No:110/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Serqey Lavrov ilə telefon söhbəti baş tutub
20 may 2020 01:23
Cari ilin 19 may tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Rusiyalı həmkarı Serqey Lavrov ilə telefon söhbəti baş tutub.
Nazirlər, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin arasında baş tutmuş telefon danışığından sonra verilmiş tapşırıqlara uyğun olaraq, Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikasında Azərbaycan vətəndaşlarının yığılması ilə əlaqədar vəziyyəti və məsələnin həlli üçün hər iki ölkə tərəfindən əlaqəli şəkildə atılmalı addımları müzakirə ediblər.
Tərəflər ikitərəfli strateji münasibətlərin inkişafı, o cümlədən iqtisadi və ticarət əlaqələrinin, yükdaşımaların genişləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazirlər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesi üzrə fikir mübadiləsi həyata keçiriliblər. Nazir Elmar Məmmədyarov həmkarını ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri ilə keçirilmiş ən son video-konfrans formatında görüşü barədə məlumatlandırıb.

No:110/20, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov
On May 19, 2020 Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a telephone conversation with his colleague from Russia, Sergey Lavrov.
The Ministers, in accordance to the instructions received after the telephone conversation between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin, discussed the situation with regard to the assemblage of the Azerbaijani citizens in the Republic of Dagestan of the Russian Federation and the steps to be taken in coordination by both countries to settle this issue.
The sides exchanged views on developing bilateral strategic relations, including the broadening of economic-trade relations, as well as the transportation of goods.
The Ministers also had an exchange over the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Minister Elmar Mammadyarov informed his colleague on the latest video-conference with the OSCE Minsk Group co-chairs.