No:119/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Qırğızıstan xarici işlər naziri Ruslan Kazakbayev ilə görüşünə dair məlumatı
03 aprel 2021 05:14
Bu ilin 2 aprel tarixində Moskva şəhərində keçirilən Müstəqil Dövlətlər Birliyinin xarici işlər nazirləri Şurasının iclasında iştirakı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qırğızıstan xarici işlər naziri Ruslan Kazakbayev ilə görüşüb.
Nazirlər Azərbaycan və Qırğızıstan arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi üzrə fikir mübadiləsi apardılar. Əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafı baxımından qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Nazirlər ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin inkişafı perspektivlərini müzakirə edərək bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası ilə Qırğızıstan Respublikası arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyasının növbəti iclasının keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına 44 günlük Vətən Müharibəsinin nəticələri, bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən üçtərəfli bəyanatların icrası ilə əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verdi.
Tərəflər iki ölkənin xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini ifadə etdilər.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan və Qırğızıstanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının davam etdirilməsinin və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə edildi.

No:119/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic Ruslan Kazakbaev
03 April 2021 05:14
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with his Kyrgyz counterpart Ruslan Kazakbaev in the framework of his participation at the Foreign Ministers Council of CIS in Moscow on April 2, 2021.
The Ministers exchanged views on expanding and deepening existing bilateral relations between Azerbaijan and Kyrgyzstan. They stressed the importance of the implementation of mutual visits for the development of cooperation.
Discussing the perspectives for the development of bilateral economic relations, the Ministers noted the importance of holding the next meeting of the Intergovernmental Commission on Economic and Humanitarian Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Kyrgyz Republic.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the results of the 44-day Patriotic War, the current situation in the region, as well as the measures taken to implement the trilateral statements.
The sides stressed the importance of continuing political consultations between the foreign ministries of the two countries.
The continuation of cooperation between Azerbaijan and Kyrgyzstan within international organizations and other issues of mutual interest were discussed at the meeting.