No:112/18, Azərbaycan, Türkiyə və Ukrayna Xarici İşlər Nazirlikləri arasında birinci üçtərəfli siyasi məsləhətləşmələr keçirilib
05 may 2018 00:34
4 may 2018-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan, Türkiyə və Ukrayna Xarici İşlər Nazirlikləri arasında birinci üçtərəfli siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan, Türkiyə və Ukrayna xarici işlər nazirlərinin müavinləri Xələf Xələfov, Ümit Yardım və Vasiliy Bodnar rəhbərlik etdi.
Görüşdə ikitərəfli əsasda üç ölkə arasındakı münasibətlərin mövcud səviyyəsi yüksək qiymətləndirildi və üçtərəfli formatda siyasi məsləhətləşmələrin yeni əməkdaşlıq imkanları yaradacağına və ölkələrimiz arasındakı ənənəvi dostluğu və tərəfdaşlığı daha gücləndirəcəyinə əminlik ifadə olundu.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı tərəflər beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər çərçivəsində bu ölkələrin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə etdilər. Tərəflər həmçinin, beynəlxalq və regional məsələlər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi apardı və nəqliyyat, enerji, iqtisadi-ticarət, təhsil, turizm və terrorizmə qarşı mübarizə də daxil olmaqla digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdilər.
Üçtərəfli siyasi məsləhətləşmələrin müntəzəm əsasda keçirilməsi və bu formatda əməkdaşlığın yüksək səviyyədə davam etdirilməsi barədə razılıq əldə olundu.

Press release 05 May 2018 00:34
No:112/18, The first trilateral political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan, Türkiye and Ukraine were held in Baku
05 May 2018 00:34
The first trilateral political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan, Türkiye and Ukraine were held in Baku on May 4, 2018.
Political consultations were co-chaired by Deputy Ministers for Foreign Affairs, Khalaf Khalafov of the Republic of Azerbaijan, Umit Yardım of the Republic of Türkiye and Vasyl Bodnar of Ukraine.
At the meeting, the parties highly appreciated current level of relations between the three countries and expressed the confidence that political consultations on tripartite format would create new opportunities for cooperation and contribute to strengthen the traditional ties of friendship and partnership between our countries.
During the political consultations the parties expressed their support for sovereignty and territorial integrity of these countries within the internationally recognized borders. The parties also exchanged views on international and regional issues, cooperation within international organizations and discussed perspectives of cooperation in transport, energy, economic, trade, education, tourism and other spheres including fight against terrorism.
An agreement has been reached to hold tripartite political consultation on a regular basis and continue the cooperation in this format at higher levels.