No:110/25, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupunun Ruben Vardanyan işi ilə bağlı Ermənistan tərəfinin iddialarına qarşı rəyi barədə mətbuat məlumatı
14.03.2025
BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupunun Ruben Vardanyan işi ilə bağlı Ermənistan tərəfinin iddialarının rədd olunduğu 13 mart 2025-ci il tarixində dərc olunmuş rəyini (A/HRC/WGAD/2024/46) alqışlayırıq.
İşçi Qrup öz rəyində Ermənistan tərəfinin Ruben Vardanyanın ifadə azadlığı və siyasi fəaliyyətinə görə həbs olunduğu barədə iddialarını açıq şəkildə rədd edib. Sözügedən rəydə xüsusilə vurğulanır ki, Ruben Vardanyan Azərbaycan Respublikası tərəfindən bir sıra şəxslərin ölümündə və genişmiqyaslı dağıntılar törədilməsində, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsində, qeyri-qanuni silahlı birləşmələr yaradılmasında və s. cinayətlərdə ittiham olunur və məhz bu ittihamlar əsasında həbs olunub.
Bununla yanaşı, onun öz haqlarını müdafiə etməsi və bu çərçivədə bəyanatlar verməsi səbəbindən həbs olunduğu barədə Ermənistan tərəfinin iddiaları əsassız sayılıb. İşçi Qrupun rəyində qeyd olunub ki, ifadə və birləşmək azadlıqları mütləq hüquqlar deyil və onlar xüsusilə milli təhlükəsizlik və ictimai asayişlə bağlı səbəblərə görə məhdudiyyətlərə məruz qala bilər. Rəyə əsasən, R.Vardanyana qarşı ittihamların onun hərəkətlərinin milli təhlükəsizliyə təhdid törətdiyi qənaətinə gəlməyə imkan verir.
Eyni zamanda, ittiham irəli sürülən zaman və məhkəmə prosesində guya R.Vardanyanın “təqsirsizlik prezumpsiyasını” qüvvədən salan hərəkətlərə yol verildiyi barədə Ermənistan tərəfinin iddialarına rəy verilərkən bildirilir ki, onun həbsi əsaslı şübhələr əsasında həyata keçirilib. Belə ki, guya Ruben Vardanyanın müdafiəsinə hazırlaşmaq üçün adekvat vaxt və şərait verilmədiyi, onun bu və digər ədalətli məhkəmə hüquqlarından məhrum edildiyi barədə Ermənistan tərəfinin iddialarına baxmayaraq, İşçi Qrup bu iddiaların əsassız olduğu qənaətinə gəlib və Azərbaycan tərəfindən hüquqi prosedurların beynəlxalq standartlara uyğun təmin olunması təsdiqlənib.
Ümumilikdə, Ruben Vardanyanın əsassız həbs olunduğu ilə bağlı Ermənistan tərəfinin İşçi Qrup qarşısında qaldırdığı iddialara baxmayaraq, İşçi Qrupunun bu iddialara qarşı rəyi qeyd edilən şəxsin həbsi ilə bağlı və məhkəmə prosesinə qarşı Azərbaycan əleyhinə qarayaxma kampaniyasının tamamilə əsassız olduğunu bir daha sübut edib və bununla da Ermənistan tərəfinin beynəlxalq hüquq normalarını manipulyasiya etmək cəhdi növbəti dəfə uğursuzluğa düçar olub.

No:110/25, Press release on the Opinion of the UN Human Rights Council Working Group on Arbitrary Detention against Armenia’s claims regarding the case of Ruben Vardanyan
14 March 2025 07:55
14.03.2025
We welcome the Opinion (A/HRC/WGAD/2024/46) of the UN Human Rights Council Working Group on Arbitrary Detention, which was published on 13 March 2025, rejecting Armenian side’s claims regarding the case of Ruben Vardanyan.
In its Opinion, the Working Group explicitly rejected Armenian side’s claims that Ruben Vardanyan was arrested for his freedom of expression and political activities. The aforementioned Opinion especially emphasizes that Ruben Vardanyan is accused by the Republic of Azerbaijan of committing crimes such as the death of numerous individuals, large-scale property destruction, financing of terrorism, establishment of illegal armed groups, and other crimes, and was detained on the basis of these charges.
Furthermore, Armenian side’s claims that Ruben Vardanyan was arrested for defending his rights and making statements in this context have been deemed baseless. The Opinion of the Working Group states that freedoms of expression and association are not absolute rights and can be subject to restrictions, for reasons relating, in particular, to national security and public order. According to the Opinion the charges against R.Vardanyan allows to conclude that indeed his actions posed a threat to national security.
At the same time, in response to Armenian side’s claims that actions allegedly invalidating R. Vardanyan’s presumption of innocence were committed during the indictment and trial process, the Opinion states that his arrest is based on reasonable suspicions. Thus, despite Armenian side’s claims that Ruben Vardanyan has been allegedly deprived of his right to have adequate time and facilities for the preparation of his defense and other fair trial rights, the Working Group concluded that these claims were unfounded and confirmed that Azerbaijan ensured legal procedures in accordance with international standards.
Overall, despite Armenian side’s claims before the Working Group that Ruben Vardanyan was arbitrarily detained, the Working Group’s Opinion against these allegations has once again proven that the smear campaign against Azerbaijan regarding his arrest and the judicial process is entirely baseless, and thus Armenian side’s attempt to manipulate international law norms has once again failed.