No:113/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının baş direktorunun müavini Uqoçi Daniels ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
14 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov XI Qlobal Bakı Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının baş direktorunun müavini Uqoçi Daniels ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı arasında əməkdaşlıq perspektivləri, o cümlədən cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işlərindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin BMT-nin digər ixtisaslaşmış qurumları ilə olduğu kimi Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə də sıx əməkdaşlığının mövcud olduğunu qeyd edərək, xüsusilə miqrasiya sahəsində qanunvericiliyin və institutların təkmilləşdirilməsi üzrə birgə layihələrin icrasının məmnunluq doğurduğunu bildirib.
Qarşı tərəf postmünaqişə dövründə ölkəmizin bərpa, yenidənqurma, sülh təşəbbüsləri barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Ölkəmizin cari ildə COP29-a ev sahibliyi edəcəyini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, iqlim dəyişikliyinin əlaqədar olduğu bir sıra sahələr, o cümlədən miqrasiya istiqaməti üzrə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Bu istiqamətdə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə əməkdaşlığa hazır olduğumuz diqqətə çatdırılıb.
Uqoçi Daniels ölkəmizi COP29-a ev sahibliyi münasibətilə təbrik edib, sədrlik fəaliyyətində uğurlar arzu edib. Miqrasiya siyasətinin inkişafı, məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıdışının təmininə uğurla nail olan ölkəmizin bu məsuliyyətli tədbirin təşkilində də uğur qazanacağına dair inam ifadə olunub, habelə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının da öz növbəsində prosesə mümkün dəstəyi göstərməyə hazır olduğu bildirilib.

No:113/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Director General of the International Organization for Migration Ugochi Daniels
14 March 2024 17:00
On 14 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Director General of the International Organization for Migration Ugochi Daniels, who is on a visit to our country to participate in the XI Global Baku Forum.
During the meeting, the prospects for cooperation between Azerbaijan and the International Organization for Migration, including issues arising from the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in our country this year, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that our country has close cooperation with the International Organization for Migration, as with other specialized agencies of the United Nations, and stated that the implementation of joint projects, especially on improving legislation and institutions in the field of migration, is welcomed.
The counterpart was provided with detailed information on our country’s restoration, reconstruction and peace initiatives in the post-conflict period.
Minister Jeyhun Bayramov, noting that our country will host COP29 this year, emphasized the importance of cooperation in a number of areas related to climate change, including migration. It was brought to attention that we are ready to cooperate with the International Organization for Migration in this direction.
Ugochi Daniels congratulated our country on hosting COP29 and wished success in the chairmanship activities. Confidence was expressed that our country, which has successfully achieved the development of migration policy and ensured the return of internally displaced persons to their lands, will also succeed in organizing this responsible event, and it was stated that the International Organization for Migration is also ready to provide possible support to the process.