No:113/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun İspaniya Krallığının Xarici İşlər naziri Arança Qonzalez Laya ilə telefon söhbəti baş tutub
Cari ilin 20 may tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun İspaniyalı həmkarı xanım Arança Qonzalez Laya ilə telefon söhbəti olub.
İspaniya Xarici İşlər naziri Arança Qonzalez Laya mövcud qlobal pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində birgə səylərin və həmrəyliyin əhəmiyyətini vurğuladı və Azərbaycanın Heydər Əliyev Mərkəzinin binasının üzərində İspaniya bayrağının işıqlandırılması ilə verdiyi həmrəylik ismarışına görə öz təşəkkürünü bildirdi. Xanım nazir, həmçinin qlobal sağlamlıq böhranına qarşı birgə mübarizəyə dəstək ifadə edən məktubuna görə Azərbaycanlı həmkarına təşəkkürünü ifadə etdi.
Nazirlər iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini qeyd etdilər. Ölkələrin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən BMT Nizamnaməsi və Helsinki Yekun Aktında əks olunmuş dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət, sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə uyğun olaraq BMT çərçivəsində əməkdaşlığını vurğuladılar.
İki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığa dair bəyannamənin yaxın gələcəkdə imzalanması və bu xüsusda yüksək səviyyəli səfərlərin əhəmiyyəti qeyd olunub. Tərəflər, habelə ölkələr arasındakı müqavilə hüquq bazasının möhkəmləndirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Nazirlər, iki ölkə arasında iqtisadi və enerji sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi, habelə mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər, pandemiyadan sonra qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi üçün dəvətlərini səsləndiriblər.

No:113/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with the Foreign Minister of the Kingdom of Spain, Arancha Gonzalez Laya
21 May 2020 02:30
On 20 May 2020, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with his Spanish counterpart, Ms. Arancha Gonzalez Laya.
Spanish Foreign Minister Arancha Gonzalez Laya stressed the importance of joint efforts and solidarity in the fight against the global pandemic and thanked Azerbaijan for the message of solidarity with the video projection of the Spanish flag on the building of the Heydar Aliyev Center. The Minister also thanked her Azerbaijani counterpart for his letter expressing support for the joint fight against the global health crisis.
The Ministers noted the development of political relations on a high level between the two countries. They emphasized the cooperation of our countries within the UN in accordance with the norms and principles of international law, including the principles of respect for the sovereignty, independence and territorial integrity of states, inviolability of borders as enshrined in the UN Charter and the Helsinki Final Act.
They noted the importance of signing a declaration on strategic partnership between the two countries in the near future and high-level visits in this regard. The sides also discussed the issues of strengthening the treaty and legal basis between the countries.
The Ministers exchanged views on strengthening economic and energy cooperation, as well as expanding cultural ties between the two countries.