the conflict and liberation of the occupied Azerbaijani territories and return of internally displaced persons to their homes and properties is indispensable for ensuring sustainable peace and development in the region.