No:123/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Niderland Krallığı Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumatı
15 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Niderland Krallığının Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Niderland tərəfindən isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi məsələlər üzrə baş direktoru Thijs van der Plas rəhbərlik ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı 2022-ci ilin aprel ayında Azərbaycan və Niderland arasında diplomatik əlaqələrin yaradılmasının 30 illiyinin qeyd olunacağı, bu müddət ərzidnə ölkələrimiz arasında münasibətlərin bütün sahələrində, o cümlədən siyasi, mədəni, humanitar sahələrdə inkişaf etdiyi bildirilib. Həmçinin, iki ölkə arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti təhlil olunub və əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. İkitərəfli ticari- iqtisadi əlaqələr üçün geniş potensial imkanların mövcud olduğu qeyd edilib.
Tərəflər iki ölkənin xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb və bu xüsusda, siyasi müstəvidə əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
X.Xələfov qarşı tərəfə 44 günlük Vətən müharibəsi və üçtərəfli bəyanatların imzalanmasından sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası və orada həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.
Səfər çərçivəsində X.Xələfov Niderland Krallığı Senatının xarici məsələlər, müdafiə və inkişafa yardım üzrə daimi komitəsinin sədri Ernest Bastiaan von Apeldoorn ilə görüş keçirmiş və iki ölkə arasında əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair müzakirələr aparmışdır.

No:123/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of the Netherlands
16 March 2022 09:17
On March 15, 2022, the next round of political consultations were held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands.
The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, and the Dutch delegation - by Director General for Political Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of this country Thijs van der Plas.
During the consultations, it was noted that April 2022 will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and the Netherlands, and that during this period relations between the two countries have developed in all areas, including political, cultural and humanitarian. The sides also analyzed the current state of relations between the two countries and exchanged views on prospects for cooperation. It was stressed that there are wide potential opportunities for bilateral trade and economic relations.
The sides stressed the importance of holding political consultations between the Foreign Ministries of the two countries and expressed, in this regard, interest in continuing cooperation in the political sphere.
Khalaf Khalafov informed the opposite side in detail about the situation in the region after the 44-day Patriotic war and the signing of trilateral statements, about the scale of the destruction in the liberated territories and the restoration and reconstruction work carried out there.
During the visit, Khalaf Khalafov met with Ernest Bastiaan von Apeldoorn, Chairman of the Standing Committee on Foreign Affairs, Defense and Development of the Senate of the Kingdom of the Netherlands, and discussed prospects for the development of relations between the two countries.