No:122/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT Baş Assambleyasının 78-ci prezidenti Dennis Frensis ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov XI Qlobal Bakı Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan BMT Baş Assambleyasının 78-ci prezidenti Dennis Frensis ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BMT arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri, habelə postmünaqişə dövründə regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin beynəlxalq birliyin məsuliyyətli üzvü kimi BMT çərçivəsində əməkdaşlıqda, o cümlədən çoxtərəfliliyin təşviqində aktiv iştirak etdiyini, xüsusilə Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə BMT ilə sözügedən Hərəkat arasında münasibətlərin inkişafı istiqamətində fəallıq nümayiş etdirdiyini, COVID-19 pandemiyası ilə mübarizə zamanı bir sıra vacib birgə qlobal təşəbbüslərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, eyni zamanda Azərbaycanın bir sıra sahələr, o cümlədən enerji təhlükəsizliyi, alternativ enerjiyə keçid, regional nəqliyyat və kommunikasiyaların inkişafı istiqamətində irəli sürdüyü, habelə uğurla icra etdiyi təşəbbüslərdən bəhs olunub.
Ölkəmizin cari ildə COP29-a ev sahibliyi edəcəyini bildirən nazir Ceyhun Bayramov, aparılan danışıqlar prosesi, habelə hazırlıq işləri barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb. Prosesin davamlılığının dəstəklənməsi istiqamətində ölkəmizin ötən COP sədrlikləri ilə Sədrlik Üçlüyü çərçivəsində aktiv təmasda olduğu diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə görülən bərpa və yenidənqurma fəaliyyəti, aparılan işlərə təhlükə yaradan mina təhdidi, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi və sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində təşəbbüslərdən ətraflı bəhs edib.
Azərbaycanın sülh təşəbbüsü ilə çıxış edən, habelə normallaşma prosesinin irəlilədilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərən ən aktiv tərəf olduğu diqqətə çatdırılıb.
Dennis Frensis BMT Baş Assambleyasına prezidentliyi dövründə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan təşəbbüslər, o cümlədən "Gələcəyin Sammiti" barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin əldə olunması istiqamətində qazandığı uğurların təqdirəlayiq olduğu bildirilib. BMT Baş Assambleyasının postmünaqişə dövründə irəli sürülən sülh təşəbbüslərini dəstəklədiyi diqqətə çatdırılıb.

No:122/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the 78th session of the United Nations General Assembly Dennis Francis
15 March 2024 19:59
On 15 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the President of the 78th session of the United Nations General Assembly Dennis Francis, who is on a visit to our country to participate in the XI Global Baku Forum.
During the meeting, the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the United Nations, the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as the regional situation in the post-conflict period were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov brought to attention that our country, as a responsible member of the international community, actively participates in cooperation within the framework of the United Nations, including in the promotion of multilateralism, and particularly demonstrated activity in developing relations between the United Nations and the said Movement during its chairmanship of the Non-Aligned Movement, and that a number of important joint global initiatives were implemented during the fight against the COVID-19 pandemic.
At the meeting, reference was also made to the initiatives put forward and successfully implemented by Azerbaijan in a number of areas, including energy security, transition to alternative energy, and the development of regional transport and communications.
Minister Jeyhun Bayramov, noting that our country will host COP29 this year, provided detailed information to the counterpart on the ongoing negotiation process, as well as the preparations. It was brought to attention that our country is in active contact with previous COP presidencies within the framework of the Presidency Troika in order to support the continuity of the process.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the restoration and reconstruction activities carried out in the territories liberated from occupation, the mine threat posing danger to the ongoing works, as well as initiatives aimed at advancing the normalization process and peace agenda between Azerbaijan and Armenia.
It was brought to attention that Azerbaijan is the most active side putting forward a peace initiative and acting towards advancing the normalization process.
Dennis Francis provided detailed information on the initiatives planned to be implemented during his presidency of the United Nations General Assembly, including the “Summit of the Future”. It was noted that Azerbaijan’s achievements in attaining the Sustainable Development Goals are commendable. It was brought to attention that the United Nations General Assembly supports the peace initiatives put forward in the post-conflict period.