No:123/18,Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Brüsselə səfəri çərçivəsində Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Federiko Mogerini ilə görüşüb
15 may 2018 20:36
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin inkişafına dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bir daha vurğuladı və enerji, nəqliyyat, ticarət, humanitar və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinə toxundu.
Tərəflər Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığa dair saziş üzrə danışıqların konstruktiv şəkildə davam etdiyini qeyd edərək bu sazişin əlaqələrin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qalxmasına və hərtərəfli inkişafına təkan verəcəyinə əminliklərini ifadə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesi barədə məlumat verərək 15 may tarixində Parisdə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə görüşəcəyini dedi. O, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin dəstəklənməsinə dair Avropa İttifaqının mövqeyinin yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı.

No:123/18,Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Federico Mogherini within the framework of his visit to Brussels
15 May 2018 20:36
The sides exchanged views on the development of relations between Azerbaijan and the European Union.Minister Elmar Mammadyarov underlined once again that Azerbaijan pays great importance to the development of relations with the European Union and touched upon issues of cooperation in energy, transport, trade, humanitarian and other areas of mutual interest.
Noting that negotiations of the agreement on cooperation between the European Union ans Azerbaijan are going in a constructive way, the sides expressed their confidence about the impetus the agreement will give for the new level of relations and comprehensive development.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict and said he was going to meet with the OSCE Minsk Group co-chairs in Paris on May 15. He noted that the position of the European Union on supporting the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan is highly appreciated.