No:115/24, Nazir Ceyhun Bayramovun XI Qlobal Bakı Forumunun “Müharibə və sülhə dair: "realpolitik"in qayıdışı” mövzusunda panel müzakirəsində iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
14 mart 2024 17:31
14 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov XI Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində təşkil olunmuş “Müharibə və sülhə dair: "realpolitik"in qayıdışı” mövzusunda panel müzakirəsində iştirak və çıxış edib.
Çıxışında nazir Ceyhun Bayramov hazırkı beynəlxalq münasibətlər sistemində mövcud böhran və çağırışları anlamaq, habelə onlara cavab vermək üçün birinci növbədə müasir sistemin necə çalışdığını, eyni zamanda öncəki sistemlərdən necə fərqləndiyini düzgün başa düşməyin vacib olduğunu qeyd edib.
İllər öncə qlobal təhdidlərlə mübarizə üçün mövcud olan bir sıra alətlərin, o cümlədən beynəlxalq təşkilatların bugün yalnız məhdud sayda ölkənin maraqlarının ifadə olunması ilə selektiv yanaşma nümayiş etdirməsinin sözügedən mexanizmləri qeyri-effektiv etməklə yanaşı, onlara olan inamın sarsılmasına gətirib çıxardığı vurğulanıb.
Müasir beynəlxalq münasibətlər sisteminin öz milli maraqları, narahatlıqları olan çoxsaylı müstəqil ölkələrdən, yerləşdikləri bölgədə regional aktor, habelə "orta dövlət"ə çevrilən aktorlardan ibarət olduğu reallığının dərk edilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Mövcud mexanizmlərin isə daha çox klassik çağırışlara cavab olaraq təsis edildiyi üçün iqlim dəyişikliyi kimi müasir, süni intellekt kimi qeyri-ənənəvi çağırışlarla mübarizədə məhsuldar ola bilmədiyi diqqətə çatdırılıb.
Hazırkı beynəlxalq münasibətlər konyukturunda mövcud beynəlxalq instrumentlərin özünü doğrultmaması fonunda ölkəmizin regional əməkdaşlığın inkişafına, xüsusilə qonşu dövlətlərlə tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinə əhəmiyyət verdiyi vurğulanıb.

No:115/24, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the panel discussion on “On war and peace: the return of ‘realpolitik’” within the XI Global Baku Forum
14 March 2024 17:31
On 14 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov participated and delivered a speech at the panel discussion on “On war and peace: the return of ‘realpolitik’” organized within the framework of the XI Global Baku Forum.
In his speech, Minister Jeyhun Bayramov noted that in order to understand the existing crises and challenges in the current international relations system, as well as to respond to them, it is first of all important to properly understand how the modern system functions, as well as how it differs from previous systems.
It was emphasized that a number of tools that existed years ago to combat global threats, including international organizations, by demonstrating a selective approach today through expressing the interests of only a limited number of countries, not only render the said mechanisms ineffective, but also lead to a loss of trust in them.
The importance of understanding the reality that the modern international relations system consists of numerous independent countries with their own national interests and concerns, as well as actors that have become regional actors and “middle powers” in their respective regions was noted.
It was brought to attention that existing mechanisms, having been established more in response to classical challenges, are unable to be productive in addressing modern challenges such as climate change and non-traditional challenges such as artificial intelligence.
It was emphasized that against the background of the existing international instruments failing to justify themselves in the current international relations conjuncture, our country attaches importance to the development of regional cooperation, particularly to strengthening partnership with neighboring states.