No:111/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Georg Georgiyev ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
14 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Georg Georgiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Geniştərkibli görüşdə Azərbaycan-Bolqarıstan strateji tərəfdaşlığının müxtəlif, o cümlədən iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, yaşıl enerji, humanitar, mədəni və s. aspektləri, gələcək planlar, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında mövcud siyasi dialoqun əhəmiyyəti vurğulanıb. İqtisadiyyat, ticarət sahələri üzrə əməkdaşlıq imkanlarının mövcudluğu vurğulanıb, Azərbaycan Respublikası və Bolqarıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın bu xüsusda rolu qeyd edilib.
Enerji sahəsi üzrə həyata keçirilən birgə təşəbbüslərin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib rol oynadığı diqqətə çatdırılıb, bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin, xüsusilə yaşıl enerji sahəsi üzrə yeni layihələrin icrası üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğu bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə məlumatlandırıb.
Sülh müqaviləsinin mətninin razılaşdırılmasına baxmayaraq, Ermənistan tərəfinin Konstitusiyası və digər qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarına son qoyulmasının, ATƏT-in Minsk Qrupunun və aidiyyəti strukturların rəsmi şəkildə ləğvinin ən vacib amil olduğu vurğulanıb.

No:111/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Georg Georgiev
14 March 2025 15:29
On 14 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Georg Georgiev.
The tête-à-tête meeting between the sides was later continued in an expanded format with the participation of delegations from both sides.
During the expanded meeting, various aspects of the Azerbaijan–Bulgaria strategic partnership, including economic, trade, energy security, green energy, humanitarian, cultural and other areas, future plans, as well as regional and international security issues were discussed.
The importance of the existing political dialogue in the development of the strategic partnership relations between the two countries was emphasized. The existence of opportunities for cooperation in the fields of economy and trade was underlined, and the role of the Joint Commission on Trade-Economic and Scientific-Technical Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria in this regard was noted.
It was emphasized that joint initiatives implemented in the field of energy play an important role in ensuring Europe’s energy security, and it was stated that there are broad prospects for further expanding cooperation in this direction, especially for the implementation of new projects in the field of green energy.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation, efforts to combat the mine threat, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process.
Despite the agreement on the text of the peace treaty, it was emphasized that the most important factor is the elimination of territorial claims against Azerbaijan in the Constitution and other legislative acts of the Armenian side, as well as the formal dissolution of the OSCE Minsk Group and related structures.