Mətbuat şərhi 30 aprel 2019 03:22
No:120/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Xorvatiya baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri ilə görüşdü
30 aprel 2019 03:22
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Xorvatiya Respublikasının Baş nazirinin müavini, Xarici İşlər və Avropa məsələləri üzrə naziri Mariya Peyçinoviç Buriç ilə görüşdü.
Xorvatiyalı nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və çox faydalı fikir mübadiləsinin aparıldığını qeyd etdi.
Nazirlər iki ölkə arasında bir çox sahələr üzrə mövcud olan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər və əlaqələrin cari vəziyyətindən məmnunluq ifadə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Xorvatiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı 11 mart 2013-cü il tarixində Zaqrebdə imzalanmış strateji tərəfdaşlıq haqqında birgə bəyannamənin əhəmiyyətini qeyd etdi. Eyni zamanda, ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin həcminin strateji əməkdaşlığımızın potensialına uyğun gəlmədiyini söyləyən Nazir, bu xüsusda tərəflərin birgə addımları nəzərdən keçirilməli olduğunu söylədi. Səfər çəçrivəsində təşkil olunan Azərbaycan-Xorvatiya biznes forumunun bu baxımdan mühüm rol oynadığı bildirildi.
Görüş zamanı nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin Xorvatiyadan olan həmkarına Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən mühüm infrastruktur, enerji və nəqliyyat layihələri haqqında məlumat verdi və Xorvatiya şirkətlərini sözügedən layihələrdən yararlanmağa dəvət etdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ötən ilin sentyabrında Xorvatiyaya rəsmi səfərini məmnunluqla xatırlayan Nazir Mariya Peyçinoviç Buriç, iki ölkə arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin əhəmiyyətini vurğuladı. İkitərəfli iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı perspektivlərinin dəyərləndirilməsi baxımından Bakıda keçirilmiş biznes forumunun önəmini səsləndirən xanım Nazir, növbəti biznes forumunun yaxın gələcəkdə Zaqrebdə təşkil ediləcəyini bildirdi.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında danışan nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin beynəlxalq hüququn prinsipləri və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında həllinin zəruriliyini bildirdi. Bu xüsusda, Xorvatiyanın Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə davamlı dəstək mövqeyi məmnuniyyətlə qeyd edildi.
Tərəflər, Azərbaycan Avropa İttifaqı əlaqələri, Şərq Tərəfdaşlığının yubiley tədbirləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

No:120/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of Croatia
30 April 2019 03:22
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia Marija Pejčinović Burić, on the sidelines of her official visit to the Republic of Azerbaijan.
The Croatian Minister emphasized with satisfaction her meeting with H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and said that very fruitful discussions took place at the meeting.
The Ministers discussed the existing mutually beneficial cooperation relations in various spheres between the two countries and expressed satisfaction over the current bilateral relationship.
Minister Elmar Mammadyarov noted the importance of the Joint Declaration on Strategic Partnership signed in Zagreb, Croatia on March 11, 2013 during the official visit H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to Croatia. Also, noting that the volume of trade turnover between the countries does not correspond to the potential of the strategic cooperation Minister Mammadyarov emphasized the significance of considering joint actions in this regard. The importance of the Azerbaijan-Croatia Business Forum, held in the framework of the current visit was underlined to that end.
Minister Elmar Mammadyarov also briefed his Croatian counterpart about the important infrastructure, energy and transport projects implemented with the initiative and participation of Azerbaijan and invited the Croatian companies to benefit from the above-mentioned projects.
Reminding with satisfaction the official visit of the Azerbaijani head of state to Croatia, Minister Marija Pejčinović Burić outlined the importance of the strategic partnership relations between the two countries. Noting the significance of the Business Forum held in Baku from the point of further developing bilateral economic and trade relations, Minister Marija Pejčinović Burić stated the next Business Forum would be held in Zagreb in near future.
Speaking about the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs, Minister Elmar Mammadyarov said the conflict should be resolved based on the principles of international law and the UN Security Council resolutions. The position of Croatia on supporting the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders was highly appreciated.
The sides also exchanged their views on the EU-Azerbaijan relations, the anniversary events of the Eastern Partnership and other issues of mutual interest.