No:123/25, Eritreyada saxlanılan gəmilərin heyətinin ölkəmizə geri gətirilməsi ilə bağlı mətbuat məlumatı
Ötən ilin 7 noyabr tarixindən etibarən Eritreya tərəfindən saxlanılan “Caspian Marine Services B.V.” şirkətinin Azərbaycan Respublikasındakı filialı tərəfindən istismar olunan “CMS Pəhləvan”, “CMS İgid” və “CMS-3” gəmilərinin heyətindəki 18 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşları dövlət başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq, Xarici İşlər Nazirliyinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, habelə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin birgə əlaqələndirmə işləri nəticəsində tərəfimizdən aparılmış uzunmüddətli danışıqlardan sonra azadlığa buraxılaraq, ölkəmizə geri gətirilib.
Gəmi heyəti Eritreyada olan müddət ərzində ölkəmizin Efiopiyadakı Səfirliyi vasitəsilə heyətə konsulluq dəstəyi göstərilib, onların müvafiq qaydada ehtiyaclarının qarşılanması məqsədilə aidiyyəti üzrə tədbirlər həyata keçirilib.
Bu prosesdə yaxından dəstək göstərən Türkiyə Respublikasının Eritreya Dövlətindəki Səfirliyinə dərin minnətdarlığımızı bildiririk.

No:123/25, Press release on the return of the crew members of the vessels detained in Eritrea to our country
24 March 2025 14:59
Eighteen citizens of the Republic of Azerbaijan, who were part of the crew of the vessels “CMS Pahlavan”, “CMS Igid” and “CMS-3” operated by the branch of “Caspian Marine Services B.V.” in the Republic of Azerbaijan and detained by Eritrea since 7 November last year, were released and brought back to our country following long-term negotiations conducted by our side, as a result of joint coordination efforts of the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Digital Development and Transport, as well as the Closed Joint-Stock Company “Azerbaijan Caspian Shipping Company,” in accordance with the instructions of the Head of State.
During the period when the crew was in Eritrea, consular support was provided to them through the Embassy of our country in Ethiopia, and relevant measures were taken to ensure that their needs were met in an appropriate manner.
We express our deep gratitude to the Embassy of the Republic of Türkiye in the State of Eritrea for its close support in this process.