No:122/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri ilə görüşdü
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri Emilio Monzo ilə görüşdü.
Görüşdə sədr Emilio Monzo səmimi qarşılanmaya görə təşəkkürünü bildirərək,  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini və Milli Məclisin sədri ilə görüşün keçirildiyinə istinad edərək, iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı baxımından çox faydalı müzakirələrin aparıldığını vurğuladı.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Argentina arasında olan əlaqələrin cari vəziyyətindən razılıq ifadə olundu. Tərəflər iki ölkə arasında həyata keçirilən yüksək səviyyəli rəsmilərin qarşılıqlı səfərlərini münasibətlərin inkişaf etdirilməsi baxımından önəmini xüsusilə vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov 2019-cu ilin mart ayında Argentinaya səfərini qeyd edərək səfər çərçivəsində keçirilmiş faydalı görüşləri və bir çox sahələr üzrə inkişaf etməkdə olan ikitərəfli münasibətləri qeyd etdi.
Ölkələr arasında əlaqələrin inkişafı baxımından  parlament diplomatiyasının önəmli rol oynadığı qarşı tərəfin diqqətinə çatdıran nazir Elmar Məmmədyarov  bu səfərin iki ölkə arasında olan münasibətlərin inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Emilio Monzo nazir Elmar Məmmədyarovun Argentinaya son səfərini və onunla keçirilmiş görüşü məmnunluqla xatırladı və hazırkı səfərinin Azərbaycanı daha yaxından tanımaq üçün əlverişli imkan yaratdığını qeyd etdi.

Press release 30 April 2019
No:122/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the Chamber of Deputies of the Argentine National Congress
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with Emilio Monzo, Chairman of the Chamber of Deputies of the Argentine National Congress.
Emilio Monzo expressing his gratitude for sincere reception, referred to the meetings held with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the chair of the Azerbaijani Parliament and emphasized the fruitful exchanges from the point of developing cooperation between the two countries.
During the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current state of relations between Azerbaijan and Argentina. The sides underlined the importance of mutual visits of high-level officials between the two countries in terms of development of relations.
Minister Elmar Mammadyarov noted his recent visit to Argentina in March 2019 and pointed out the useful meetings held during the visit and also the developing bilateral relations in various areas. Noting an important role that the parliamentary diplomacy plays in the development of relations, Minister Elmar Mammadyarov expressed his hope that the current visit would contribute to the development of relations between the two countries.
Emilio Monzo commended Minister Elmar Mammadyarov's recent visit to Argentina and his meeting with him, and noted that his current visit provided a good opportunity to get to know Azerbaijan more closely.