Mətbuat şərhi 12 may 2018 04:31
No:117/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın Ceymstaun Fondunun prezidenti Qlen Hovardın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
12 may 2018 04:31
Görüş zamanı Azərbaycan və ABŞ arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf tarixi və gələcək perspektivləri barəsində ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, regional və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olunub. Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin enerji strategiyası, TANAP/TAP layihələrinin icrası və Avropanın enerji təhlükəsizliyində rolu, beynəlxalq terrorizmə qarşı mübarizədə ABŞ ilə əməkdaşlığı, ölkəmizin təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat layihələri, Əfqanıstanda Qətiyyətli dəstək əməliyyatında ölkəmizin iştirakı və NATO üzv dövlətlərinə, o cümlədən ABŞ-a Əfqanıstan əməliyyatı üçün göstərilən tranzit və logistika dəstəyi barədə danışıb.
Eyni zamanda görüşdə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Nazir Elmar Məmmədyarov bildirib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalının davam etməsi və Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regional sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdiddir.

Press release 12 May 2018 04:31
No:117/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Glenn Howard, President the Jamestown Foundation
12 May 2018 04:31
The sides exchanged views on the history and the future perspectives of relations between Azerbaijan and the United States. Also, various issues of international and regional agenda were discussed at the meeting.
Minister E.Mammadyarov spoke about energy strategy of Azerbaijan, the implementation of TANAP/TAP projects and Azerbaijan's role in ensuring Europe's energy security, cooperation with the US in fight against terrorism, transport projects commissioned with the initiative and participation of our country, Azerbaijan's contribution to Resolute Support Mission of NATO in Afghanistan, as well as the transit and logistic support rendered to NATO Member States, including United States in conjunction with the operations in Afghanistan.
At the same time, the sides exchanged views on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Elmar Mammadyarov said that the continuation of the Armenia's aggression and occupation of Azerbaijan's lands, as well as the presence of armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan constitutes the major threat to regional peace and security.