Mətbuat şərhi 18 aprel 2019
No:115/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Polşa Prezidenti Kabinetinin rəhbəri, dövlət katibi Kşiştof Şçerski ilə görüşüb
Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov Polşa Prezidenti Kabinetinin rəhbəri, dövlət katibi Kşiştof Şçerski ilə görüş keçirdi.
Görüş zamanı K.Şçerski iki ölkə arasında olan siyasi münasibətlərin əhəmiyyətini, onların strateji xarakter daşıdığını vurğuladı. O, Polşa tərəfinin bu əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün əlindən gələni əsirgəməmək niyyətində olduğunu bildirdi. Bu xüsusda, Polşanın mərhum prezidenti Lex Kaçinskinin dövründə ikitərəfli əlaqələrin çox yüksək səviyyədə inkişaf etdiyi yada salındı və əlavə edildi ki, Polşa tərəfi bu münasibətlərin yenidən həmin səviyyəyə qaldırılması arzusundadır.
Nazir Elmar Məmmədyarov Polşaya səfəri zamanı keçirdiyi görüşlərdən bəhs edərək, iqtisadi əməkdaşlıq, o cümlədən enerji, nəqliyyat və digər sahələrdə mövcud perspektivlərin müzakirə edildiyini bildirdi. Eyni zamanda, nazir K.Şçerskiyə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunması üzrə aparılan danışıqlar prosesi barədə məlumat verdi və Polşa tərəfinə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, süverenliyi və beynəlxalq miqyasda tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını dəstəklidiyinə görə təşəkkür bildirdi.
Söhbət əsnasında Polşa tərəfi bir daha Azərbaycanla enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu bildirdi.
Tərəflər, həmçinin “Şərq Tərəfdaşlığı”nın gələcək perspektivləri və Avropa İttifaqı tərəfindən bu proqramın inkişaf etdirilməsinə daha güclü dəstəyin göstərilməsi ətrafında fikir mübadiləsi apardı.
Sonra tərəflər Şərqi Avropa məkanında olan vəziyyəti və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə etdilər.

No:115/19, Minister Elmar Mammadyarov met with Krzyshtof Szczerzki, Secretary of State – Chief of the Cabinet of the President of Poland
Within the framework of his official visit to Poland, Minister Elmar Mammadyarov held a meeting with Krzyshtof Szczerzki, Secretary of State – Chief of the Cabinet of the President of Poland.
K.Szczerzki underlined the importance of political relations between the two countries and their strategic nature. He said the Polish side intends to do its best to develop these ties. In this regard, it was recalled that in the time of the late Polish President Lech Kaczynski the bilateral relations developed at a very high level, and added that the Polish side wishes to upgrade these relations again.
Touching on the meetings held during his visit to Poland, Minister Elmar Mammadyarov said that he discussed perspectives of economic cooperation, including energy, transport, and other fields between the two states. Meanwhile, Minister briefed K.Schersky about the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and thanked the Polish side for supporting the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan.
At the meeting, the Polish side once again expressed interest in the development of energy cooperation with Azerbaijan.