No:123/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti ilə görüşdü
29 aprel tarixində Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) prezidenti Qabriela Kuevas Barronu qəbul etdi.
Q.Kuevas Barron ölkəmizə bu növbəti səfəri zamanı “Formula 1 Azərbaycan Qran Pri 2019” çərçivəsində keçirilmiş tədbirlərdə iştirak etdiyini bildirərək, bu mühüm dünya miqyaslı idman yarışının yüksək peşəkarlıq səviyyədə təşkil edilməsinin şahidi olduğunu söylədi. Onun qənaətinə görə, bu cür yaddaqalan hadisələr Azərbaycanın dünya imicinin daha da artırılmasına xidmət edən gözəl fürsətdir.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanla PAİ arasında sıx təmasları üzərində dayanaraq, dünya parlamentlərinin nümayəndələrini birləşdirən bu qurumda Latın Amerikası ölkələrinin fəal iştirakını məmnuniyyətlə qeyd etdi. Bu baxımdan Azərbaycanın cari ildə Qoşulmama Hərəkatında sədrliyə başlayacağını söyləyən nazir Elmar Məmmədyarov Qabriela Kuevas Barronu bununla bağlı Bakıda keçiriləcək Zirvə toplantısına dəvət etdi.
Tərəflər Azərbaycan ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlığın bundan sonra daha da inkişaf edəcəyinə ümidvar olduqlarını vurğulayaraq, Latın Amerikası bölgəsində cərəyan edən proseslər barədə fikir mübadiləsi apardılar.

No:123/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the President of the Inter-Parliamentary Union
30 April 2019 23:48
On the April 29, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the President of the Inter-Parliamentary Union (IPU) Gabriela Cuevas Barron.
G.Cuevas Barron noted that during the current visit to Baku she participated in the "Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2019", witnessing the organization of this important world-class sporting event at a high professional level. According to her, such memorable events are a wonderful opportunity for Azerbaijan to further increase the country’s image in the world.
Minister Elmar Mammadyarov welcomed the active participation of Latin American countries in the IPU, organization that unites the representatives of the world's parliaments, focusing on close contacts between the Azerbaijan and IPU. In this regard, Minister Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan will start its presidency in the Non-Aligned Movement this year, and invited Gabriela Cuevas Barron to the Non-Aligned Summit to be held in Baku.
The sides expressed their hope for further development of cooperation between Azerbaijan and the Inter-Parliamentary Union, and exchanged views on the processes taking place in Latin America.