No:114/18, Banqladeşin Dəkkə şəhərində keçirilən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 45-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycanla bağlı bir sıra mühüm sənəd və qətnamələr qəbul edilib
07 may 2018 20:26
2018-ci ilin 5-6 may tarixlərində Banqladeş Xalq Respublikasının Dəkkə şəhərində keçirilən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 45-ci sessiyası keçirilib. Ölkəmizi sözügedən tədbirdə xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib. Sessiyada nazir Elmar Məmmədyarov çıxış edərək bir sıra fundamental məsələlərə dair ölkəmizin mövqeyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.Sessiyada qəbul olunmuş Dəkkə bəyanatının 18-ci bəndində İƏT üzv ölkələrində olan münaqişə və böhranların BMT və İƏT-in nizamnamələrində təsbit olunmuş beynəlxalq hüquq normaları əsasında həlli, onların doğurduğu neqativ və dağıdıcı təsirlərin aradan qaldırılması zərurəti qeyd olunaraq, bu xüsusda Azərbaycanla qəti həmrəylik bir daha ifadə olunur və münaqişənin dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyi prinsipləri əsasında həll edilməli olduğu vurğulanır.
Sessiyada ölkəmizlə bağlı bir sıra mühüm qətnamələr, o cümlədən Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzünə və işğal olunmuş ərazilərimizdə dini-mədəni irsin dağıdılmasına dair qətnamələr qəbul edilib.
“Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü” adlı qətnamədə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin yerinə yetirilməsi tələb edilir və qətnamədə əks olunmuş tələblərin Ermənistan tərəfindən hələ də yerinə yetirilməməsinə dair narahatlıq ifadə olunur. Həmçinin, bütün dövlətlər Ermənistanın silah və hərbi təchizatlarla təmin edilməsinə və öz ərazilərindən bu kimi təchizatların ötürülməsi məqsədilə istifadə edilməsinə yol verməməyə çağırılır. Eyni zamanda, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindəki arxeoloji, mədəni və dini abidələrin dağıdılması, talan edilməsi və vandalizm aktları kəskin şəkildə pislənilir.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn ümumi qəbul edilmiş norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri, həmçinin ATƏT-in sənədləri və qərarlarına uyğun olaraq, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməsi əsasında tez bir zamanda siyasi həllinin tapılmasına çağırış edilir. Sözügedən qətnamədə digər bir məqam üzv dövlətlərin BMT yanında daimi nümayəndələrinin BMT-nin Baş Assambleyasında səsvermə zamanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsinə tam dəstəyin verilməsi üzrə təlimatlandırma barəsində qərarın əks olunmasıdır. Qətnamədə həmçinin, Azərbaycan hökuməti və xalqı tərəfindən ölkənin müdafiəsi üçün edilən səylərə həmrəylik və tam dəstək ifadə olunur.
“1992-ci il Xocalı qırğınının qurbanları ilə həmrəylik” adlı qətnamədə 1992-ci ilin fevral ayında Azərbaycanın Xocalı şəhərində və digər işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən azərbaycanlı mülki əhali və hərbi şəxslərə qarşı törədilmiş kütləvi vəhşiliklər qəti şəkildə pislənilir və üzv dövlətlər münaqişə dövründə Azərbaycanın Xocalı şəhəri və işğal edilmiş digər ərazilərində törədilmiş cinayətlərin müharibə cinayətləri, insanlıq əleyhinə cinayətlər və soyqırımı kimi yerli və beynəlxalq səviyyədə tanınması istiqamətində lazımı səy göstərməyə səslənilir.
Qətnamədə həmçinin “Xocalıya ədalət” Beynəlxalq təşviqat kampaniyasının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilir və üzv dövlətlər kampaniyanı dəstəkləməyə və onun fəaliyyətində yaxından iştirak etməyə dəvət edilir.
“Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarında İslam dininə aid tarixi və mədəni abidələrin və izlərin dağıdılması və təhqir olunması” adlı sənəddə Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərindəki tarixi, mədəni, arxeoloji, antropoloji və etnoqrafik abidələrin, maddi-mədəniyyət nümunələrinin İslam irsinin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğu bildirilir və bu irsin dağıdılması kəskin tənqid edilir. Bu kimi əməlləri ilə Ermənistan Respublikasının silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması haqqında konvensiya və onun əlavə protokollarını kobud şəkildə pozduğu qeyd olunur.
"Ali təhsil məsələlərinə dair" qətnamədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən İƏT-ə üzv ölkələrdən olan tələbələr üçün 5 illik proqram çərçivəsində 100 tələbə təqaüdünün təsis edilməsi təqdirəlayiq bir hal kimi qiymətləndirilir.
"Üzv ölkələr tərəfindən beynəlxalq təşkilatlara təqdim edilmiş namizədliklərə dair" qətnamədə ölkəmizin “Expo-2025”-ə ev sahibliyi etmək üçün namizədliyi və Qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair Beynəlxlaq Hökumətlərarası Komitənin üzvlüyünə namizədliyinin dəstəklənməsinə çağırış edilib.

No:114/18, The 45th session of Council of Foreign Ministers of OIC adopted a number of important documents and resolutions related with Azerbaijan
07 May 2018 20:26
On May 5-6, 2018 the 45th session of the Council of Foreign Ministers of the OIC member states was held in Dhaka, People’s Republic of Bangladesh. The delegation headed by Foreign Minister Elmar Mammadyarov represented Azerbaijan at the event. At the session Minister E.Mammadyarov delivered a speech.Dhaka Declaration adopted at the Session (para18) underlines the need for earliest political resolution of all crisis and conflicts in order to avoid their negative and destructive impact in accordance with the principles of the UN and OIC Charters and in this context, reaffirms firm solidarity with Azerbaijan and stresss the resolution of conflict on the basis of principles of territorial integrity and sovereignty.
The session adopted a number of important resolutions on Azerbaijan, including resolutions on Armenia's aggression against Azerbaijan and the destruction of religious and cultural heritage in the occupied territories.
The resolution entitled "The aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan" demands the implementation of the relevant UN Security Council resolutions and expresses concern that Armenia has not yet implemented demands contained therein. Also, all states are urged to refrain from providing any supplies of arms and military equipment to Armenia and not to allow the use of their territories for transit of such supplies. At the same time, acts of destruction, plundering and vandalism of archaeological, cultural and religious monuments in the occupied territories of Azerbaijan are sharply condemned.
It also calls for the earliest settlement of the Armenian-Azerbaijan conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan, in accordance with the generally accepted norms and principles of international law, relevant UN Security Council resolutions, as well as OSCE documents and resolutions. Another important issue in the aforementioned resolution is that the Council of Foreign Ministers decides to instruct the Permanent Representatives of Member States to the United Nations, while voting in the UN General Assembly, to give full support to the issue of territorial integrity of the Republic of Azerbaijan. The resolution also reaffirms its total solidarity with and full support for the efforts undertaken by the Government and people of Azerbaijan to defend their country.
The resolution titled "Solidarity with the Victims of Khojaly Massacre of 1992" strongly condemns the mass atrocities against the Azerbaijani civilians and military personnel committed by the armed forces of the Republic of Armenia in the town of Khojaly, Republic of Azerbaijan, in February 1992, and other occupied territories of the Republic of Azerbaijan during the conflict. It also calls upon Member States to exert due efforts for recognition of the crimes perpetrated in the town of Khojaly and other occupied territories of the Republic of Azerbaijan during the conflict as war crimes, crimes against humanity and genocide at the national and international levels.
The resolution also highlights the activity of the "Justice for Khojaly" International civil awareness campaign, and invites Member States to continue supporting the campaign and actively participate in its activities.
The resolution adopted under the name of "Destruction of monuments belonging to Islamic history and culture in the occupied territories of Azerbaijan as a result of Armenia's aggression against Azerbaijan" describes historical, cultural, archaeological, anthropological and ethnographic monuments and cultural samples of the occupied territories of Azerbaijan as an integral part of the Islamic heritage and strongly criticizes the destruction of that heritage.
The resolution titled “Higher education matters” highly appreciates the establishment of 100 scholarships within the five year program for the students from the OIC member states by the Government of Azerbaijan.
The resolution entitled “Candidacies for positions at the international organizations” called the member states to support the candidacies of Azerbaijan in hosting Expo-2025 and election to the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.