No:120/18, Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Yaxın Şərqdə etnik və dini zorakılığın qurbanları mövzusunda Beynəlxalq Konfransda çıxışı
15 may 2018 00:32
(Brüssel, 14 may 2018-ci il)
İlk öncə, bu konfransa iştirak etmək üçün dəvətə görə baş nazirin müavini Didier Reynders və nazir Qebran Bassilə təşəkkür etmək istərdim. İnanıram ki, bugünkü müzakirələr daha geniş Yaxın Şərq hesab edilə bilən mənim regionum da daxil olmaqla münaqişələr, onlardan qaynaqlanan dəhşətlər, dağıntılar və kütləvi sayda məcburi məskunlaşma ilə üzləşmiş Yaxın Şərq ölkələrinin daha yaxşı gələcəyi naminə həll yollarının tapılması istiqamətində göstərilən qlobal səylərə töhfə verəcəkdir.
2017-ci il İŞİD-in məğlub edilməsi baxımından mühüm il idi, belə ki, onun nəzarəti altında olan geniş ərazilər və çoxsaylı istehkamlar azad edildi. İndi isə sürətli və davamlı formada yaraları necə müalicə edəcəyimizə və bütün bunlardan təsirlənən insanların problemlərinin aradan qaldırılmasına baxmaq zamanıdır.
İŞİD-in məğlub edilməsi terror fəlakətinin aradan qaldırılması demək deyildir. Lakin terrorizmə qarşı müharibə hər hansı bir dini və ya mədəniyyəti hədəfə almaq üçün istifadə edilməməlidir. Terrorla mübarizə ilə bağlı tədbirlərin pro-aktiv olmasını təmin etmək də çox vacibdir. Terrorizmə qarşı mübarizə əhalinin məlumatlılığını artırmaq üçün önləyici yanaşmanı özündə əks etdirməlidir. Bu xüsusda, ekstremizmlə mübarizə məsələləri hökumət, beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyətləri, eləcə də dini icmalar, gənclər və qadın assosiasiyaları daxil olmaqla bütün maraqlı tərəflərin koordinasiyası və əməkdaşlığı vasitəsilə inkişaf etdirilməlidir.
Bugün qaçqınların və məcburi köçkünlərin vəziyyəti aidiyyəti ölkələrdə ən mürəkkəb və problemli məsələ olmaqda davam edir. Fürsətdən istifadə edərək, münaqişə bölgələrindən qaçanlar üçün təcili və müvəqqəti sığınacaq təmin etmək kimi ən ağır yükü öz üzərinə götürən Türkiyə, Livan və İordaniyanın səylərini yüksək qiymətləndirirəm. Dünyada məcburi köçkünlərin miqyasını nəzərə alaraq, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komisarlığının hesabatına əsasən, məcburi köçkünlərin sayı 41 milyona çatdığı bir dönəmdə məcburi köçkünlərin layiqli şəkildə geri qayıtması çox vacibdir və biz çox sevinirik ki, məcburi köçkünlərin layiqli şəkildə öz evlərinə geri qayıtmasının vacibliyinə dair ortaq anlaşma və dəstək vardır. Azərbaycan məcburi köçkünlərin problemlərinə dair məlumatlılığı artırmaq üçün bütün səyləri tam dəstəkləyir. Məcburi köçkünlər məsələsinə dair həssaslığımız başa düşüləndir, belə ki, Azərbaycan dünyada adambaşına düşən ən çox sayda məcburi köçkünə sahibdir. Mənim ölkəmdəki bu vəziyyət beynəlxalq hüququ aşkar şəkildə pozaraq Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf yeddi rayonunun işğal etməsi nəticəsində yaranmışdır. Hal-hazırda Azərbaycanda məcburi köçkünlərin və qaçqınların sayı 1 milyonu ötür, bu da ümumi əhalinin 1/10-dən artıqdır.
Məcburi köçkünlərin böyük miqyasına baxmayaraq, Azərbaycan hökuməti məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində böyük irəliləyiş əldə edib. Son iyirmi il ərzində qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərini həll etmək üçün təxminən 6 milyard ABŞ dolları məbləğində sərmayə qoyulmuşdur ki, bu da onlar arasında yoxsulluq və işsizliyin əhəmiyyətli dərəcədə azalması ilə nəticələnmişdir.
Biz unutmamalıyıq ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının tam bərpası onların öz doğma yurd-yuvalarına könüllü, təhlükəsiz, layiqli və dayanıqlı şəkildə dönməsini tələb edir. Təəssüf ki, bizim vəziyyətimizdə Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən onilliklərlə yaşı olan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə və məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtması üçün beynəlxalq yardımlara baxmayaraq bu, hələ də qeyri-mümkündür.
Eyni zamanda, qaçqın böhranının aradan qaldırılmasına töhfə vermək bəhanəsi ilə bəzi gizli maraqlar naminə Yaxın Şərqdən qaçqınların problemlərindən faydalanmaq kimi davamlı cəhdlər olduğunu vurğulamalıyam. Suriyada vəziyyət pisləşdikdən sonra, Ermənistan Suriya ermənilərini işğal altında olan Azərbaycan ərazilərinə yerləşməyə təşviq edir. Müxtəlif hesabatlara əsasən, yüzlərlə Suriya ermənisi işğal olunmuş Azərbaycan bu ərazilərində yerləşdirilib. Beynəlxalq qanunların, xüsusən Dördüncü Cenevrə Konvensiyasının və onun Əlavə Protokollarının ciddi şəkildə pozulması sayılan bu köçürmə siyasətinin arxasında azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmasının qarşısını almaq və işğal edilmiş ərazilərin ilhaqını təmin etmək siyasəti dayanır. Həqiqətən də, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqəti Suriyadakı böhrandan çıxmağın yollarını axtarmağa yönələrkən, bu ölkənin əhalisinin problemlərinin başqa bir bölgədə sülh səylərini daha da mürəkkəbləşdirmək üçün istifadə olunduğunu bilmək dərindən narahatedicidir. Bu tamamilə qəbuledilməz və yolverilməzdir.
Hətta öz ərazisində geniş miqyaslı və uzunmüddətli məcburi köçkün probleminin olmasına baxmayaraq, Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin təcili humanitar böhran vəziyyətlərini həll etmək və dünyanın müxtəlif yerlərində davamlı cəmiyyətlərin qurulması səylərini dəstəkləyir. Bu gün təxminən dünyanın 40 ölkəsində yaşayan insanlar, o cümlədən Yəmən, Fələstin və İordaniyadakı suriyalı qaçqınlar Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin humanitar yardımından faydalanırlar.
Müxtəlif dinlərin və məzhəblərin sülh və harmonik mövcudluğunun əsrlər boyu davam edən ənənələri ilə zəngin bir ölkə olaraq Azərbaycan BMT Baş katibinin 72/488 saylı hesabatında qeyd edildiyi kimi Bakı Prosesi vasitəsilə həm regional, həm də dünya səviyyəsində güclü və əsil mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun yaradılmasına çox sərmayə qoymuşdur.
Aydındır ki, sözügedən ölkələrdəki ictimai qurumların gücləndirilməsində əsas maneə çoxlu sayda ölkəni tərk edənlər səbəbindən və ya daha da pis ssenari, münaqişə zamanı öldürüldükləri üçün ixtisaslı kadrların olmaması faktı olacaqdır. Bu xüsusda, Azərbaycan universitetlərində oxumaq istəyən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv ölkələrindən olan tələbələr üçün təhsil qrantlarına dair ötən ilin dekabrında verilmiş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanına diqqətinizi yönəltmək istərdim. Beləliklə, Yaxın Şərq ölkələrindən olan tələbələr bu fürsətdən yaxşıca faydalana bilərlər.
Təhlükə altında olan mədəni irsin qorunması, ədalətin təmin edilməsi və cəzasızlıq ilə mübarizə kimi Madrid sənədinin digər prioritet sahələrinə gəldikdə isə, mən vurğulamalıyam ki, BMT Sivilizasiyalar Alyansı 7-ci Qlobal Forumunda qəbul edilmiş Bakı Bəyannaməsi ayrı-seçkiliyə, düşmənçiliyə və şiddətə təhrik edən dini nifrətin hər hansı bir müdafiəsini ciddi şəkildə qınadı və bütün üzv dövlətləri zorakı ekstremizmin bütün forma və təzahürlərinə qarşı birləşməyə çağırdı. Biz inanırıq ki, Bakı Bəyannaməsi dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar üçün şiddətə, ekstremizmə və ksenofobiyaya qarşı mübarizə vasitəsi kimi mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinə xidmət göstərə bilər. Biz Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistanı mədəni və dini yerlərin dağıdılmasından çəkindirmək üçün səmərəli tədbirlər görmək üçün çoxsaylı hallarda beynəlxalq ictimaiyyətə müraciət etmişik və bu vandalizm hərəkətləri Suriyadakı oxşar hadisələrdən çox əvvəl baş vermişdir. Mən sizin diqqətinizi silahlı münaqişələr dövründə mədəni hüquqların və əmlakın qorunmasına dair BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının Azərbaycanın təşəbbüsü ilə 11 il bundan əvvəl, 2007-ci ildə, daha doğrusu beynəlxalq ictimaiyyətin Yaxın Şərqdəki son zülmlərdən silkələnməsindən öncə qəbul etdiyi qətnaməsinə yönəltmək istərdim. Unudulmamalıdır ki, keçmişdə cəzasız qalmış bir məsələ gələcəkdə daha ağır cinayətlərin toxumunu əkir.

Press release 15 May 2018 00:32
No:120/18, Address by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the International Conference on the Victims of Ethnic and Religious Violence in the Middle East
15 May 2018 00:32
(Brussels, 14 May 2018)
Distinguished co-chairs,
First of all, I would like to thank Deputy Prime Minister Didier Reynders and Minister Gebran Bassil for the invitation to attend this conference. I believe today’s discussions will contribute to the global efforts in finding solutions for the better future of the countries in the Middle East, affected by the conflict and conflict-related atrocities, devastation and mass displacement of people, including my region which can be considered as wider Middle East.
2017 was decisive in terms of defeating Da’esh as vast territories and many strongholds under its control were liberated. Now, it is time to look on how to heal the wounds and end sufferings of those affected in an expeditious and sustainable manner.
Defeating Da’esh does not mean the eradicating the scourge of terrorism. But the war on terrorism must not be used to target any religion or culture. It is also vitally important to ensure that counter-terrorism related measures are pro-active. Countering terrorism should contain preventive approach to increase the awareness of population. In this regard, counter-extremism narratives should be developed through the coordination and collaboration of all stakeholders, including governments, international organizations and civil societies as well as religious communities, youth and women associations.
Today, the situation of refugees and IDPs remain the most complicated and problematic in the countries concerned. Using this opportunity, I would like to commend the efforts made by Türkiye, Lebanon and Jordan who took the heaviest burden in providing most urgent, albeit temporary haven for those fleeing from the conflict areas. Taking into account the magnitude of internal displacement in the world, when the number of IDPs reached 41 million according to the UNHCR report, dignified return of IDPs is crucial and we are glad that, there are common understanding and support on the importance of return of displaced people to their homes. Azerbaijan fully supports all efforts to raise the awareness on the suffering of IDPs. Our sensitivity to the cause of IDPs is comprehensible, as Azerbaijan has one of the biggest number of IDPs per capita in the world. Displacement in my country was a consequence of the occupation of Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions of Azerbaijan by Armenia in a blatant violation of international law. Currently, the number of IDPs and refugees in Azerbaijan exceeds 1 million, which is more than the tenth of the total population.
Despite the large scale of displacement, the Government of Azerbaijan has made remarkable progress in improvement of the living conditions of IDPs. During last twenty years about 6 billion USD was invested to solve social problems of refugees and internally displaced persons, which has resulted in significant decrease in poverty and unemployment among them.
This being said, we should not forget that the full restoration of human rights of forcefully displaced persons and refugees requires their voluntary, safe, dignified
and sustainable return to their homes of origin. Unfortunately, in our case, return is still impossible, despite the decades-old legally binding UN Security Council Resolutions demanding for the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian forces from the occupied Azerbaijani territories and international assistance for return of displaced people to their homes.
At the same time, I should underline that there are continuous attempts to exploit suffering of refugees from the Middle East in some ulterior interests under the pretext of making contribution to overcoming of the refugee crisis. Since the deterioration of the situation in Syria, Armenia has been encouraging Syrian-Armenians to settle in the occupied Azerbaijani territories. According to various reports, hundreds of Syrian-Armenians have been settled in these territories of Azerbaijan. The intention behind this resettlement policy, which is a grave violation of international law, in particular the Fourth Geneva Convention and Additional Protocols, is to prevent Azerbaijani IPDs from returning to their homes and to secure annexation of the occupied territories. Indeed, while the international community is focused on searching for the ways out of the crisis in Syria, it is deeply disturbing that sufferings of this country’s population are being utilized to further complicate peace efforts in another region. This is totally unacceptable and should not be tolerated.
Even with the large scale and protracted displacement problem in its territory, Azerbaijan supports the efforts of the international community in addressing urgent humanitarian crisis situations and building sustainable societies in different parts of the world. To date, people in nearly 40 countries of the world, including Yemen, Palestine and Syrian refugees in Jordan became beneficiaries of the humanitarian assistance provided by the Azerbaijan International Development Agency.
As a country with rich and centuries-long traditions of peaceful and harmonious co-existence of adherents of various religions and denominations, Azerbaijan has invested a lot to the establishment of a strong and genuine intercultural and interreligious dialogue both regionally and globally through the Baku process as mentioned in the UN Secretary General report 72/488.
It is obvious that one major obstacle in strengthening public institutions in the countries concerned will be lack of qualified personnel due to the fact that many of them left the country or even worse, were killed during the conflict. In this regard, I would like to draw your attention to the decree of the President of Azerbaijan issued last December on education grants for students from the member states of the Organization for Islamic Conference who wish to study in the Azerbaijani Universities. So, the students from the Middle East countries may well benefit from this opportunity.
As to the other priority areas in the Madrid document, namely the protection of endangered cultural heritage, ensuring justice and fighting impunity, I have to stress that the Baku Declaration adopted at the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations strongly condemned any advocacy of religious hatred that constitutes incitement to discrimination, hostility or violence and urged all member states to unite against violent extremism in all its forms and manifestations. We do believe that Baku Declaration should serve as guidelines for states and international organizations in promotion of intercultural dialogue as a means to counter violence, extremism and xenophobia. We addressed international community on countless
occasions to take efficient measures to refrain Armenia from devastating cultural and religious sites in the occupied territories of Azerbaijan, and these acts of vandalism happened long before the similar acts in Syria. I should draw your attention to the Resolution of the UN Human Rights Council on Protection of cultural rights and property in situations of armed conflict, which was adopted at the initiative of Azerbaijan more than ten years ago, in 2007, i.e. well before the international community was shocked by the recent atrocities in the Middle East. We should not forget that a mere impunity in the past will sow a seed of graver crimes in the future.