No:121/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Xorvatiya Respublikasının Baş nazirinin müavini, Xarici və Avropa İşləri üzrə naziri Mariya Peyçinoviç Buriçin birgə mətbuat konfransı, 29 aprel 2019-cu il
30 aprel 2019 20:38
Xarici İşlər Nazirliyinə xoş gəlmisiniz. Bildiyiniz kimi, Xorvatiya Respublikasının Baş nazirin müavini, xarici və Avropa işləri naziri xanım Mariya Peyçinoviç Buriç Azərbaycanda ilk rəsmi səfərdədir. Xanım Buriç Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunub.
Qeyd etmək istərdim ki, 28 dekabr 1991-ci il tarixində Xorvatiya Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini tanıyıb və 26 yanvar 1995-ci ildə diplomatik münasibətlər qurulub. Xorvatiyanın Ofisi Azərbaycanda çoxdan fəaliyyət göstərsə də, bu gün Səfirliyin açılışı olacaq və artıq rəsmi olaraq diplomatik missiyanın səfir səviyyəsində fəaliyyətə başlanması elan olunacaqdır.
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Xorvatiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı 11 mart 2013-cü il tarixində strateji tərəfdaşlıq haqqında birgə bəyannamə imzalanmışdır. Biz bu gün bu çərçivədə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdik.
Eyni zamanda, bildirmək istərdim ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Xorvatiyanın mövqeyi tam şəkildə aydındır. Xorvatiya Azərbaycanın həm ərazi bütövlüyünü, həm də beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri və suverenliyini birmənalı şəkildə dəstəkləyir və münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi əsasında həlli ilə bağlı da bir neçə dəfə mövqeyini bəyan etdirmişdir.
Məlum olduğu kimi, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi elə də yüksək deyildir və bu xüsusda, ikitərəfli əlaqələrimizin daha da gücləndirilməsi, eləcə də enerji sahəsində əməkdaşlıq ilə bağlı fikir mübadiləsi apardıq. Xorvatiya Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin Qərbi Balkanlaradək davam etdirilməsində çox maraqlıdır.
Bildiyiniz kimi, bu yaxınlarda Pekin şəhərində ikinci "Bir kəmər, bir yol" Beynəlxalq Əməkdaşlıq Forumu keçirilmiş və çox faydalı müzakirələr aparılmışdır. Bu istiqamətdə də Balkan ölkələri, ilk növbədə Xorvatiya ilə də nəqliyyat əlaqələrimizi daha da gücləndirməkdə maraqlıyıq. Azərbaycanda xeyli infrastruktur imkanları vardır. Görüş zamanı bu xüsusda müzakirələr apardıq və əminəm ki, xanım nazir Azərbaycanın təşəbbüslərini dəstəkləyir.

No:121/19, Joint Press Conference of the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Marija Pejčinović Burić, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia, April 29, 2019
30 April 2019 20:38
Welcome to the Ministry of Foreign Affairs. As you know, Marija Pejčinović Burić, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia is on her first official visit to Azerbaijan. Ms. Burić was received by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
I would like to note that Croatia recognized the independence of Azerbaijan on December 28, 1991 and the diplomatic relations were established on January 26, 1995.
Though the Office of Croatia has been operating in Azerbaijan for quite a long time, today the Embassy will be opened and it will be officially announced that the diplomatic mission will start functioning at ambassadorial level.
As it is known, the Joint Declaration on Strategic Partnership had been signed on March 11, 2013 during the official visit of H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to Croatia. Today we discussed the cooperation issues in this regard as well.
I would like to underline that Croatia's position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is absolutely clear. Croatia unambiguously supports Azerbaijan's sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders and has repeatedly stated its position on the solution of the conflict based on four UN Security Council resolutions.
As it is known, the trade turnover between the two countries is not high and we have exchanged views on further strengthening our bilateral relations, as well as energy cooperation. Croatia is very interested in the continuation of the South Gas Corridor project to the Western Balkans.
As you know, recently the second "One Belt, One Way" International Cooperation Forum was organized in Beijing and very useful discussions had been held. In this regard, we are interested in further strengthening our transport relations with the Balkan countries, especially with Croatia. Azerbaijan has significant infrastructure opportunities. During the meeting we also discussed these issues and I am confident that the Minister supports the initiatives of Azerbaijan.