Mətbuat şərhi 18 aprel 2019 20:41
No:117/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşanın Dəniz iqtisadiyyatı və daxili naviqasiya naziri ilə görüşdü
18 aprel 2019 20:41
Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov Polşanın Dəniz iqtisadiyyatı və daxili naviqasiya naziri Marek Qrobarçik ilə görüşdü.
Nazir Marek Qrobarçik  Polşa Limanlarının fəaliyyəti  haqqında ətraflı məlumat verərək, iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə böyük potensialın mövcudluğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanla Polşa arasında limanlararası əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edərək, Bakı Beynəlxalq Dəniz ticarəti Limanı və limanın tikintisinin hər üç mərhələləri haqqında dolğun məlumatı qarşı tərəfin diqqətinə çatdırdı. Həmçinin Nazir Bakı Beynəlxalq dəniz Ticarəti Limanı ilə Qdansk dəniz Limanı arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun artıq razılaşdırıldığını qeyd etdi.
Daha sonra M.Qrobarçik Azərbaycanla gəmiqayırma sahəsində əməkdaşlıq etməyə maraqlı olduğunu qeyd edərək, iki ölkə arasında texnologiya sahəsində təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Nazir M.Qrobarçik ölkəsinin dəniz məhsullarının istehsalı ilə bağlı Azərbaycanla əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüşdə iki ölkə arasında tranzit və inter modal daşımaçılıq məsələləri haqqında müzakirələr aparılırdı.

Press release 18 April 2019 20:41
No:117/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Marine Economy and Inland Navigation of Poland
18 April 2019 20:41
In the framework of his official visit to the Republic of Poland, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Marine Economy and Inland Navigation of Poland, Marek Gróbarczyk.
Minister Marek Gróbarczyk gave detailed information on the activity of the Ports of Poland and stressed the existence of great potential for economic development between the two states.
Minister Elmar Mammadyarov noted the importance of cooperation among the ports of Azerbaijan and Poland and informed the other side about the Baku International Sea Trade Port and all three phases of the construction of the port. Minister Elmar Mammadyarov also noted that the Memorandum of Understanding on cooperation between the Baku International Sea Trade Port and the Gdansk Sea Port has already been agreed.
Marek Gróbarczyk expressed interest in cooperation with Azerbaijan in shipbuilding and stressed the importance of exchange of experience in the field of technology between the two states. Minister Marek Gróbarczyk also highlighted his country’s interest in cooperation with Azerbaijan in the production of seafood.
During the meeting, the sides discussed transit and intermodal transport issues between the two states.