No:116/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Baş nazirinin ofisinin sərhəddə atışmalar və digər anti-Azərbaycan iddiaları ilə bağlı bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Baş nazirinin ofisinin Azərbaycana qarşı tamamilə əsassız iddialarla yanaşı, yerdəki reallıqları və sərhədyanı bölgələrdə atışma faktlarını təhrif edən 18 mart 2025-ci il tarixli bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin bəyan etdiyi atəş açılması hallarına, eləcə də Ermənistan tərəfinin də xəbərdar olduğu video çəkilişlərdə görünən Ermənistan hərbi qulluqçularının açıq təxribatlarına son qoyulması sabitlik üçün zəruri şərtdir. Xoşməramlılıq nümayiş etdirmək və bu cür təxribatlara son qoymaq əvəzinə, Ermənistan tərəfinin mücərrəd və praktiki olaraq qeyri-mümkün təkliflərinin Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın işğalı müddətində olduğu kimi heç bir əsası yoxdur. Bu, işğala son qoymağa çağırış etmək əvəzinə, Minsk Qrupu həmsədrlərinin irəli sürdüyü təklifləri xatırladır.
Əgər Ermənistan hökuməti, Baş nazirin ofisinin də bəyan etdiyi kimi sülh gündəmini rəhbər tutursa, o zaman sərhədyanı ərazilərdə hücum silahlarının yerləşdirilməsi də daxil olmaqla kütləvi hərbiləşmənin Ermənistanın belə bir gündəliyinə necə xidmət etdiyi barədə izahat verməsi yerinə düşərdi.
İki ölkə arasında sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında sazişin mətninin yekunlaşdırılması ilə bağlı Ermənistanın guya xoşməramlı olmasına gəlincə, məhz Azərbaycanın sülh sazişi üzərində işləmək təklifi ilə ilk addımları hələ 2022-ci ilin əvvəlində atmasına baxmayaraq, Ermənistanın bütün vasitələrlə prosesi necə pozduğu faktını xatırlatmaq yerinə düşər. Onu da qeyd edək ki, Ermənistanın danışıqlarda törətdiyi çoxsaylı çağırışlara, o cümlədən Azərbaycan ərazilərindən qalan qüvvələrini çıxarmaqdan imtina etməsinə və ərazilərimizdə qurduqları rejimi təşviq etməsinə baxmayaraq, məhz Azərbaycanın səyləri və tədbirləri nəticəsində prosesdə belə bir nailiyyət əldə olunub.
Eyni zamanda, Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına son qoymaq üçün konstitusiyaya dəyişiklik edilməsi barədə uzun müddət bundan əvvəl irəli sürülmüş tələbimizdən xəbərdar olmasına baxmayaraq,  Ermənistanın bu çağırışa məhəl qoymaması olduqca narahatlıq doğurur. Danışıq aparılmış mətnin imzalanması üçün əsas şərtin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı iddiaların aradan qaldırılması məqsədilə Ermənistanın konstitusiyasına dəyişiklik edilməsi olduğu barədə Azərbaycanın prinsipial mövqeyini bir daha diqqətə çatdırırıq. Bununla yanaşı, ATƏT-in köhnəlmiş və qeyri-funksional Minsk Qrupunun və aidiyyəti strukturların rəsmi şəkildə ləğv olunmasının zəruriliyini vurğulayırıq.
30 ilə yaxın müddətdə məhz tərəf olduğu beynəlxalq müqavilələr və silahlara nəzarət mexanizmləri çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozan, Azərbaycana qarşı təcavüz törədən, ərazilərimizin işğalı müddətində əksər hərbi texnikasını və silah sistemlərini ölkəmizin ərazisində qeyri-qanuni yerləşdirməklə beynəlxalq silahlara nəzarət mexanizmlərindən gizlədən ölkə kimi Ermənistanın belə mexanizmlərdən danışmağa mənəvi haqqı yoxdur.
Kommunikasiyaların açılması məsələsinə gəldikdə, Azərbaycanın qərb bölgələrini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirən kommunikasiyaların açılması məsələsi ilə bağlı yazılı təsbit olunmuş və imzalanmış öhdəliklərinə baxmayaraq, Ermənistan bu öhdəlikləri 4 il ərzində yerinə yetirməyib. Bunun əvəzinə, onlar diqqəti prosesdən və öhdəliklərindən yayındırmaq məqsədilə, mahiyyətcə əhəmiyyəti olmayan, icrası çətin və praktiki cəhətdən uzun marşrutlar üzrə təkliflər irəli sürüblər. Əgər Ermənistan tərəfi həqiqətən də bölgədə kommunikasiyaların açılmasında maraqlıdırsa, öhdəliklərindən boyun qaçırmamalı və bölgədəki yeni reallıqlara uyğun şəkildə kommunikasiyaların açılması istiqamətində praktiki addımlar atmalıdır.

No:116/25, Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, on the statement by the Prime Minister’s Office of Armenia concerning border shootings and other anti-Azerbaijani claims
18 March 2025 15:21
We firmly reject the statement by the Prime Minister’s Office of Armenia dated 18 March 2025 that distorts the realities on the ground and the facts of border area shootings, along with absolutely unfounded claims against Azerbaijan.
Ending the border shooting cases that the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan has announced, as well as the open provocations by the Armenian military personnel also seen from video recordings that the Armenian side is aware of, is a must for the stability. Instead of demonstrating goodwill and ceasing such provocations, the Armenian side’s abstract and practically impossible propositions have no validity as they were for almost 30 years during the occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia. It reminds us of proposals made by the  Minsk Group co-chairs, instead of calling to end the occupation.
If the Government of Armenia is guided by the agenda of peace as stated by the Prime Minister’s Office, it would be timely to give explanations on how the massive military buildups, especially in the border areas, that also include the deployment of offensive weaponry, serve such an agenda of Armenia.
Concerning the purported goodwill of Armenia on the finalization of the text of the agreement on peace and establishment of interstate relations between the two countries, it is timely to recall the fact that it was Azerbaijan that took the first steps by proposing to work on the peace agreement back in early 2022, when Armenia, by all means, derailed the process. It is also worth reminding that despite Armenia’s multiple challenges in the negotiations, including its refusal to withdraw its remaining forces from the territories of Azerbaijan and promoting the regime that they established in our territories, it is due to Azerbaijan’s efforts and measures such an achievement in the process was accomplished.
At the same time, despite being aware of Azerbaijan’s long-lasting demand to amend the constitution to end the territorial claims against Azerbaijan, Armenia’s continuing disregard of this challenge is highly concerning. We once again reiterate our principled position that the amendment to Armenia’s constitution to eliminate the claims against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan is a prerequisite to allow the signing of the negotiated text. Furthermore, we emphasize the necessity to formally abolish the obsolete and dysfunctional Minsk Group and related structures of the OSCE.
Armenia, as a country that has been flagrantly violating international treaties being a party to them, including arms control mechanisms for almost 30 years, engaging in aggression against Azerbaijan and concealing the majority of its military hardware and weaponry from international arms control mechanisms by illegally deploying them in our territories, has no moral right to speak about such mechanisms.
When it comes to opening up communications, Armenia despite written and signed obligations regarding the opening of communications connecting Azerbaijan’s western regions with its Nakhchivan Autonomous Republic, has not fulfilled them for 4 years. Instead, they put forward proposals for essentially unnecessary, complex to execute, and practically lengthy routes that serve to divert attention away from the process and obligations. If the Armenian side is genuinely interested in the opening of communications in the region, it should not evade its obligations and must take practical steps in line with the new regional realities to facilitate the opening of communications.