No:119/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri şahzadə Feysəl bin Fərhan Əl Səud ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
15 mart 2026 22:50
15 mart tarixində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri şahzadə Feysəl bin Fərhan Əl Səud Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazirlər Yaxın Şərqdə mövcud təhlükəsizlik vəziyyətini müzakirə ediblər. Bölgədə gərginliyin artmasından narahatlıq ifadə olunaraq, vəziyyətin daha da eskalasiyasının qarşısının alınmasının vacibliyi qeyd edilib.
Bu çərçivədə, region ölkələrinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsinin, habelə qonşu ölkələrin hədəf alınmamasının zəruriliyi vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı regional və beynəlxalq gündəliyin digər aktual məsələləri, Azərbaycan ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında mövcud əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, nazirlər digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:119/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia, Prince Faisal bin Farhan Al Saud
15 March 2026 22:50
On 15 March, the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia, Prince Faisal bin Farhan Al Saud, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The Ministers discussed the current security situation in the Middle East. Expressing concern over the increasing tensions in the region, the importance of preventing further escalation of the situation was noted.
Within this framework, the necessity of respecting the sovereignty and territorial integrity of the countries of the region, as well as not targeting neighboring countries, was emphasized.
During the phone call, other current issues on the regional and international agenda, as well as the current state and prospects for the development of existing cooperation between Azerbaijan and Saudi Arabia were discussed.