No:113/18, Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının xarici işlər nazirləri şurasının 45-ci sessiyasında çıxışı
07 may 2018 20:10
5-6 may 2018-ci il, Dəkkə, Banqladeş Xalq Respublikası
Mən, "Davamlı Sülh, Həmrəylik və İnkişaf üçün İslam dəyərləri" mövzusunda sessiyanın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Sədrə və İƏT-in Baş Katibinə səmimi təşəkkürümü bildirmək istərdim. Fürsətdən istifadə edərək nümayəndə heyətimizə göstərilən qonaqpərvərliyə görə Banqladeş Hökumətinə və xarici işlər nazirləri şurasının 44-cü sessiyasının sədri qismində gördüyü işlər üçün Kot dİvuar Dövlətinə təşəkkürümü bildirirəm.
Fürsətdən istifadə edərək İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Yusif bin Ahmed Əl-Otaimen və İƏT Üzv Dövlətlərinə cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikası Prezidenti vəzifəsinə yenidən seçilməsi münasibətilə ünvanlanmış təbriklərə görə təşəkkür edirəm
İslam dünyasının ağrılı məsələlərindən biri dünyada ən böyük qaçqın böhranı olan Rohinqya Müsəlmanlarının vəziyyətidir. 2017-ci ildə Azərbaycan kütləvi zorakılıq və etnik təmizləmənin nəticəsindən əziyyət çəkən Rohinqya müsəlmanlarına 100 ton humanitar yardım ayırmış ilk ölkələrdən biridir və biz ehtiyacı olanlara yardım göstərməkdə davam edəcəyik.
Azərbaycan bir sıra İƏT üzv dövlətlərində daha böyük təhlükəsizlik problemlərinə, bəzi regionlarda siyasi qeyri-sabitliyə, geniş miqyaslı deportasiya və misli görünməmiş humanitar böhrana səbəb olan müharibələr və silahlı münaqişələrdən dərin narahatlıq keçirir.
Azərbaycan, xüsusilə Fələstin, Cəmmu və Kəşmir və Avropada müsəlman azlıqları üzrə İƏT Kontakt qrupları olmaqla, digər İƏT üzv ölkələri ilə birlikdə üzv olduğu Kontakt qruplarının fəaliyyətini intensivləşdirmək üçün səylərini davam etdirəcəkdir.
İsrail-Fələstin sərhədində baş verən qanlı qarşıdurmalar bizim dərin narahatlığımıza səbəb olur. Biz, üzv dövlətlər və İƏT, bu qarşıdurmaları dayandırmaq üçün mümkün qədər səy göstərməliyik. Əvvəllər olduğu kimi, Azərbaycan bu məsələyə öz töhfəsini verməyə hazır olduğunu bəyan edir və biz Fələstin məsələsinin ədalətli və davamlı həlli üçün həmrəyliyimizi və davamlı dəstəyimizi təsdiqləyirik. Azərbaycan Şərqi Əl-Qüdsün Fələstin dövlətinin paytaxtı olmaqla Fələstin münaqişəsinin iki dövlət prinsipi əsasında həllini dəstəkləyir.
2017-ci ilin 20-21 iyul tarixlərində Azərbaycan BMT-nin Fələstin Xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının İcrası üzrə Komitəsi və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Qüds Məsələsi üzrə Beynəlxalq Konfrans”a ev sahibliyi etmişdir. Konfransın yekunu olaraq təşkilatçılar adından qəbul edilmiş Kommunikede Əl-Əqsa məscidinin bağlanması və orada ibadətə qoyulan məhdudiyyətlər qınanılmışdır.
3-6 aprel 2018-ci il tarixlərində, Qoşulmama Hərəkatı Üçlüyünün (Troika) üzvü qismində Azərbaycan “Davamlı inkişaf naminə beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təşviq edilməsi” mövzusunda Qoşulmama hərəkatı çərçivəsində xarici işlər nazirlərinin 18-ci aralıq nazirlər konfransına ev sahibliyi etmişdir. Bu tədbir çərçivəsində həmçinin, Qoşulmama Hərəkatının Fələstin üzrə Nazirlər Komitəsinin iclası keçirilmişdir. Bakı Bəyannaməsinin yekun sənədində, pozuntulara tamamilə son qoymaq üçün ciddi, kollektiv səylərə çağırışlar təkrar olunmuşdur.
Biz həmçinin, 2018-ci ilin sonunda Bakıda Fələstin Dövlətinin Asiyada akkreditə olunmuş səfirlərinin illik toplantısına ev sahibliyi etməyi planlaşdırırıq. Hesab edirəm ki, bu, Fələstin xalqı və dövlətinin mövcud problemlərinin müzakirəsi üçün əlverişli imkan yaradacaq.
Hörmətli həmkarlar!
Gələcək inkişafımız gənc nəslin təhsili və sağlamlığına, onların məşğulluğuna bağlıdır. 17-19 Aprel 2018-ci il tarixində İƏT üzv dövlətlərinin nümayəndələri xüsusilə İƏT üzv ölkələrində qlobal inkişaf gündəmində gənclərin və idman məsələlərinin "İƏT-in 2025-ci il üzrə Fəaliyyət Proqramı" tərəfindən prioritetləşdirilməsindən ilhamlanaraq İslamın sülh dini olduğunu bir daha bəyan edən və gənclərin inkişafının əhəmiyyətini, ümumilikdə müsəlman icmaları arasında inkişaf, sülh və təhlükəsizliyin təşviq edilməsində gənclərin rolunun artırılmasının vacibliyini vurğulayan Bakıda Gənclər və İdman Nazirlərinin İslam Konfransının 4-cü sessiyasında iştirak edib.
Əziz qardaşlar!
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20% -i, o cümlədən Dağlıq Qarabağ və yeddi ətraf rayonun işğal olunduğu, həmçinin təxminən bir milyon insanın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyi təsdiq olunmuş faktdır. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində çoxsaylı tarixi, mədəni və dini abidələr qəddar şəkildə məhv edilmiş və təhqirə məruz qalmışdır. Ermənistanı açıq şəkildə işğalçı kimi tanıyan BMT və onun Təhlükəsizlik Şurası və İƏT qətnamələri işğalçı ilə münasibətlərin inkişaf etdirilməsini istəyən bütün müsəlman ölkələrinə əsas mesaj olmalıdır, çünki Ermənistanın işğalçı siyasəti yalnız Azərbaycanın dini və mədəni irsinə deyil, ümumiyyətlə İslamın tarixi və mədəni irsinə qarşı bir hücumdur.
İƏT-ə üzv ölkələrinin İƏT Nazirlər qətnamələrində əks olunmuş Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətdə güclü və ədalətli mövqeyinə görə təşəkkür edirəm.
Hörmətli Həmkarlar!
Azərbaycan bütün dünyada İslam dəyərlərini təşviq etmək üçün ardıcıl işləyərək Fransanın məşhur Luvr muzeyində İslam İncəsənəti Bölməsinin təşkilinə fəal şəkildə töhfə vermiş və Vatikanda sərgisini nümayiş edilən ilk müsəlman ölkəsi olmuşdur. 2009-cu ildə Bakı İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilmişdir. 2018-ci ildə daha bir qədim Azərbaycan şəhəri olan Naxçıvan bu fəxri ada layiq görülmüşdür. 2018-ci il iyunun 20-də Naxçıvan şəhərində İƏT-ə üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə "Naxçıvan, İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı-2018" adlı tədbirin açılış mərasimi keçiriləcək.
Çıxışımın sonunda, fürsətdən istifadə edərək 21 dekabr 2017-ci il tarixində İƏT-in qərargahında Bakının "Expo-2025" -ə ev sahibliyi etmək üçün namizədliyinə dair təqdimatın keçirilməsi üçün yaxın əməkdaşlığa görə İƏT-ə təşəkkür edir və ümmətimizə davamlı inkişaf, güclü həmrəylik, sülh və sabitlik arzulayıram.

No:113/18, Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in the 45th session of the Council of Foreign Ministers of the OIC
07 May 2018 20:10
5-6 May 2018, Dhaka, The People’s Republic of Bangladesh
I would like to start by expressing heartfelt gratitude to Mr. Chairman, and the OIC Secretary General for the excellent organization of our session under the theme “Islamic values for Sustainable Peace, Solidarity, and Development”. I’m pleased to take the opportunity to thank the Government of Bangladesh for the warm hospitality extended to our delegation and the State of Cote d'ivoire for the good work done as the chairman of the 44th CFM.
Taking this opportunity, I would like to thank the OIC Secretary General H.E. Dr. Yusef Al-Otheimeen and OIC Member States for the congratulations in the connection of reelection of H.E Mr. Ilham Aliyev to the post of the President of the Republic of Azerbaijan.
One of the painful issues of the Islamic world is the plight of Rohingya Muslims, which remains one of the biggest refugee crises in the world. In 2017 Azerbaijan was one of the first countries to allocate 100 tons of humanitarian aid to Rohingya Muslims who are suffering as the result of mass violence and ethnic cleansing and we will continue our assistance to those who need it.
Azerbaijan is deeply concerned over wars and armed conflicts in a number of the OIC Member States, which have led to greater security challenges, political instability in some regions, large-scale displacement and unprecedented humanitarian crisis.
Azerbaijan will continue to work intensively with the other OIC Member States through different OIC Contact Groups to which Azerbaijan is a member, namely Contact Groups on Palestine, Jammu and Kashmir and Muslim minorities in Europe.
The bloody clashes taking places on the Israel-Palestine border causes our deep concern. We, Member States and OIC, have to put as much effort as possible to stop this bloodshed. Just as before, Azerbaijan declares its readiness to contribute to this matter and we reaffirm our full solidarity and our persistent support for the just and lasting solution to the question of Palestine. Azerbaijan stands for the two-state solution of the Palestinian conflict with East Jerusalem as the capital of the State of Palestine.
On 20-21 July 2017, Azerbaijan hosted the International Conference on the Question of Jerusalem in Baku under the auspices of the UN Committee on the Exercise of the Inalianable Rights of the Palestinian People and with the support of the OIC, wihich has been concluded with the introduction of a communique on behalf of its organizers condemning the closure of the Al-Aqsa Mosque and restrictions on worshippers therein.
On 3-6 April 2018, in the capacity of Non Alignment Movement (NAM) Troika, Azerbaijan hosted the 18th Mid-term Ministerial Meeting of the NAM, titled “Promotion International Peace and Security for Sustainable Development”. Within the framework of this event the meeting of NAM Ministerial Committee on Palestine was organized. In the Final Baku Declaration were reiterated urgent calls for serious, collective efforts to bring a complete end to the violations.
We are also planning to organize the Annual Ambassadorial Meeting of the State of Palestine accredited in Asia countries by the end of 2018 in Baku and I think it will be the next opportunity for discussing current challenges of the People and State of Palestine.
Our future development depends on study and health of the Youth, on their employment. On 17-19 April 2018, The Delegates of the OIC Member States attended the 4th Session of the Islamic Conference of Youth and Sports Ministers in Baku which reiterated Islam as a religion of peace and underlined the importance of youth development, capacity building and increasing the role of the youth in promoting development, peace and safety in general among the Muslim communities, inspired by prioritization by “OIC 2025 Program of Action” of youth and sports issues for the global development agenda, particularly in OIC Member States.
Dear brothers!
It is a confirmed fact, that as the result of military aggression by Armenia, 20 percent of internationally recognized territory of the Republic of Azerbaijan, including Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions have been occupied as well as almost one millions of people have become refugees and internally displaced persons. Numerous historical, cultural and religious monuments in the occupied territories of Azerbaijan have been brutally destroyed and humiliated. The UN, including its Security Council and OIC resolutions, which clearly recognize Armenia as an aggressor, must be the main message to all Muslim countries that want to develop relations with the invader because Armenia’s policy of occupation is an attack not only on Azerbaijan’s religious and cultural assets, but on historic and cultural legacy of Islam in general.
I would like to note with thanks the strong and just position of the OIC member-states with regard to the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, reflected in the OIC Ministerial resolutions.
Distinguished Colleagues!
Azerbaijan is working consistently to promote Islamic values around the world and actively contributed to the organization of the Department of Islamic Arts in famous Louvre museum in France, and was the first Muslim country to demonstrate its exhibition in the Vatican. In 2009, Baku was declared the capital of Islamic culture. In 2018, Nakhchivan, another ancient Azerbaijan city, was awarded this honorary title. The opening ceremony of “Nakhchivan, the Capital of Islamic Culture-2018” event will be held on 20th June 2018 in the city of Nakhchivan with the participation of the Culture Ministers of OIC Member States.
In the end of my address, taking the opportunity, I would like to thank the OIC for the close cooperation to make a presentation on December 21, 2017 at its headquarters on Baku’s bid to host “World Expo-2025” and wish peace, stability, sustainable development and strong solidarity for our Ummah.